Rock for People s legendami i čerstvým „zbožím“


Morcheeba, Tricky, Jello Biafra, Gallows, Archive

Pop i punk, rozvážný nadhled i mladické skotačení, osvědčená klasika i progresivní experimenty. Také další várka zahraničních kapel, jež na začátku července zamíří na festival Rock for People, stvrzuje jeho široký žánrový záběr. Vedle trip-popové MORCHEEBY s navrátivší se vokalistkou Skye Edwardsovou, temného TRICKYHO, jenž zabrnká na rockovější notu, punkového „prudiče“ JELLO BIAFRY známého z Dead Kennedys či jeho žánrových soukmenovců z Anglie GALLOWS, se návštěvníci mohou těšit i na formaci ARCHIVE. Ta před časem nadchla publikum v pražském Lucerna Music Baru a jejich singl Bullets se dostal do vysokých obrátek v éteru též mimo domovskou Británii.

„Letos budeme rozkročeni nejen mezi žánry, ale i mezi generacemi vystupujících kapel. Na jedné straně jsou Morcheeba, NOFX, Skunk Anansie, Jello Biafra, Suicidal Tendencies a ostatně i Tricky, na straně druhé pro české publikum do značné míry nová jména – Archive, Gallows, Does It Offend You, Yeah? anebo Evergreen Terrace. Uprostřed stojí hvězdní The Prodigy a rozhodně nezůstanou osamoceni,“ rekapituluje a zároveň naznačuje další line-up dramaturg Rock for People Petr Fořt.

Podle vývoje předprodejů by se návštěvnost měla minimálně vyrovnat té loňské s rekordním počtem 27 000 fanoušků. Pořadatelská agentura Ameba Production letos nabídku rozšířila o dvě scény na celkových osm, zvýšila počet účinkujících ze 150 na 170, přidala divadelní scénu, rozvinula cateringové služby, včetně nabídky nového partnera Pivovarů Staropramen, a chystá nápaditý program pro děti.

„Po loňském úspěchu s ekologickým programem, jehož součástí byla i recyklace a separace odpadů, tyto aktivity nadále rozvíjíme,“ doplňuje za organizátory Michal Thomes. Rock for People je nově jediným tuzemským zástupcem v prestižní asociaci festivalů Yourope, jejíž členové garantují například stanovenou úroveň bezpečnosti návštěvníků i pracovníků, dbají o zajištění zdravotní služby a prosazují ekologický přístup. Více na http://www.yourope.org.

V letošním roce se Rock for People uskuteční od 3. do 6. července. Další informace na http://www.ticketsforpeople.cz nebo http://www.rockforpeople.cz. Generálními partnery jsou Česká spořitelna a T-Mobile prostřednictvím značky t-music, hlavním partnerem Pivovary Staropramen. Profily kapel, včetně hudebních ukázek, na http://www.t-music.cz.

MORCHEEBA
Vedle obnovení činnosti Skunk Anansie nebo Faith No More patřil návrat zpěvačky Skye Edwardsové k bratrům Godfreyovým do Morcheeby k nejsledovanějším reunionům posledních let. K mámivé, rozhoupané produkci této party s kořeny v půlce 90. let její hlas – kýčovitě, ale vlastně trefně označovaný za sametový – prostě pasoval. Právě Morcheeba je důkazem, jak umně lze balancovat na ostří popu, aniž byste si zavřeli cestu k náročnějšímu posluchači.
Jejich starší a velmi úspěšné desky (vždyť jich prodali přes 6 milionů!) Big Calm, Charango nebo Fragments of Freedom se zřejmě největším hitem Rome Wasn’t Built in a Day jsou důkazem, že lze posluchačům předkládat chytlavé písně bez zadání si s krátkodechou líbivostí. Pomalejší skladby těží z trip-hopu, stejně jako z r´n´b a mají v sobě citelný emocionální náboj. Bratři Paul and Ross Godfreyové se přitom nebojí experimentovat a vstupovat do nových vod: potvrzením budiž zatím poslední, dva roky staré album Dive Deep, kde se představila řada mladých, talentovaných muzikantů, včetně beatboxerů. V Hradci Králové se Morcheeba představí – kromě svých největších hitů – rovněž se skladbami z chystaného alba Blood Like Lemonade.
Podle slov dramaturga Rock for People Petra Fořta půjde o kontrapunkt k loňskému adrenalinovému vystoupení Underworld: „Chceme, aby byla Morcheeba uklidňující závěrečnou tečkou celého festivalu, a to i s ohledem na to, že další den je pracovní. Divokých produkcí si návštěvníci užijí během čtyř dnů dostatek.“

TRICKY
Knowle West Boy je název aktuální, v pořadí osmé desky Adriana Thawse, rappera, producenta a multiinstrumentalisty známého pod značkou Tricky. A zároveň odkazuje k místu jeho rodiště – čtvrti Knowle West v anglickém Bristolu, kolébce trip hopu. Ne náhodou je tento introvertní ladič temných hudebních strun na danou škatulku alergický: vždyť na poslední nahrávku, považovanou jeho fandy za nejlepší od dob debutu Maxinquaye, zapojil takové veličiny jako Emilíana Torrini anebo Kylie Minogue.
Znalci dobře vědí, že Trickyho produkce se v průběhu let úspěšně měnila: tu převážila rocková podoba, tu dokonce punková, rap nebo hip hop nebo dokonce pop. Co se však nemění, je jeho otevřenost, energie a do jisté míry i agresivita, s níž se k posluchačům obrací. To jej odlišuje od produkce Massive Attack, u jejichž základů stál – jeho rukopis nesl i debut Blue Lines z roku 1991. Návštěvníkům Rock for People se tak naskytne příhodné srovnání: Massive Attack hráli na velké stagi před dvěma lety.

GALLOWS
Zhruba 10 % z více než 5 000 hlasujících do ankety Rock for People by uvítalo dominanci punku. Jméno Rage Against the Machine pak patřilo mezi respondenty k nejčastějším přáním. Řízci z bandy Gallows mohou potěšit obě skupiny. Tahle anglická hardcore punková kapela funguje teprve nějakých pět let, ale už stihla pořádně rozstříknout hype vody nejen britské hudební scény. Jejich debutu Orchestra of Wolves si všiml kytarista Brett Gurewitz z Bad Religion a ve Státech ho vydal na svém proslulém labelu Epitaph Records.
Druhé album s příznačným názvem Grey Britain vyšlo v květnu loňského roku a tentokrát se pánové uchýlili pod křídla Warner Music. Jeho producentem byla další velká osobnost – Garth Richardson (Rage Against The Machine, Melvins).
Svérázný frontman Frank Carter se zbytkem kapely jsou známí především neskutečnými živými koncerty. Takže se publikum rozhodně má na co těšit – a nebude to nic pro slabé povahy. Pro bližší představu, při jednom z jejich koncertů bylo naměřeno 132 decibelů, což překoná i vpovzdálí startující Boeing 747 či pneumatické kladivo…

ARCHIVE
Nedávno rozpohybovali návštěvníky pražského Lucerna Music Baru a v létě se vrátí, aby svojí intenzivní a dynamickou hudbou dostali do varu i publikum RfP. Ano, řeč je o Archive. Tahle britská formace brázdí kluby a festivaly už nějakých patnáct let a za tu dobu stihla vydat i pěknou řadu alb. Fanoušci je považují za dokonalé propojení elektroniky a rocku, to nejlepší z trip-hopu a kytarové hudby.
Z původního dua se po mnohých personálních změnách rozrostli do nové podoby a v současnosti jejich mnohačetná formace disponuje ženskými i mužskými vokály, což dělá jejich hudbu ještě zajímavější. Zatím poslední studiová alba Controlling Crowds sklízí zasloužené úspěchy a kupříkladu single Bullets se umístil na předních místech žebříčků od Polska, přes Řecko, Francii až po Německo.

JELLO BIAFRA AND THE GUANTANAMO SCHOOL OF MEDICINE
Je tomu dvacet let, co vyhasla komba kultovních Dead Kennedys, jedné z prvních kapel spojujících punkovou agresivitu, nesmiřitelnost hard core a angažovanost anarchistických myslitelů typu Noama Chomského. Frontman Jello Biafra, z jehož pohybových kreací by uklouzly piškoty nejedné akademické baleríně, se na alternativní scéně pilně činí doposud. Svým nezaměnitelným, excitovaným vokálem doprovodil například nahrávky Melvins, DOA nebo No Means No, posledních deset let se však věnuje hlavně vlastním projektům.
Společně s kytaristou Ralphem Spightem, bubeníkem Jonem Weissem a basákem Billym Gouldem (jasně, je to ten týpek z Faith No More!) založil formaci Jello Biafra and the Axis Of Merry Evildoers. Společně také před dvěma roky oslavili Biafrovy padesátiny. Po příchodu druhého kytaristy Kimo Balla změnili název na Jello Biafra and The Guantanamo School of Medicine a nahráli velmi, opravdu velmi výbušnou desku The Audacity Of Hype (label Alternative Tentacles Records).
V Biafrovi přijíždí na RfP skutečná legenda, přesvědčivý rétor a především skvělý hudebník sršící energií. Mimochodem: Billyho Goulda kvůli reunionu Faith No More zřejmě zastoupí Andrew Weiss, pokřtěný dalšími kapelami typickými svou loajalitou k establishmentu – Rollins Band nebo Butthole Surfers.

Potvrzené zahraniční kapely: The Prodigy (GB), Skunk Anansie (GB), Morcheeba (GB), NOFX (US), Tricky (GB), Suicidal Tendencies (US), Juliette Lewis (US), Dreadzone (GB), Coheed And Cambria (US), Does It Offend You, Yeah? (GB), Jello Biafra And The Guantanamo School Of Medicine (US), Archive (GB), Gallows (GB), Trashtucada (ES), Blasted Mechanism (PT), Evergreen Terrace (US), Wisdom In Chains (US), Illbilly Hitec (DE), Rekoner (GB), Ginger Ninjas (US)

Ceny vstupenek na letní Rock for People v předprodeji

Na http://www.ticketsforpeople.cz bez poplatku a pro zákazníky T-Mobile, České spořitelny sleva 15 % z ceny vstupenky

duben – 1430,- Kč
květen – 1500,- Kč
červen-červenec – 1570,- Kč

Další předprodeje: Ticketstream, Ticketportal

via http://www.rockforpeople.cz