Rock for People přitvrzuje


The Subways, Alexisonfire, Skindred či The Inspector Cluzo

Opodstatněním názvu festivalu Rock for People je další várka potvrzených zahraničních kapel. Vedle syntetičtějších projektů jako Morcheeba, Tricky či Prodigy se totiž do Hradce Králové letos podívá i velmi silná sestava kytarových či chcete-li tvrdších kapel. Po dvou veleúspěšných pražských klubových koncertech stane na velkém pódiu ve Festival parku před tuzemským publikem britská post punková trojka THE SUBWAYS. Podobně blízko k velmi poptávaným výhonkům indies, ač hnojeným melodicky pojatým hard core, mají Kanaďané ALEXISONFIRE. Pověsti nejlepší britské koncertní kapely loňského roku budou chtít na Rock for People dostát raggametalisté SKINDRED. Po druhé za sebou si zařazení do line-upu vysloužilo loni fantasticky přijaté duo úderníků THE INSPECTOR CLUZO a řady hard core kapel vystupujících zpravidla ve stanu pro 5 000 lidí rozšíří němečtí THE BLACKOUT ARGUMENT.

„Rock for People byl poslední léta vždy o mnoha žánrech. Tvrdá hudba se ale vždy těšila u našich návštěvníků velkému zájmu a v programu lidé najdou dostatek kapel, které umějí udeřit do strun a strhnout stovky i tisíce lidí jako energičtí The Subways nebo Alexisonfire s výbornou pódiovou show,“ komentuje další ohlášenou várku zahraničních jmen Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production.

V letošním roce se Rock for People uskuteční od 3. do 6. července. Další informace na http://www.ticketsforpeople.cz nebo http://www.rockforpeople.cz. Generálními partnery jsou Česká spořitelna a T-Mobile prostřednictvím značky t-music, hlavním partnerem Staropramen. Profily kapel, včetně hudebních ukázek, na http://www.t-music.cz.

THE SUBWAYS
All or Nothing – podle New Musical Expressu nejlepší rockové album roku 2008 – katapultovalo britské indie rockové (či snad post punkové) trio The Subways mezi nejvyhledávanější klubové kapely současnosti. Opodstatněnost tohoto tvrzení by mohly potvrdit i stovky návštěvníků dvou vyprodaných koncertů těchto nespoutaných rockerů v Praze. V jednoduchém složení kytara, basa a bicí soustruhují břitké a hodně energické vály, kterým nechybí potřebná melodičnost a nosné nápady, navíc suverénně zahrané.
Dráha The Subways započala velkolepě před šesti lety na slovutném festivalu Glastonbury, kde zvítězili v klání mladých kapel. A už tehdy se objevily názory, že svou syrovostí připomínají nejlepší léta grunge v čele s Nirvanou. Pravda je, že popěvky z debutové nahrávky Young for Eternity z roku 2005 si broukal možná srovnatelný počet britských teenagerů. Škarohlídi, kteří The Subways předvídali trajektorii rychle vyhasnuvšího a k zemi se řítícího meteoritu museli hledat oběti své jasnozřivosti jinde – Bill Lunn, Charlotta Copper a Josh Morgan totiž zrají od koncertu ke koncertu a jako své předskokany si je vybraly i takové veličiny jako AC/DC!
Mimochodem: před nedávným vystoupením v Lucerna Music Baru se na svém blogu The Subways netajili obavou z (obvykle) chladných reakcí českého publika. O to více ale byli nadšeni přeplněným klubem a fanoušky, kteří s nimi odzpívali a odskákali všechny songy – od těch nejznámějších jako Rock and Roll Queen nebo Shake, Shake. Nepochybujeme, že tato početná ekipa ctitelů a ctitelek zabere první řady i na Rock for People!

