Rozhovor: Griet vs. BurningBoyBurning je magor. Ryšavá postava s veľkým nosom a čiernym lakom na nechtoch. Legenda brnenskej alternatívy, ktorú poznajú len vyvolení. Organizuje kultúrne a umelecké akcie na uliciach, v bývalých továrňach a v zaprdených kluboch po záverečnej. Ako hudobníka ho z pódia často vypískajú. A ešte k tomu manažuje aj iných umelcov. Hyperaktívny burning.

S jeho dlhodobou prácou, akciami, ktoré poriada, a s jeho umelcami sa možno zoznámiť TU. S jeho hudobnou tvorbou na jeho myspace profile. Na FB si už stihol zarezervovať profil pre neexistujúcu kapelu The Sucks a na myspace samozrejme možno nájsť aj jeho budúci projekt The Pussy Lips.

burning ma manažérku. griet je tiež magor. Vyžíva sa v lezbizme a v BDSM scéne. Často chodí po kanáloch, pretože si narobila takú hanbu, že sa nerada ukazuje na verejnosti. Vlastne ani nevie, ako robí to, čo robí, ale robí toho tak veľa, že niekedy ani nespí a má permanentne kruhy pod očami. griet veľa cestuje, málokedy rozpráva vážne a píše trapné blogy. Okrem BIRDZu ju možno objaviť aj na univerzitných blogoch o nových médiách či na jej vlastnom cestovateľskom blogu, ktorý je príliš lenivá písať. griet má tiež kapelu, ktorú založila spoločne s kemurom a ktorá funguje na fiktívnej báze.

Títo dvaja sa stretli v jedno pekné ráno o tretej poobede s kruhami pod očami, aby sa vážne i nevážne porozprávali o všetkom, čo ich napadlo.
burning aj griet sú alteregá a netreba ich brať vážne. Aj keď oni sami seba vážne naozaj berú.

poznámka: burning rád rozpráva poslovenčenou češtinou“

to, čo je modré podčiarknuté boli pôvodne linky, tak ak by si chcel aj tie, môžem ich poslať :)

Ahoj Griet, vidím, že máš vlnité vlasy, ako sa ti to podarilo?

Antenkámi z novinového papiera, som tak šla spať. A môžem ti to aj ukázať, ale nikto to nebude vidieť, keďže to bude len audio nahrávka.

To je škoda, ale aj tak mi to ukaž..

Rozčešeš si vlasy… potom to takto zamoceš… dáš to takto hooooore… tam to takto zaviažeš… a spravíš si tak celú hlavuuuu… a potom fakt vyzeráš ako anténa na mimozemskú komunikáciu.

Hmmmmmm
Ty jsi byla teď ve Škandinávii,akých ludí jsi tam potkala?

Keďže som tam jazdila stopom, tak som stretla len skvelých ľudí. Pretože zastavujú len ľudia, ktorí ti chcú v podstate pomôcť a sú magormi v pozitívnom slovazmysle. A takí ľudia sú vždy jedine skvelí. Ale myslím, že teba najviac zaujíma ten motorkársky gang v Oslo.

Hej, hej, motorkárský gang, to zní opravdu dobře!

Tak si predstav, že sme s nimi drtili celú noc konzolu Wii. Hrali sme golf.

Golf?! Motorkáři hrajou golf na Wii?!

Presne tak. A na raňajky jedia nanuky. A pália si svoj vlastný hroznový alkohol, ktorý vraj má 70%… ale ja som vypila 15 poldecakov a nič mi nebolo. A keby niečo, tak toto vystrihni… kamarátka si tam s nimi potom šňupla…

Čeho?

Kokaínu iba… a zatiaľ čo my sme už dávno všetci spali, tak ona drtila golf na Wiičku do ôsmej rána a vychytala všetky triky!

A tak to se k sobě hodí, golf – kokain, ale teda motorkářskej gang a Oslo, to už nevim..

