ŠD Košice: V tomto týždni jubilujú dve operné predstavenia


Dve predstavenia Opery ŠD Košice budú v tomto týždni jubilovať na doskách divadla. V utorok 2. februára odohrá súbor pod taktovkou Igora Dohoviča 25. reprízu výpravného predstavenia opery Charlesa Gounoda Faust a Margaréta. Tú začiatkom roka 2007 s košickými umelcami naštudoval sebe vlastným veľkolepým spôsobom režisér Zdeněk Troška.

Režisér podľa vlastných slov inscenoval toto dielo klasickým spôsobom. „Divák a napokon ja tiež, má už dosť všetkých tých moderných výkladov a posunov, či už do súčasnosti, alebo budúcnosti. Túži sa opäť na scénu radostne dívať, od toho je divadlo. V poslednom čase hovorím, že je to skôr „ divadlo“, pretože sa človek nestačí diviť ako mnohé tituly možno modernizáciou zničiť. Celá moja práca smeruje k jednému cieľu, k divákovi. Osloviť ho, potešiť a pohladiť jeho dušu,“ hovorí o svojej režisérskej filozofii Troška, ktorý ešte pred Faustom naštudoval v Košiciach aj veľmi úspešnú Rusalku.

V jubilejnej repríze sa predstavia aj zaujímaví hostia. Prvýkrát si úlohu Fausta v Košiciach zaspieva rodák z Mexika Rafael Alvarez Nava, ktorého Košičania poznajú aj z iných operných titulov. Tento spevák po štúdiách na domácich školách už 15 rokov pôsobí prevažne v Európe a v súčasnosti žije v Čechách. Absolvoval viacero majstrovských kurzov u mnohých európskych renomovaných umelcov, spolupracuje s viedenskou štátnou operou, predstavil sa na viacerých európskych scénach, ale napríklad aj v Japonsku či Mexiku.
V úlohe Valentína sa predstaví tiež Košičanom známy Jakub Pustina, je veľmi zaujímavou postavou českej opernej scény. Až do svojich 20 rokov sa venoval chémii. Jeho záujem o spev vyvolala návšteva operného predstavenia počas vysokoškolských štúdií. Absolvoval viacero majstrovských speváckych kurzov, zvíťazil vo viacerých medzinárodných speváckych súťažiach. Od začiatku jeho profesionálnej kariéry ho pedagogicky vedie popredný český sólista Václav Zítka. Vystupoval na mnohých známych festivaloch napríklad aj na Festivale W. A. Mozarta v rakúskom Salzburgu, koncertoval vo Francúzsku, Dánsku, Belgicku, Austrálii a na Novom Zélande. V minulom roku už po štvrtýkrát organizoval festival Jakub Pustina a jeho hostia, na ktorom predstavuje zaujímavých mladých sólistov z celého sveta. Je známy tým, že na svojich koncertoch aj na festivale sa snaží operu priblížiť divákom zábavným a netradičným spôsobom.

Druhým jubilujúcim predstavením je Čardášová princezná Emmericha Kálmána. Naštudovanie jednej z najznámejších operiet takzvanej klasickej budapeštianskej školy bude mať v sobotu 6. februára už svoju 45. reprízu. Aj v tomto predstavení sa pod dirigentským vedením Igora Dohoviča zíde veľmi zaujímavé herecko – spevácke obsadenie. V postave Cecílie budú môcť vidieť jednu zo stálic slovenskej operety, dlhoročnú členku súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove Elenu Kušnierovú,. Grófa Boni Kaučiána stvárni Filip Tůma. Ten patrí medzi najmladšiu generáciu slovenských operných spevákov, ale do povedomia verejnosti sa dostal aj ako herec v televíznych seriáloch či účastník tanečnej šou Let’s Dance. Na javisku sa objav9 v postave Feriho Kerekeša aj šéf opery Peter Dvorský. A aby šéfov nebolo málo, v úlohe Kniežaťa Leopolda budú môcť diváci vidieť šéfa činohry Jozefa Úradníka.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič