Šestnásty ročník festivalu BeeFree obohatí Nifra, Driftmoon a Tomáš Haverlik


Najväčší slovenský tanečný festival BeeFree sa uskutoční už o necelé tri týždne. Organizátori preto finišujú s programom, v ktorom ani tento rok nebudú chýbať zaujímavé a doslova svetové mená. V areáli Divoká voda v bratislavskom Čunove sa 25. – 26. júla okrem iných predvedie aj najúspešnejšia slovenská dídžejka Nifra, ostrieľaný progressive dídžej Tomáš Haverlik a slovensko-fínske producentské zoskupenie Driftmoon.

Nifra, ktorá pochádza z Michaloviec, odštartovala svoju kariéru “iba” v roku 2008, no napriek tomu si už stihla zahrať na podujatiach s najväčšími hviezdami elektronickej scény, akými sú Armin van Buuren, Tiesto alebo Markus Schulz. Tí oceňujú aj jej vlastnú tvorbu, ktorú pravidelne zaradzujú do svojich setov pri vystúpeniach na celom svete. Na BeeFree nebude Nifra žiadnym nováčikom, na festivale v Čunove si zahrala aj vlani, pričom jej nočné vystúpenie rozhodne patrilo k vcholom podujatia. Iné by to nemalo byť ani tento rok…

Tomáš Haverlik patrí medzi najväčšie poklady slovenského DJingu. Začínal už koncom 90. rokov v producentskej dvojici Haverlik & Tkac. Bez preháňania sa dá tvrdiť, že práve oni sa nemalou mierou pričinili o rozmach európskeho tranceu, pričom veľký úspech mali v nemecky hovoriacich krajinách. Postupne sa posunuli k progresívnejšiemu zvuku, ktorému Haverlik zostal verný až dodnes. Ostatných desať rokov Tomáš prezentuje svoj jedinečný štýl vo vlastnej relácii na internetovom rádiu ETN.fm. Podobne ako Nifra sa aj on môže pochváliť hraním po boku mnohých svetových mien. Len s Tiestom vystúpil už štyrikrát a ako účinkujúci nechýbal ani na vystúpení Davida Guettu v Českej Republike v roku 2011. Zároveň má na konte niekoľko atraktívnych vystúpení svetového kalibru v krajinách ako Uruguaj, Rusko, Argentína, USA či španielska Ibiza.

Driftmoon založili Juraj Klička a Miikka Leinonen, ktorí mali pred vznikom tohto projektu už bohaté skúsenosti na poli elektronickej hudby. Ich poňatie moderného tranceu oceňujú nielen fanúšikovia, ale aj poprední dídžeji vrátane už vyšie spomenutých. Za zmienku stojí fakt, že rovnako ako Nifra, aj oni majú na populárnej online stanici Afterhours.fm svoju vlastnú reláciu. O presahu ich tvorby za hranice Česka a Slovenska svedčí tiež fakt, že krátko pred BeeFree vystúpia v samotnej mekke tranceu – v Amstredame a priamo z BeeFree odlietajú na ostrov Ibiza, kde sa predstavia v klube Gatecrasher. Vydavateľsky ich zastupuje popredné holadnské vydavateľstvo Armada, čo je nepochybne známkou vysokej kvality a ich skladby ako Drifter, Exodus, Leviticus, Howl At The Moon či Cama dostali podporu od samotného Armina van Buurena, ktorý ich odvisielal vo svojej pravidelnej šou A State Of Trance.

Okrem spomínanej trojice účinkujúcich sa o produkciu na piatich pódiách postará viac ako 140 dídžejov, z ktorých drvivá väčšina pochádza zo Slovenska. Rozostavení budú na piatich pódiách – na Trance, House, Techno, DnB Breaks a Techhouse.sk stagei. Finálny line-up organizátori zverejnia už čoskoro na oficiálnej stránke http://www.beefree.sk i na sociálnej sieti Facebook. Obrovská párty, aká u nás nemá páru a ktorá bola a vždy bude zadarmo, potrvá 36 hodín bez prestávky. Hrať sa začne v piatok 25. júla o 18:00 a posledný set doznie v nedeľu 27. júla o 06:00 ráno.

Návštevníci budú mať v areáli Divokej vody zadarmo nielen vstup, ale aj stanové mestečko. Platiť sa bude rovnako ako vlani len za parkovanie. Z centra Bratislavy sa bude dať priamo do areálu dostať mestskou hromadnou dopravou (linky 90, 91 a 191) a pri vstupe bude tiež k dispozícii taxislužba. Všetko podstatné nájdu záujemcovia na oficiálnej stránke festivalu, kde nájdu aj mapku areálu.