A to si ešte predstav, že sme s nimi boli na farme. A pozorovali s predstaviteľom motorkárského gangu, ktorý mi hovoril, že miluje, keď sa ráno na tej farme zobudí, spraví si kávu, zatočí hašišové brko a vyjde von pozerať na jazero, okolitú prírodu.

Norská romantika na motorke, hej?

Hej. Okrem tejto som mala ešte jednu. Dostali sme sa do minidedinky Utvik, kde nás prenocoval kamionista a jeho babička. Nuž a navrhol, že nás povozí na motorke… Tak sme si to popri jazere fičali 180 km/h a predbiehali v zákrutách.
A čo si ty robil celé tri týždne?

Aa, já ani nevím. Měl jsem hodně večírků, málo jsem spal, celou dobu jsem se snažil napsat jednu písničku a a tu jsem měl ale vlastně už v té době napsanou, takže vlastně.. jsem nedělal asi nic moc. Teďka se snažím udělat svůj byt a udělat si z něho party place a asi začátkem října už to tak bude a od té doby už nebudu dělat nic jinýho než pařit.

Ako vyzerá písanie skladby, ktorá už je napísaná?

Tak pouštím si ji několikrát opakovaně znovu a znovu, abych se přesvědčil, jestli je to dobrý nebo ne. A podle toho jak se mi to pozdává tak buď se rozhodnu, že to tak nechám a budu ji považovat i dál za hotovou a nebo tam něco najdu, co bude potřeba změnit a to teda změním. Ale protože jsem si zatím vždycky říkal, že je to dobrý, tak už ji asi považuju za hotovou.

Ako sa ti počúva samého seba? To ma vždy zaujímalo, pretože ja samú seba počúvať nedokážem..

Tak v té skladbě jako není ještě můj hlas, ale teďka jsem ho tam právě dohrál, a je to zatím nahraný hrozně špatně a jenom tak jakoby, aby Ibe věděl, co tam bude. Protože zrovna v tomhle válu budu asi spolupracovat s Ibem, on by tam měl dozpívat nějakou sloku, takže jsem mu to právě musel nahrát. Zní to úplně příšerně, nikomu jsem to nepouštěl, ani já to rád neposlouchám, protože to je opravdu jenom nástřel. Ale když už je to hotový a zní to tak jak by zhruba mělo, tak se to poslouchat dá. Ale protože když to písničku dodělám, tak ji mám naposlouchanou tak neuvěřitelně mockrát, takže když ji dodělám, tak ji pak aspoň půl roku neposlouchám.

Griet, ako je to s tvojí BDSM praxí?

Momentálne mám celé jedno stehno úplne modré. A je to od stockholmského metra. Nechcite vedieť, čo sa tam deje.

Takže nějaké undergroundové orgie ve štockholmském metru?

S turniketom.

To zní hodně perverzně.

No, však má tri tyčky..8)))
Ale môžem ti povedať jeden BDSM lesbický príbeh…
S niekdajšou partnerkou sme sa rozhodli spraviť si voskové orgie. Povyťahovali sme sviečky, všetky sme ich pozapaľovali, porozkladali ich okolo postele, pomaly to dostávalo nádych rituálu… tak sa teda ona šla rýchlo umyť a keď sa vrátila, tak ja som už tvrdo spala….

A ona tě neprobudila?

Nie, pretože sa jej páčilo, ako som spala uprostred sviečok. Tak to nechala tak a chvíľu sa na mňa len tak pozerala.

Takže si to nad tebou akorát udělala a pak šla spát s tebou..

Toto som už nezistila.

Já mám jednu kamarádku,jejíž sen je, aby ji někdo probudil.. ee, jak to říct? Aby ji někdo probudil.. (Jsme na zahrádce a kolem nás sedí lidi..) Aby ji někdo ze spaní probudil pérem! To nebyl ten případ?

Tak ona péro nemá..

To je ta nevýhoda lesbických hrátek..

Jak jsi se dostala k manažérování hudebních skupín?