ALEXISONFIRE
Parta nadupaných Kanaďanů pohromadě dokáže udělat pořádnou paseku nejen na ledě, ale i na pódiu. Obzvlášť pokud se jedná o ontarijskou pětku Alexisonfire. Kapela vyznávající hardcore se vším všudy se dala dohromady někdy koncem roku 2001 a velice brzy rozšířila hranice své působnosti i přes sousední hranice s USA a později i za oceán.
K úspěšnému debutu Alexisonfire z roku 2002 přidali v dalších ještě  dvě neméně úspěšná a v Kanadě později platinová alba.  Minulý rok  spatřil světla světa jejich zatím poslední počin Old Crows/Young  Cardinals. Loni dostalo skvělou příležitost seznámit se s jejich  muzikou naživo i tuzemské publiku, to když vystupovali po boku svých  známějších kolegů z Anti-Flag.
Energická kombinace řevu a zpěvu si okamžitě získala publikum a někteří ještě dlouho po koncertu počítali modřiny z mamutího circle pitu, ke kterému je frontman George Pettit  dokázal vyhecovat. Uvidíme, jestli to na Rock for People zopakuje,  tentokrát ale v mnohanásobně větším měřítku.

SKINDRED
Před pár týdny v pražské Akropoli rozpoutali doslova raggametalové peklo. Pokud patříte k těm, co tenhle jedinečný zážitek prošvihli, už si můžete přestat rvát zoufalstvím vlasy. Newportská čtyřka Skindred  totiž v červenci zamíří na Rock for People. Originální mix jamajské hudby a nespoutaného metalu v kombinaci s ještě nespoutanějším frontonem Benji Webbem jim už v minulosti zajistil nejen přízeň fanoušků na domácích ostrovech i ve zbytku světa, ale i ocenění nejlepší britské koncertní kapely.
V červnu se pánové utkají hned o další dvě prestižní ceny: Metal Hammer Golden Gods awards 2010. Aby obhájili svou pověst nejlepší „živé“ kapely, budou muset pokořit takové velikány jako Judas Priest, Kiss, Machine Head, Rammstein a Airbourne.  A v boji o nejlepší britskou skupinu se proti nim postaví Judas Priest, Bullet For My Valentine, Bring Me The Horizon a Evile.
Držme jim tedy palce, aby bylo v létě v Hradci co slavit. Účastníci pražského koncertu můžou potvrdit, že chlapci nějakým tím pivem s fanoušky rozhodně nepohrdnou. Waleští bardi debutovali v roce 2002 albem Babylon, které se hned vzápětí umístilo na špičkách žebříčků. O pět let později přidali ještě Roots Rock Riot a před rokem vydali zatím třetí album Shark Bites and Dog Fights.

THE INSPECTOR CLUZO
Fuck, fuck, fuck off, piss me off, you terrible motherfuckers, fuck you… Ano, ano, řada z vás si jistě vzpomene na hodinovku vybrané mluvy vyšších kruhů v zemi galského kohouta v podání dvou šviháků schovaných pod názvem The Inspector Cluzo. Protože jejich vystoupení patřilo k největším objevům posledních let, pozvali jsme toto duo kytara-bicí hrající hard core art rock i na letošní RfP!
Jeden kytarista a jeden bubeník – to je celé složení kapely The Inspector Cluzo. Přesto by se Phil a Malcom mohli směle postavit leckteré řádné rockové kapele a ještě by jí svojí energií zvládli zadupat do země. Mix vysokonapěťového rock’n’rollu s čerstvým funkovým groovem, originální nálada a smysl pro divoký rytmus nenechá nikoho v klidu. White Stripes jsou proti nim předesignovaným kýčem a fabulí bez prožitku! To jsme psali loni a každý, kdo si jejich show na RfP nenechal ujít, potvrdí, že jsme nefabulovali. Fuck(t)!

BLACKOUT ARGUMENT
Vyznavači melodického hardcoru by měli věnovat pozornost další potvrzené kapele. Německá parta  The Blackout Argument patří k relativně mladým objevům evropské hardcorové scény. Za svojí krátkou historii stihli vydat několik EP a dvě plnohodnotná alba, z nichž zatím poslední se jmenuje Remedies.
Chlapci se podle svých vlastních slov inspirují hudbou Comeback Kid, Boy Sets Fire, Rise Against či Evergreen Terrace. První jmenované jste mohli vidět loni a s Evergreen Terrace máte v hradeckém festivalparku tu čest letos, takže budete moci na vlastní uši posoudit, co je na tom pravdy.

Ceny vstupenek na letní Rock for People v předprodeji

(na http://www.ticktsforpeople.cz bez poplatku; pro klienty České spořitelny a T-Mobile s 15% slevou!)

duben – 1430,- Kč
květen – 1500,- Kč
červen-červenec – 1570,- Kč

Další předprodeje: Ticketstream, Ticketportal

via rockforpeople.cz