ŠD Košice: Škriatkovia a víly inšpirované Vivaldim


Na posledný januárový víkend pripravila činohra Štátneho divadla premiéru rozprávky Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Renomovaný autor napísal svoju najnovšiu rozprávku špeciálne pre košické divadlo. Do Košíc sa Ján Uličiansky, ktorý dlhé roky pôsobil v bábkovom divadle, nevrátil len svojim textom, ale aj fyzicky ako režisér predstavenia.

Ako sa zrodilo spojenie Vivaldi a rozprávka? „Vždy na predjarí bývam chorý. Som alergik a stále čakám, kedy už prejde zima, kedy už konečne príde jar. A takto pred rokom jar neprichádzala, ležal som tri týždne v posteli na antibiotikách. A človek sa potrebuje uživiť, tak som písal,“ odpovedal s úsmevom Ján Uličiansky a dodal: ,,Z toho všetkého bola téma jasná – očakávanie jari. Počúval som Vivaldiho, ktorého mám veľmi rád. A z kombinácie angína, chrípka, posteľ, Vivaldi, čakanie na jar sa zrodila rozprávka.“

Pred premiérou nechcel autor a režisér hovoriť o spokojnosti s výslednou podobou inscenácie. „Spokojný budem až v nedeľu, keď to všetko klapne. Ale bolo to bez preháňania najpríjemnejšie skúšobné obdobie, aké som zažil. Možno práve preto, že je to veľmi milý návrat do Košíc po mnohých rokoch. Po prvýkrát v Štátnom divadle. A veci, ktoré sú prvé, ako prvé lásky, sú vždy iné. Súbor bol vynikajúco pripravený, kooperatívny. Nemal som pocit, že tým, že robia rozprávku, to berú ako niečo menej. Išli na dvesto percent,“ povedal Ján Uličiansky o období skúšok.

Každá zo štyroch častí roka má v rozprávke svojho škriatka, ktorí odovzdávaním čarovnej hracej skrinky zabezpečujú pravidelné striedanie ročných období. To sa však nepáči chamtivej žabe Future, ktorá by chcela ovládať celé počasie sama, a preto sa rozhodne, že skrinku škriatkom ukradne…..

V úlohách škriatkov sa predstavia – hosťujúci František Balog ako jarný škriatok Pikolo, Juraj Zetyák v alternácii s hosťujúcim Marošom Gogom ako letný škriatok Solário, Tomáš Diro ako jesenný škriatok Vento a Stanislav Pitoňák ako zimný škriatok Fredo. Postavu malej víly Vivy bude hrať Tatiana Poláková a tancovať Ivana Miklošová, ako zlá žaba Futura sa predstaví Henrieta Kecerová.

Deti budú mať možnosť sledovať napínavý príbeh o láske a chamtivosti, v ktorom sa na javisku bude nielen hrať, ale, ako sa na správnu rozprávku patrí, aj spievať a tancovať. Klasická hudba majstra Vivaldiho je doplnená pesničkami vo vivaldiovskom duchu od Petra Zagara, o tanec sa postarajú sólistky baletu a choreografka Dana Dinková.
Jar, leto, jeseň i zima sa na javisku predvedú vďaka dynamickej scéne Pavla Andraška a bohatým kostýmom Eva Farkašovej.

„Rozprávka je to pekná, príbeh je jednoduchý a deťom sa bude určite páčiť. Keďže hrám zimného škriatka, trochu zlého, v tejto postave som sa akoby našiel,“ povedal S. Pitoňák s úsmevom. Ako zlá žaba sa predstaví Henrieta Kecerová, v postave dobrej víly Vivy sa bude Tatiana Poláková striedať s tancujúcou Ivanou Miklošovou. „Doteraz som si myslela, že robiť rozprávku je veľmi ťažké a nemýlila som sa. Zaujať malého diváka a presvedčiť ho nie je vôbec jednoduché. Hercov prejav totiž musí byť pravdivý a úprimný,“ povedala T. Poláková. Dodala, že pre ňu je úloha náročná aj tým, že na javisku sa strieda s I. Miklošovou.

Osobitnú príchuť má predstavenie pre Františka Baloga, ktorého si ako hosťa do predstavenia vybral režisér Ján Uličiansky. Mladého abslventa muzikálového herectva si diváci určite pamätajú ako sólistu súboru Sloníčatá z detského domova v Šarišských Michaľanoch. ,,Hrával som už v rozprávkach, ale toto je pre mňa nová skúsenosť. Teším sa najmä preto, že dostanem šancu v predstavení práve v košickom divadle. Verím, že deti si naše predstavenie obľúbia,“ povedal Balog na predpremiérovej tlačovej besed.
Štyria škriatkovia a víla majú ambíciu netešiť len malých divákov, ale aj ich rodičov. Spolu s premiérou je plánovaný aj krst knižného vydania tejto rozprávky. „Krstným otcom bude primátor Košíc František Knapík. S ním som voľakedy veľmi veľmi dávno pochodil pár nielen východoslovenských kopcov a tak som sa mu ako milovníkovi prírody ozval a oslovil ho na túto úlohu,“ dodal Ján Uličiansky.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič