ŠD Košice: Vĺčik je detský pohľad na patológiu rodiny


Pripravte sa, bude to bolestivé. Aj takýto titulok sa objavil pri recenziách ruského filmu Vĺčik, ktorý podľa vlastnej drámy natočil v minulom roku jeden z najuznávanejších ruských dramatikov súčasnosti Vasilij Sigarev. Celoslovenská premiéra Vĺčika v réžii Joanny Zdrady bude v piatok 12. februára ďalšou premiérou Činohry Štátneho divadla v Košiciach.

,,Témou hry je problém patológie rodiny. Hlavnou postavou je dievčatko, ktoré sa  vychováva bez rodičov. Otca nepozná a matka preferuje „ľahký“ životný štýl, mení partnerov a má problémy s alkoholom. Dievčatko vyrastá s babkou. Vystavené brutálnym životným skúsenostiam, emocionálne zanedbané dieťa vyrastá ako malé „vĺča“, divoký tvor, neprispôsobený životu v spoločnosti,“ hovorí o novom titule v Zdrada. Ako dodala na dnešnej tlačovej besede, cez pohľad dieťaťa sa v hre ukazuje patológia rodiny v plnej nahote. ,,Sú to veci, ktoré sú okolo nás, ale často ich nechceme vidieť. Dospelí majú zodpovednosť za rodinu, dieťa ju ešte nemá a trpí,“ povedala mladá režisérka pôvodom z Poľska, ktorá študuje v piatom ročníku Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Vĺčik sa do repertoáru košickej činohry dostáva podľa dramaturga Martina Gazdíka ako prienik viacerých okolností. ,,Je v tom aj akási koprodukcia z divadlom v Poznani, ktoré na svoj aprílový festival Blisky neznami hľadalo slovenskú drámu. Text Vĺčika sa im hodil do dramaturgie festivalu, pre nás bolo dobré, že sme doplnili do dramaturgického plánu súčasnú svetovú drámu. A to, že sa Vĺčik stal v minulom roku jedným z najoceňovanejších ruských filmov je už len akýsi bonus,“ uviedol Gazdík na stretnutí s novinármi.
V hlavných úlohách sa predstavia Judita Viciánová ako babka, Dana Košická ako matka, Adriana Ballová ako sestra a v postave dievčaťa svoj debut absolvuje študentka košického Konzervatória Ivana Feníková. ,,Strach mám ešte aj teraz. Tá postava je zvláštna tým, že hrám dievčatko vo veku okolo 10 až 11 rokov a texty sú často detsky expresívne,“ opísala svoje pocity pred premiérou Feníková, pre ktorú je to prvá veľká postava v košickom divadle. Skúsená Dana Košická necháva posúdenie svojej postavy na divákovi. ,,Ten rozhodne, či ho ako problémová matka presvedčím,“ povedala Košická.

Zaujímavosťou predstavenia je skutočnosť, že je neprístupné do 18 rokov. Keď sme sa režisérky J. Zdrady spýtali, že či je to kvôli nahote, len sa pousmiala. ,,Zrejme je to kvôli samotnému textu, ktorý je plný žargónu, často dosť vulgárneho. Podľa niektorých vulgarizmy do kultúrneho stánku ako divadlo nepatria, ale v živote sa s nimi stretávame bežne. A Vĺčik je naozaj o živote,“ vysvetľuje.

Film Vĺčik, ktorý bol režisérskym debutom Sigareva, vyvolal v Rusku veľký záujem a je považovaný za najlepšiu ruskú filmovú produkciu roku 2009. Od svojho uvedenia získal niekoľko cien a z Kinotaura 2009 (ruská obdoba Oscara) si odniesol Cenu za najlepší film, Cenu za najlepší herecký výkon (manželka Sigareva Jana Trojanová v úlohe matky a Cenu za najlepší scenár v rámci. Zvláštne uznanie získal aj na minuloročnom filmovom festivale v Karlových Varoch, bodoval aj v Portugalsku, Nemecku či Francúzsku a v týchto dňoch je jedným z favoritov festivalu vo švédskom Goteborgu. Ako v tejto súvislosti povedala J. Zdrada, film ešte nevidela. ,,Iné je divadelné a iné filmové videnie. Nechcela som sa nechať ovplyvniť. Ale už mi bolo naznačené, že jedným z darčekov po premiére bude práve DVD s týmto filmom,“ dodala Zdrada.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič