Rómeo a Júlia alebo Láska je mo-drina


Zoskupenie Stopy snov spájajúce profesionálnych divadelníkov komorného divadla TICHO a spol. a znevýhodnených hercov z DSS PRIMA uvedie 5. novembra ďalšiu, v poradí už šiestu inscenáciu s názvom RaJ alebo Láska je mo-drina.

„Naše zoskupenie Stopy snov  od začiatku, teda 6. rok,  pracuje tak, že  naši  dospelí herci – neherci , prinášajú svoje témy, svoje túžby a aj svoje slová a vety, ktoré potom vkladáme do predstavenia a ako gorálky navliekame na  divadelnú niť. Našich úžasných hercov vždy  lákala témy lásky a musím sa priznať, že  my  sme ju jemne odsúvali,  aby sme nezabŕdli do vecí, ktoré sú také krehké  a môžu byť aj veľmi  zraňujúce.  Ale vrátilo sa nám to naplno. Na otázku, o čom by sme mali hrať  novú hru – bola odpoveď jednoznačná. O láske.  Rozprávame sa, opäť spolu premýšľame. A cítime,  ako je téma  lásky ľudí s postihnutím  stále tabu.“ Paťa Jariabková, herečka.

Z rozhovoru s Martinou Jakubcovou – pedagogička z DSS PRIMA, herečka
RaJ (Rómeo a Júlia) – téma lásky pri mentálne znevýhodnených je dnes u nás ešte stále tabu… Líšia sa postoje pedagógov a inscenačného tímu pred skúšobným procesom a teraz pred premiérou?
„Ani nie. Poznám našich hercov veľmi dlho aj mimo divadla a viem aké majú trable s láskou a vzťahmi všeobecne. Avšak nie je to tak, že by na to nemali, alebo by to nevedeli. Nemajú toľko možností a potrebujú podporu to celé ustáť. Ako ostatne aj my, keď sa pre lásku trápime. Rozdiel cítim v tom, že teraz s tým ideme na javisko, pred divákov. A s tým je spojená zodpovednosť za to, že keď máme odvahu to “hrať”, je na čase to aj “pretaviť” do ich životov. Podporiť nie len ich, ale hlavne ich rodičov a príbuzných, nás, ktorí pre nich pracujeme… A tu už hovorím ako pedagóg, a nie ako herečka  .„

Stopy snov – občianske združenie, je divadelný súbor, ktorý pôsobí na doskách divadla TICHO a spol. Hercami sú ľudia s mentálnym znevýhodnením, sociálni terapeuti DSS Prima, ktorí spolu s profesionálnymi divadelníkmi – Dášou Rúfusovou, Paťou Garajovou Jariabkovou, Viki Janouškovou, Jakubom Branickým a režisérom Robom Horňákom vytvárajú nový divadelný zážitok.
RaJ alebo Láska je mo-drina

Premiéra: 5. novembra 2016 o 19.00
Hrajú:  herci-neherci z DSS PRIMA – Darina Pomichalová, Martina Kaňková, Tatiana Blažeková, Barbora Dragúňová, Emil Andruška, Miroslav Fischer, Martin Babin, Ján Grék, Michala Jariabková a Patrícia Garajová, Alena Horňáková, Martina Jakubcová, Mirjana Tureničová, Viera Pribilová, Alexander Slamka, Sandra Mandáková – tanečnica, Dávid Selecký – tanečník
Scéna a kostýmy: Jakub Branický
Spolupracovali: Dominika Vojteková, Betka Marendiaková, Viki Janoušková, Dáša Rúfusová
Réžia: Róbert Horňák