Skladateľ Egon Krák prichádza s nahrávkou Mémoires II


Vydavateľstvo Hudobný fond pokračuje aj tento rok vo vydávaní toho najzaujímavejšieho z oblasti domácej vážnej hudby. Nahrávka Mémoires II skladateľa Egona Kráka ponúka pohľad na uplynulú tvorbu umelca s výnimočnou schopnosťou reflexie. Gustav Mahler, výtvarné umenie, poézia a v neposlednom rade doba, v ktorej žijeme. To všetko je súčasťou Krákovej Mémoires II.

„Tento album nevznikal ako albumy populárnej hudby, je to istý súbor hudby, ktorá je dávno hotová a reprezentuje isté moje postoje a názor na určitý typ hudby. Nedá sa povedať, že by tam bola kontinuita. Skôr tam bola ambícia mať určité priority,“ opisuje pokračovanie konceptu Mémoires samotný skladateľ. „Tentokrát sa jedná o výber väčších a závažnejších diel. Konkrétne mám na mysli symfóniu venovanú Mahlerovi, ktorú dirigoval rakúsky dirigent Ernst Theis,“ dodáva Krák. Koncept vybraných diel tak poslucháčovi približuje ďalšiu tvorivú etapu slovenského skladateľa. Spoločne s albumom navyše vychádza aj trojica skladieb v notovom vydaní. Konkrétne sa jedná o skladby Panoptikum, Horiaca svieca a Milenci v mesačnom svite, ktorú Egon Krák venoval pamiatke Marca Chagalla. Výtvarné umenie oslavuje na Memoires II aj skladba Nová harmónia, ktorá je hudobnou poctou Paulovi Klee. „Nie je to ucelený program, ale výsek tvorby, ktorú považujem za reprezentatívnu. Je to isté svedectvo toho, čomu sa venujem,“ uzatvára skladateľ, pedagóg a hudobný teoretik.

„Sú to skladby, ktoré sú diametrálne odlišné technikou, zameraním, žánrom a spôsobom výpovede. Podľa odoziev, ktoré dostávam, môžu mať rozličný typ poslucháčov a môžu si nájsť svoje publikum,“ opisuje charakter najnovšej nahrávky Memoires II Egon Krák. Slovenská filharmónia, rakúsky dirigent Ernst Theis, sopranistka Jana Pastorková, ruský klarinetista Alexander Stepanov, flautistka Daniela Blesáková, klaviristka Eva Cáhová a gitarista Adam Marec. Atraktívna paleta Krákovych hudobných spolupracovníkov napovedá, že nahrávka Mémoires II je určená každému poslucháčovi s ambíciou spoznávať. Album a trojica skladieb v notovom vydaní vychádzajú vo vydavateľstve Hudobný fond.

Videovizitka albumu Mémoires II Egona Kráka:

FB profil vydavateľstva Hudobný fond:
https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk