ŠD Košice: Ondrej Šoth druhýkrát nominovaný na Krištáľové krídlo


Súčasný Šéf baletu ŠD Košice a budúci generálny riaditeľ SND Ondrej Šoth je druhýkrát nominovaný na Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Už v pondelok 12. apríla 2010 vo večerných hodinách sa dozvieme, či druhú nomináciu pretaví aj na ocenenie.

Podľa oficiálnej webovej stránky http://www.kristalovekridlo.sk si Ondrej Šoth druhú nomináciu vyslúžil za ambiciózny projekt tanečného divadla M. R. Štefánik, ktorý v premiére 18. decembra 2009 uviedol balet Štátneho divadla v Košiciach a na ktorom sa Ondrej Šoth podieľal ako režisér, spolulibretista a jeden z choreografov.

,,Za premenenú myšlienku pripraviť inscenáciu, prekračujúcu hranice Košíc i Slovenska. Pod skromným názvom M. R. Štefánik sa ukrýva panoramatický pohľad na dynamický a   komplikovaný život  tohto vzrastom malého, ale činmi veľkého človeka, ktorý si našiel čas aj na vedu i na súkromný život. Nie je to príbeh o jedincovi, je to tanečné rozprávanie o národoch, vôli počúvať sa a chápať sa. Balet košického Štátneho divadla opäť preukázal schopnosť priniesť na javisko epický príbeh s ľudskými rozmermi, spojenie rôznych typov, žánrov javiskového tanca a hudby do osobitého divadelného činu. Ondrej Šoth je v súčasnosti najtvorivejším slovenským choreografom a zároveň jedným z najvýznamnejších a najkreatívnejších slovenských divadelníkov, ktorého tvorba je na úrovni európskych či medzinárodných kritérií kvality a invencie (napr. Tristan  a Izolda, Svadba podľa Figara, Romeo a Júlia, Odysseus a iné),“ uvádza stránka http://www.kristalovekridlo.sk.

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie bude O. Šoth o cenu bojovať s ďalšími dvoma nominovanými. Jedným je dokumentarista Jaroslav Vojtek, ktorý si nomináciu vyslúžil za vynikajúce úspechy a medzinárodný ohlas v oblasti dokumentárnej tvorby. Jeho filmy My zdes a Hranica boli ocenené na významných svetových 
festivaloch.

Ďalšou nominovanou je herečka Tatiana Pauhofová. Tá si podľa webovej stránky http://www.kristalovekridlo.sk nomináciu vyslúžila za postavu Katrin v hre Matka Guráž a jej deti autorov Bertolta Brechta a Paula Dessaua, ktorá mala v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave premiéru 31. januára a za postavu Mariše v rovnomennej hre bratov Mrštíkovcov, ktorú SND uviedlo v premiére 4. decembra 2009. „V postave nemej dcéry matky Guráž Katrin herečka expresívnym hereckým prejavom gesticko-mimických prvkov dokázala vyjadriť vnútorný emotívny svet Katrin. Jej nemý krik zúfalstva pôsobí na diváka tragickejšie ako osud matky Guráž.
O niekoľko mesiacov neskôr herečka opäť v tragickej role Mariši potvrdila schopnosť cez krehkosť a senzibilitu vypovedať o hĺbke tragiky svojich postáv, z ktorých cez pavučinu jemnosti, hranej naivity presvitá ráznosť, cieľavedomosť osobitosti hereckého prejavu,“ uvádza sa v oficiálnom zdôvodnení nominácie T. Pauhofovej.

Celkovo je v 13. ročníku udeľovania ocenení Krištáľové krídlo nominovaných 21 osobností v 8 kategóriách. Prestížne ocenenia budú odovzdané počas galavečera v Sále opery a baletu novej budovy SND v Bratislave v pondelok 12. apríla v priamom prenose Slovenskej televízie.

via sdke.sk