Cez Tesco. Neviem, či si to pamätáš, ale keď si robil minulé leto burningBEATS, mal si ešte profil na FB ako burningBEATS. A ja som nemala najmenšieho tušenia, o čo ide, tak akonáhle som ťa videla online, som ťa začala otravovať. Nuž a keď si prišiel s vetou, že tvoje CD môžem vyhrať, tak vo mne zarezonovala typická slovanská nátura – ZADARMO? DAJ! CHCEM! Takže sme sa stretli na spoločnom nákupe v Tescu a tak nejak sa to celé skombinovalo s mojím vtedajším kamarátením sa s dramaturgami a promotérmi v Trnave a bolo…

S kým jsi spolupracovala?

S Čistými tvarmi, The Ills, s tebou a Climatizado a Rest In Haste najnovšie!

Co tvoje pěvecká kariéra? Viděl jsem jedno hodně vydařené video, jak zpíváte před plným klubem..

Chceli sme ísť na koncert zdarma… a okrem toho sme chceli počuť obmenu skladby Krídla od Čistých Tvarov. A teda, že by spievali “Rmn mi dáva krídla” a “Soňa mi dáva krídla” namiesto “hudba mi dáva krídla”… Na výmenu sme navrhli, že odspievame refrén.
Moja terajšia spevácka kariéra sa odohráva už len v sprche. Radšej.

Takže ty si domlouváš volný vstupy na koncerty tak, že si dáš podmínku, že budeš zpívat na pódiu?! To asi taky zkusím, ale nevím, jak by se mi dařilo..

Ako vnímaš, že niektoré fanúšičky počas počúvania tvojich nahrávok vlhnú?

Vnímám to velmi pozitívne, vnímám to tak, že pochopily poselství mojeho alba moisturize.

Myslíš na to, keď píšeš nové skladby? Aby mali ten istý efekt?

Já na to úplně tak jako „nemyslím“, ale.. chci, aby to tak bylo!

Ako sa cítíš na pódiu?

Na pódiu sa cítím docela dobre, do doby, než začnou lidi pískat a odcházet.

Odchádzajú ti ľudia často?

Odchází vždycky, ale ne všichni a někdy se vrátí.

Takže to nie je tak, že si svoju pozíciu „outsidera v umení“ užíváš?

Tak docela si ji užívám, protože mě baví dostávat do rozpaků ty, kteří to berou smrtelně vážně a ty,kteří si myslí, že musí garantovat nějakou kvalitu a pro ty to potom bývá problém, ale pro mě ne, takže to mě na tom baví.

Úspech svojho koncertu hodnotíš aj podľa toho, koľko ľudí ti odišlo? Čím väčší počet odídených, tým väčší úspech?

Jak kdy, ale obecně se to dá říct, protože i negativní zážitek nebo reakce JE reakce a někdy ty reakce bývají opravdu bouřlivé.

Teraz sa chystáme do Curychu na Haloweenskou party. Tešíš sa tam? Čo chystáš? Nejakého koncertného strašiaka?

Těším se tam a těším se právě, že se nebudu muset za nic převlíkat, že bude úplně stačit, když tam přijdu jako burningboy a myslím, že moje maska bude i tak naprosto dostačující.

Takže je burningboy určitá kreatura v tvojom živote?

Každopádně. Hrozná kreatura.

Čím sa odlišuje od Janka?

Odlišuje se tak, že je to vyhraněná osobnost poze jedním směrem a funguje hlavně na podiu a ve studiu a na desce. V běžném životě by asi nepřežil, ale jako takové to alterego mi úplně vyhovuje.

My sme vlastně dvojica takých altereg.

Máš často na raňajky panini?

Často. Včera taky.

Vstáváš neskoro, však?

Když se to podaří, tak jo, ale jinak musím vstávat docela dost často brzo a toje pak peklo. Když spíš tři hodiny..

Čo robíš po nociach?

Po nocích nabírám inspiraci, po nocích šířím burningboye. Sex, drogy, electro, baby!

