ROZHOVOR: Legendárna Jízda po Slovensku!


Kultová ostravská kapela BUTY sa opäť vracia na Slovensko. Po štyroch rokoch pauzy pripravujú zrelí muzikanti aj nový album, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta už na jeseň tohto roka.
 
Skôr, ako si po poslednom albume Votom budeme môcť vypočuť celkom nové pesničky Radka Pastrňáka , kapela prichádza na Slovensko, kde odohrá skladby, ktoré u ich fanúšikov rezonovali najviac. To, že BUTY stále žijú a neživoria, nám potvrdil aj manažér skupiny a bubeník v jednej osobe RICHARD KROCZEK.

Osemnásteho marca začínate turné po Slovensku. Čo sa stalo, dlho o vás nebolo nič počuť?
Nestalo sa nič mimoriadne, my sme akurát neurobili za posledné obdobie žiadnu dosku a tak sme nechceli pripravovať ucelené turné. Hráme festivaly, malé koncerty, kluby a nejaké mestské slávnosti. Slovenský promotér ma však presvedčil, aby sme k vám prišli a zahrali . Viete, je to dosť komplikované, keď nemáte žiadnu novinku, a hoci sa snažíme, nejako to stále nejde.

A nedarí sa kapelníkovi Radkovi, alebo manažérovi?
Nie, nedarí sa nielen Radkovi, skôr nám všetkým :) a mimochodom, ja nie som len manažér, ale i bubeník (smiech)….

Ja viem, ale možno zle búchate :) Málo Radka naháňate do práce…
Nie (smiech). Dnes vydavateľstvá nútia vyrábať kapely album jeden za druhým, ale podľa mňa to nie je správne. Nedá sa to urobiť na počkanie a každé dva roky niečo pustiť von. Na určité veci treba dozrieť, už nemáme dvadsať rokov, nemôžeme spievať o všetkom. Hľadáme nové témy, takže nám to trocha dlhšie trvá, ale o to to hádam bude kvalitnejšie. Napokon, už hrávame dvadsaťjeden rokov. Od prvého albumu Pískej si pískej sme vydávali album po albume, ale už to jednoducho nejde. Po kríze stredného veku príprava nového albumu trvá trocha dlhšie. Navyše, už nemôžeme spievať o Františkovi, o krtkovi, keď už máme nad štyridsať, dozreli sme.

Už vás to nebaví?
Ale čoby, baví, ale logicky sme sa za tie roky posunuli ďalej . Aj sa hovorí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Takže hľadáme nové veci, témy. Radek napríklad píše jeden text aj pol roka.

Prečo mu to trvá tak dlho?
No, on je jednoducho narodený v znamení Váhy. Stále to zvažuje, či áno, či nie a tak mu to niekedy poriadne dlho trvá.

Radek je vraj dosť neprístupný k novinárom, vraj reaguje podľa nálady a nemá rád rozhovory o súkromí. Vy s tým problém nemáte?
Sem tam áno…

Koľko má rokov váš syn?
Maxmilián má už štrnásť. Žijeme spolu sami, odvtedy, čo som so rozviedol. K tomuto rozhodnutie viedli všetky okolnosti a navyše, chcel to aj on sám.

Zvládate starať sa o neho?
Sme úplne v pohode, zvládam to. Či sa z neho stane tiež hudobník neviem, skúša nejaké perkusie, no skôr športuje a bavia ho počítače.

Ale bude možno z neho dobrý manažér, keď nám sprostredkoval tento rozhovor. Keď som vám volala, vraj ste išli po jedlo, nevaríte?
Varím, len som trocha chorý, necítim sa najlepšie, a tak som po niečo vybehol. Máme v okolí dobrú reštauráciu, kde nám radi navaria :)

V histórii Buty sa traduje, že sa u vás vraj vystriedalo hádam sto hudobníkov.
No, počítali sme to, nie je to presná stovka, ale blíži sa to k nej. Ten zoznam nemám po ruke, ale ak spočítame zboristky, zboristov, spevákov , hosťujúcich hudobníkov, môže to tak byť. Každý z nich kapele niečo dal a priniesol, takže na všetkých spomínam rád. Veľmi rád však spomínam najmä na kapelu GG-Pump, s ktorou sme jazdili na turné skoro osem rokov, bolo to veľmi príjemné. Bolo nás vtedy dohromady dosť, asi desať, takže tie zájazdy bývalim veľmi príjemné, nielen koncerty, ale i akcie
po nich:)

Po Pískej si pískej prišlo Poommaalluu, Dřevo… pomôžte mi, čo ďalej?
Rastakayakwanna.. bože čo bolo ďalej… Votom?

