Sezóna v ŠD Košice potvrdila zvýšené ambície všetkých súborov


V práve skončenej divadelnej sezóne 2009/2010 sa košickému Štátnemu divadlu napriek ekonomickej kríze podarilo naplniť dramaturgické zámery, ktoré si pred jej začiatkom stanovili všetky tri súbory . Činohra, opera aj balet. Jej záver priniesol do života divadla aj významné personálne zmeny – dlhoročný šéf baletu Ondrej Šoth sa stal generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla, do Bratislavy ho nasledoval aj šéf opery Peter Dvorský, ktorý sa ujal funkcie umeleckého riaditeľa opery na slovenskej prvej scéne.
Podľa riaditeľa ŠD Košice Petra Himiča dramaturgický plán odzrkadľoval zvýšené ambície všetkých troch súborov divadla. „Nazdávam sa, že sa tento plán podarilo naplniť, čo na konci sezóny aj konštatovala odborná verejnosť na už tradičnej divadelnej prehliadke. Predovšetkým činohra urobila v tomto smere najväčší krok dopredu. Okrem réžijne a herecky vynikajúco zvládnutej komédii Tom, Dick a Harry to boli mimoriadne zaujímavé a kvalitné inscenácie Ibsenovej Nory, Arrabalovej Trojkolky a Gombrovičovej hry Ivona, princezná burgundská. Po dlhšej dobe pripravila aj mimoriadne vydarenú pôvodnú rozprávku Jána Uličianského Štyria škriatkovia a víla,“ hotnotí Himič skončenú sezónu.

Vynikajúcu úroveň si podľa jeho slov udržal aj balet. „Obidve premiéry M. R. Štefánik a Jánošík patrili k vrcholom v tanečnom umení na Slovensku,“ dodáva Himič. Zaujímavú dramaturgiu si zvolila Opera ŠD Košice. „Zariskovala“ netradičnými titulmi, ktoré podľa Himiča priniesli spestrenie inak klasického repertoáru. Za úspech košického divadla považuje jeho riaditeľ aj to, že hádam najviac zo všetkých divadiel sa tvorba Košičanov prezentovala na zahraničných aj domácich scénach. „Určite to prispieva k dobrému menu divadla,“ dodáva Himič.

Ani odchod dvoch významných osobností do Bratislavy by nemal ovplyvniť ďalší divadelný život v Košiciach. „Som rád, že môžem konštatovať, že vzájomná spolupráca s Ondrejom Šothom a Petrom Dvorským, aj keď na inej úrovni, bude pokračovať ďalej,“ hovorí Himič.

Divadlu sa aj napriek ekonomickej kríze podarilo udržať aj návštevnosť. „Rezervy cítime stále v oslovení tých divákov, ktorých nemožno považovať za „skalných“, respektíve tradičných. Verím, že v budúcej sezóne si nájdu cestu do košického divadla, ktoré predsa len poskytuje službu verejnosti mimo tzv. popkultúry. Niekedy mám pocit, že občania si nie príliš uvedomujú túto možnosť, ktorú iné, menšie mestá nemajú. Pochopiteľne je to aj o ponuke. Ale ako som už raz svojho času povedal napríklad „opere nemusíte rozumieť, operu si musíte zamilovať“,“ dodáva Himič.

Hoci divadelné priestory počas prázdninového obdobia stíchli, prípravy na nasledujúcu sezónu sú v plnom prúde. Divadlo ju otvorí v dňoch 2. – 5. septembra už 4. ročníkom Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje občianske združenie Košické divadlo a ŠD Košice je jeho spoluorganizátorom, Počas festivalu sa na festivalovom pódiu pri košickej Immaculate, v divadelnom stane pred Historickou budovou ŠD Košice a na oboch scénach košického divadla predstavia Městské divadlo Brno z Českej republiky, Divadlo J. Kochanowského v Radome z Poľska, Národné divadlo z maďarského Miškolca a slovenské divadelné súbory Nová scéna Bratislava, Divadlo SkRAT, Bratislava, Divadlo Maškrta, Košice, Babadlo – Bábkové divadlo Prešov a Štátne divadlo Košice .

Prvou premiérou na doskách Štátneho divadla v Košiciach bude 8. októbra opera Figarova svadba od Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú hudobne jej šéfdirigent Paolo Gatto. Činohra ŠD Košice ako svoju prvú premiéru uvedie 5. novembra slovenskú klasiku, hru Mastný hrniec od Júliusa Barč-Ivana. Rovnako balet siahne v prvej časti novej sezóny po baletnej klasike. 28. novembra bude mať v Košiciach premiéru baletná dvojaktovka Harlekyniáda na hudbu Ricarda Driga, ktorá mala premiéru v roku 1965 v State Theatre v New Yorku.

Divadelný život v Štátnom divadle spestria aj predstavenia hosťujúcich súborov. 13, septembra sa môžu Košičania tešiť na predstavenie Národního divadla z Prahy, v dňoch 15. – 17. septembra sa v Košiciach predstaví Divadlo L+S z Bratislavy. V októbri sa môžu milovníci divadla tešiť na ďalšie dve lahôdky, 2. októbra príde Divadlo Járy Cimrmana a 11. októbra odohrá dve predstavenia Divadlo Spejbla a Hurvínka. Zaujímavú jeseň hostí v ŠD Košice uzavrie 6. decembra Slovenské národné divadlo z Bratislavy.

via sdke.sk