A tiež som počula o nejakých tvojich vtipných sexuálnych zážitkoch, môžeš sa podeliť?

Tak byl jsem na Pohodě a tak jak všichni Pohodoví lidi nosí ty pásky na ruce dál, tak i já jsem ho nosil.. Akorátže v jednom okamžiku, v posteli, se mi stalo, že se mi ten pásek stáhl kolem ruky a já jsem v tu chvíli nevěděl na co se soustředit, čemu se věnovat, protože jsem viděl, jak mi ta ruka červená, modrá, tmavne a tak se cuká a zároveň to tak probíhalo i v jiných částech mýho těla a já jsem nevěděl, kterou z nich mám obětovat. Nakonec jsem si ten pásek musel uříznout, jinak by nešlo jedno ani druhý.. Ale jsem rád, že jsem si neuřízl náhodou něco jinýho!

Inak máme neustále málo pamäte na zvukovom záznamníku a burning musí stále vymazávať nejaké porno.. Pozeráš často porno?

Hej.

Aké máš najradšej?

Všechno.

Inšpiruješ sa? Napríklad čím?

Hej, naposledy jsem se inspiroval u nějakého „group orgies“.

Ale! Ako to dopadlo?

Dopadlo to velmi dobře a bude to mít i pokračování, takže se těším na tento víkend.

To je aj pozvánka pre niektorých ľudí, ktorí toto budú čítať?

Tak protože si to určitě přečtou až dlouho po tomto víkendu, tak leda na některý další.. Fanynky ať se ozvou na burning@burning.cz!

Mne ten email stále nefunguje, keď ti tam niečo posielam.

To proto, že je asi plnej takových nabídek..

Podľa čoho si vyberáš ľudí do takýchto akcií?

Tak musí být sympatičtí. Musí mít rádi moji hudbu. A ideálně mi musí domluvit ňákej koncert někde. Já jsem vždycky snil o tom, že udělám kariéru přes postel.

Nahrávate sa niekedy pri tom? Či čo to tu stále vymazáváš z toho mobilu?.

Nahráváme, ale to bych nesmazal!

Zverejňuješ to?

Já to plánuju, až půjdu do důchodu a budu fakt starej, tak to zveřejním, protože pak už budou mít všechny ty holky radost, jaký byly krásný a jak jim to šlapalo.

Nechceš to niekedy použiť ako zvukový podmaz?

Spíš jako videoklip!

Myslíš, že by ti ten videoklip niekde odvysielali? Alebo by si ho mal na vimeo či porntube?

Spíš porntube nebo amateri.cz, ale očekávám, že by ho všechny seriózní média zakázaly, takže doufám, že by se to hodně rozmazávalo v tisku a tak..

Takže sa chceš stať skutočne slávnym cez posteľ, cez porno a cez.. hm.. ako sa tomu hovorí?
Osobné vztahy.
Nie, nie, cez škandály!

Tak zpívání mi tolik nejde, tak to musím zkoušet, jak to jde..

A čo iného ti ide, okrem porna?

Hmmmm, hmmmmm…
Umím balit nejhezčí jointy!

Inak ja som si pôvodne myslela, že povieš, že sa ti darí baliť najkrajšie holky..

To samozřejmě taky, ale toby človek u punkové hvězdy čekal, že jo?

Punková hviezda. Vidíš sa ako pódiový následník Iggyho Popa v tom svojom zvliekaní sa?

Každopádně! Hafo makám na tom,abych měl takovou fyzičku jako on, už i ty vlasy si nechávám dorůst, takže doufám, že to budu mít stejně rozjetý..

A čo ta zvráskaná a prepadnutá tvár? Iggyho Popa, nie tvoja..

To přijde taky..

Robíš pre to niečo?

Tak já pracuju hodně tvrdě na svojí kariéře, takže pracuji i na tomhle, ano.

Existuje niečo, čo ta privedie do rozpakov?

Uznání.