Niee, to bolo posledné… Kapradí predsa, Kosmotour, Normale, Votom…
Hm, tá nebola veľmi úspešná.. V rádiách sa nehrala skoro vôbec.. Ľudia ju nekupovali, veľa sa o nej ani nehovorilo… Depresie sme však z toho nemali… Stávajú sa takéto veci. Radek to prežil, už od začiatku sme vedeli, že to nebude komerčná doska. Ale niekomu sa to aj páčilo, názory na ňu boli rôzne… Neviem, čo k tomu povedať. Sedeli sme zatvorení v štúdiu, čo sme do rána nahrali, to sme aj na druhý deň vymazali, keď sa nám to nepáčilo.. Bolo to náročné, a že to tak dopadlo nebola ani naša chyba, ale skôr by sme to mali hodiť na producenta:)
(Buty si albumy produkujú sami, pozn.autora)

Počas prípravy albumu Votom ste vraj veľa času trávili vo vašej chate, kde máte aj nahrávacie štúdio. O tomto období kolujú rôzne strašidelné historky, vraj sa tam hýrilo, konzumovala tráva a alkohol…
Samozrejme, že si pamätám toto obdobie :) Bolo tam všetko, ale keď si niekto pukne, neznamená to, že je to len o drogách. Ja osobne THC nemusím. Na tej našej chalupe sme si dosť užili, ale nebolo to o hudbe, pretože vždy sme si tam radi navarili, žili, vymýšľali pri stole, ale na to nahrávacie štúdio sme si popri tom veľa času nenašli :) To je občas nevýhoda, keď máte štúdio doma, pretože sme boli leniví. Ale myslím si, že ten čas, čo sme sa stiahli do úzadia, takej kapele ako my len prospelo. Veľa rokov sme boli na vrchole, to ticho okolo nás nám pomohlo. Pôvodne som síce chcel kratšiu mediálnu pauzu, ale bohužiaľ, trocha sa to natiahlo. Ale dúfam, že to bude na prospech veci.

Vy ste vraj pôvodne inštalatér?
Áno :) ale robil som to len krátko po vyučení (smiech), odvtedy nie.

Čo vás živí dnes?
Tak, som manažér, mám agentúru a okrem Buty sa snažím občas niečo produkovať a podobne. Zastupujem nejaké , podľa mňa , zaujímavé kapelky, ale o veľkých peniazoch to rozhodne nie je. Mám jednu kapelu, ktorá stojí za to, a bude možno prekvapením, ale zatiaľ si to nechám pod „pokličkou“. Určite je na čo sa tešiť :)

Už o pár dní ste u nás na Slovensku. Vraj máte nezvyčajný systém, ako tu bude prebiehať…
Keďže máme na konte už dosť piesní, vznikol celkom zaujímavý nápad, ako naše koncerty zaujímavo oživiť. Ide o akýsi jukebox. Počas koncertu premietame projektorom na plátno sto našich pesničiek, a ľudia si môžu sami vybrať akú pesničku máme zahrať. Koncert trvá tri hodiny s dvoma pauzami. Ľudia teda tvoria scenár koncertu sami.

A ak budú chcieť stále jednu a tú istú pesničku? Slováci sú nevyspytateľní:)

Zahráme ju len raz a nazdar..(smiech) Potom hráme ďalej .

Aké to je vrátiť sa zo štadiónov do klubov?
Hrali sme kluby, sály i štadióny, ale  klub je predsa len klub. Tie má veľmi rád práve Radek, ja, priznám sa, mám rád práve štadióny, keď si môžem zahrať väčší koncert. Ale práve na to sú dobré festivaly, aj tento roka ich niekoľko odohráme. Môže sa stať, že dokonca aj na Slovensku. V Čechách  ich bude niekoľko, spomeniem napríklad Trutnov.  Robievame to však tak, že jeden rok hráme veľké festivaly, druhý tie menšie.

Túto otázku si neodpustím, hoci si myslím už dopredu, že ju asi veľmi rád nemáte. Koľkokrát ste videli Jízdu?
Ja osobne? Ješišmária, asi tri, štyrikrát? Teraz som ju nevidel dosť dlho rokov. Ten film
sa mi páčil.

