Siedmy ročník súťaže Fotomaratón ponúkne nový pohľad na 5 slovenských miest


Obľúbená fotografická súťaž pre všetkých fanúšikov fotografie je späť. Skvelou novinkou tohto ročníka je rozšírenie zoznamu slovenských miest, v ktorých bude Fotomaratón hosťovať. Poslednú septembrovú sobotu si takto môžu svoju tvorivosť otestovať nielen záujemcovia z Bratislavy, ale aj z Nitry, Žiliny, Martina a Košíc.

Fotomaratón je celosvetovo obľúbená fotografická súťaž pre širokú verejnosť a tento rok sa do nej v sobotu 27. septembra môžu zapojiť už po 7. – krát aj Slováci. Úlohou pre účastníkov bude v časovom limite 6 hodín nafotiť sériu snímok, ktoré budú zodpovedať 12 vyhláseným témam. Porota zložená z odborníkov v oblasti umenia a verejného života bude podobne ako po minulé roky hodnotiť vystihnutie témy, originalitu a tvorivosť a tiež technické spracovanie. Garantom súťaže sa v tomto ročníku stane fotograf a reportér Andrej Bán. Rekordnú účasť zaznamenalo podujatie v roku 2009 v Bratislave, kde naň prišlo 900 ľudí.

Súťažiaci si môžu zmerať sily v 2 kategóriách: analóg a digitál. V každej kategórii bude 5 najlepších prác ocenených hodnotnými cenami v podobe fotoaparátov, poukážok na nákup kníh či autentického značkového vína. Vyústením súťaže bude výstava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Registrácia účastníkov prebehne paralelne od 10.h v Bratislave, Nitre, Žiline a v Košiciach v kníhkupectvách Martinus.sk. V Martine sa podujatie uskutoční v rovnakom čase v Turčianskej galérii. Nasledovať bude vyhlásenie tém o 11.h a potom sa už „fotomaratónci“ rozpŕchnu do ulíc svojich miest a budú vyhotovovať snímky. Do 17.h by sa mali všetci vrátiť a snímky postupne odovzdať.

Fotomaratón podáva zaujímavú výpoveď o tom, ako sa na svoje mesto dokážu pozrieť samotní obyvatelia a ako toto vnímanie kreatívne zachytia pomocou svojich fotoaparátov. Vďaka dostupnosti digitálnych fotoaparátov je to pre účastníkov aj šanca porovnať svoje schopnosti so skúsenými fotografmi a prežiť tvorivú septembrovú sobotu.

Adresy, kde prebehne registrácia, vyhlásenie tém a zachytenie snímok:
Kníhkupectvo Martinus.sk, Obchodná ulica 26, Bratislava
Kníhkupectvo Martinus.sk, OC Centro, Nitra
Kníhkupectvo Martinus.sk, SC Mirage, Žilina
Turčianska galéria, Daxnerova 2, Martin
Kníhkupectvo Martinus.sk, OC Galéria, Košice

Záujemcovia sa môžu registrovať už vopred za zvýhodnené štartovné. Podrobné informácie sú na http://www.fotomaraton.sk. Organizátorom podujatia je OZ Zaostri. Generálnym partnerom je Martinus.sk; partnermi sú Fujifilm, Lomography a Vinitour.

Víťazné fotografie z posledného ročníka Fotomaratónu: http://www.fotomaraton.sk/2012-bratislava-winners/

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/754064874659533/