Aké akcie teraz chystáš?
Teď to vypadá na nadějnou spolupráci s Electronic Bitches, asi budu dělat některý Electronic (pravidelná úterní noc v Perpetuu, pozn. aut.), chystám výstavu v Bratislavě a budu hrát v Bratislave.

V ktorom klube?

Za zrkadlem.

To je dobrý klub, ten sa mi páči! Bola som tam iba raz a nič si z toho nepamätám. Vtedy vznikla dnes už takmer urban legenda o griet, Fuxovi -bassgitarista The Swan Bride-, interview bez diktafónu, topánkach a zvracaní. Fuxo má za to dodnes ku mne očiprevracajúci vzťah.

Ale určitě na tebe nemůže zapomenout.

Ako hovorím, stáva sa z toho pomaly urban legenda… napríklad dva dni na to mi písal ich producent-kamarát, či som to bola skutočne ja, čo Fuxovi ogrcala jeho naleštené špicaté kožené topánky.

Chtěli s tebou navázat spolupráci?

Nie, nie, s tým producentom som sa spoznala predtým, v Prahe na festivale, takže to bola len taká otázka v rámci rozhovoru. Inak väčšinou nadväzujem vzťahy s ľuďmi na festivaloch alebo koncertoch, keď som opitá… alebo opitá.

To je normálné. Já taky..

Ale vznikajú z toho zaujímavé spoluprácie niekedy.

Hej, hej, v backstagi, na záchodě..
Jak je na tom podle tebe česká a slovenská hudební scéna?

Myslím, že sa to dobre, aj keď pomaly, rozvíja i na Slovensku i v Česku. U nás je to predovšetkým zásluhou Pohody, Rádia_FM a všetkých bloggerov, hudobných publicistov a menších či väčších promotérov, ktorí sa zaujímajú o alternatívnu scénu. Hoci nerada rozprávam o alternatíve v súvislosti so Slovenskom.
Čo sa týka českej, tu som akotak zoznámená len s tou brnenskou. A musím povedať, že som nikdy predtým v našich končinách nebola v meste, kde by sa konalo toľko akcií pre malé kapely, projekty, DJov či dokonca aj pouličných muzikantov… vám sa to tu tak možno nezdá, ale ja som predtým žila v celkom veľkom meste, kde sme však mohli byť radi, keď nám raz za rok zahral Dušan Grúň a Eva Máziková či No Name, takže viem oceniť, čo sa tu deje. Podľa mňa to tu funguje lepšie ako v Bratislave. Hoci na Slovensku sa teraz dobre rozbiehajú Košice, vďaka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý je založený na tom, že program vytvárajú miestne kluby, ktoré sú dotované z eurofondov. Momentálne závidím každému, čo môže aspoň raz týždenne váľať šunky v Kasárňach/Kulturparku.
Ale čo ma sere, je to, že české publikum je proste divné. Ako príklad môžem uviesť burning pARTy, na ktorej hrali Čisté Tvary a The Ills. Platiacich ľudí bolo celkom dosť, ale väčšina z nich furt kaprila na pive. A toto ja nikdy nepochopím. Načo leziem na akciu, kde aj tak sedím nad pivom? Slováci sa bavia omnoho viac. Asi v hesle “zaplatil som, tak sa kurva vyskáčem!” Toto heslo platí aj vtedy, keď sa akcia ľuďom nepáči. Len sa proste viac opijeme.

Hm, hm, těším se na Petržalku!
Posledná otázka: prečo jsi spojila svoju manažérsku práciu s taký lúzerom, aký je burningboy?

Baví ma to.. A myslím si, že žiaden iný dôvod netreba. Pre mňa je zábava pracovať s outsidermi a snažiť sa presvedčit ostatných, že jednoducho sú super, pretože podľa mňa super sú. A ja sama som asi manažérsky outsider.. Takže si myslím, že je to úplne dokonalé spojenie.

A moja posledná absolutne hlúpa otázka: ihličnaté alebo listnaté stromy?
Ihličnaté! Listnaté opadajů a nepíchajů..

via burning.cz