Asi vám dosť rozbehol kariéru..
O tomto si myslím svoje, nie je to tak. Určite nám pomohol, vďaka za to, ale určite to nebolo len o tom. Veď sme vydávali album za albumom a ľudia to kupovali, počúvali.. Keby to bolo len o filme, tak ďalšou doskou jednoducho zhasneme a je ticho. Tí, ktorí si myslia opak, sú banda hlupákov… ľudia toho nahovoria. Napokon, to, že to nebolo len o Jízde svedčí aj kopa ocenení, ktoré sme za tie roky získali. Predávali sme stotisíc dosiek , a keby naša muzika nestála za to, tak si to ľudia jednoducho nekúpia. Jízda nám jednoducho pomohla, ale nebolo to len o nej. Niekomu pomôže, keď sa nechá odfotiť do Blesku, že jo…:)

Chystáte ešte nejakú dobrú muziku, ktorú by sme mohli počuť v nejakom filme?
Tak robili sme niečo do nového filmu Alice Nellis Tajnosti, takú scéniku, potom tretinu muziky do filmu Mamas and Papas, a čo bude ďalej, neviem. Teraz je pre nás dôležitá príprava nového albumu. Dúfam, že sa ho na jeseň dočkáme.

Nemáte za celé tie roky v kapele ponorkovú chorobu?
No, niekedy veru bola, teraz zasa nie je :) Videli sme sa menej, teraz zasa viac, možno, že to opäť znova príde niekedy, ale teraz je všetko v poriadku. Aktuálne hráme spolu v zostave okrem Radka s Petrom Vavříkom (basgitara), Milanom Nytrom (klávesy)a Milanom Strakom (dychové nástroje), alternovať ho bude Michal Žáček, ktorého zrejme na Slovensku dobre poznáte. Táto bude hrať aj na Slovensku. Všetko je v pohode.

Vy budete hrať na bicie, predpokladám :) Kedysi ste vraj vyhlásili, že máte najlepšie bicie v Čechách :) na čo búchate?
Ach, to musel byť nejaký fór… Kedysi som hrával na Yamahách, potom som mal Premiéry a k vám si prinesiem špičkové DW-čka. Myslím, že by to mali bubeníci oceniť. Dokonca som si kúpil bronzový bubon so zvoncom :) Bude to dobré…

Ozaj, musíte ešte na bicie cvičiť?
Samozrejme, že musím cvičiť, bez toho to nejde. To máte ako so svalom prirodzenia, keď si dobre raz zašu…e, neznamená to, že si už nemusíte nikdy:) Proste treba cvičiť. Skúšobňu máme tu, v Ostrave.

Ozaj, nikdy ste neoľutovali, že ste zostali v Ostrave a neodišli do hlavného mesta?
Ostrava je veľmi kultúrne mesto, žiadna provincia. Keď sme do Prahy neodišli pred dvadsiatimi rokmi na vrchole slávy, tak teraz to vôbec nemá žiadny zmysel. Neľutujem to, navyše, do Prahy odišla moja žena, ale za milencom:) Tu máme zázemie, priateľov, tu sme jednoducho doma, máme tu všetko, čo potrebujeme.

Kedy vás opustila manželka?
Rozviedli sme sa vlani, priateľku nemám… Zatiaľ som na také veci nemal ani čas. Teraz sme si so synom navyše zariaďovali byt, sme chalupári, a nemám teda takú potrebu si niekoho hľadať. Ale, uvidí sa :)
Nevešajte hlavu, idete na Slovensko a viete, čo sa o Slovenkách hovorí… že sú najkrajšie v Európe:)
Ja som tam bol aj na vojne, v Košiciach :) Aaale, nie, nikoho nehľadám. Nechávam to na osud, jedno sklamanie v manželstve mi stačilo.

 
Turné BUTY Slovensko

Štvrtok 18.3. -SK, Bratislava, Klub za Zrkadlom
Piatok 19.3. – SK, Trnava, Artklub
Sobota 20.3. – SK, Nitra, Nová pekáreň
Štvrtok 25.3. – SK, Martin, Bar Museum
Piatok 26.3 – SK, Trenčín, Piano Club
Sobota 27.3. – SK, Puchov, Queen´s Pub
Piatok 02.4. – SK, Partizánske, Reset Club
Sobota 03.4. – SK, Žilina, Smerr Pub
Štvrtok 08.4. – SK, Banská Bystrica, Klub 77
Piatok 09.4. – SK, Prešov, Véčko
Sobota 10.4. – SK, Košice, Tabačka KulturFabrik
Piatok 16.4. – SK, Poprad, Rock Fabric Pub
Sobota 17.4. – SK, Brezno, Bombura

Autor: Henrieta Ďurovová pre Život.sk