Rock for People potvrzuje poslední zahraniční kapely, mimo jiných Death by Stereo a dechovku


Příslovečné, importované třešničky byly přidány na festivalový dort Rock for People (3. – 6. 7. 2010). Vzhledem ke kompletnímu složení headlinerů, jimž vévodí MUSE, THE PRODIGY, NOFX či EDITORS s MORCHEEBOU, jde o doplnění jednotlivých stylů a posílení multižánrového charakteru festivalu. Spokojeni budou především příznivci tvrdších podob hudby – nabroušený hard core nabídnou ostřílení kalifornští týpci Death by Stereo, ještě rychlejší circle pit pak budou vyžadovat syntetičtí metalcoreisté Horse the Band. Žádnými epigony velkých „globálních“ kapel, nýbrž suverénními národními hudebními hrdiny jsou dva vzácní hosté z východní Evropy – běloruští skotačivci Lyapis Trubetskoy a bulharští rockeři s velmi chytlavými songy D 2 Band. „Hlavně Lyapis Trubetskoy bereme jako částečnou žánrovou náhradu za Persiana Jones, kteří bohužel zrušili turné a vypadli i z našeho programu,“ konstatuje Petr Fořt, dramaturg Rock for People.

Chodící a muzicírující reklamou na festivalový divadelní stan Chapiteau X bude rozverná francouzská cirkusová dechovka Pink It Black, jež podobně jako již potvrzení The Ginger Ninjas budou k vidění i mezi publikem. Z Německa pak do hradeckého Festival parku zavítají eklektická formace Mutabor a Werner Krauss, pohybující se někde na pomezí indie a new wave. „Po loňském bouřlivém přijetí zopakuje svůj set i skvělý americko-český trumpetista Laco Deczi se svou kapelou Celula New York. Stane se tak opět první den, 3. července, ve stanu, do kterého Lacův latino jazz a groovy perfektně pasují,“ doplňuje hlavní pořadatel Rock for People Michal Thomes.

Generálními partnery letního Rock for People jsou Česká spořitelna a T-Mobile pod značkou t-music. Hlavním partnerem je Staropramen. Hlavním mediálním partnerem je Evropa 2, mediálními partnery deníky MF Dnes a Metro, televize COOL, časopis Rock & Pop a Centrum Holdings. Více http://www.rockforpeople.cz. Vstupenky lze pořídit přes ticketingový systém festivalu na http://www.ticketsforpeople.cz, kde se realizuje už kolem 75 % prodejů.

DEATH BY STEREO
Angažování pětičlenné kalifornské party Death by Stereo je odpovědí na volání těch, kteří chtěli letošní line-up dokořenit ještě trochou hardcore. Chlapíci se dali dohromady před téměř patnácti lety a z původní sestavy do dnešního dne vydržel jen zpěvák Efrem Schulz. Za patnáct si vytvořili početnou a věrnou fanouškovskou základnu po celém světě, kterou přiživují neúnavným koncertováním. V roce 2003 málem zbořili i pražskou Brumlovku, když to tam rozjeli mimo jiné i se Suicidal Tendencies, kteří se letos do Hradce taky chystají. Diskografie Death by Stereo čítá zatím 6 alb, z toho poslední Death Is My Only Friend spatřilo světlo světa před rokem. Po nějaké době strávené u legendárního Epitaph Records, vydali tohle CD u Serjical Strike Records, což, jak název napovídá, je label Serje Tankiana (System of a Down). A pokud si marně lámete hlavu nad poetikou jejich názvu, pak vězte, že se chlapci při vybírání jména nechali inspirovat jednou scénou z hororové komedie Ztracení hoši / The Lost Boys.

D 2 BAND
Názvem D 2 nemyslíme dálnici z Brna do Bratislavy, ale bulharskou rockovou partičku. Ve své domovině patří k nejúspěšnějším kapelám tohoto žánru, s přehledem válcuje domácí hitparády a pobrala i nějaké ty ceny. V roce 2005 je opustil spoluzakladatel a frontman kapely, ale i s tím se vyrovnali a novým albem „6“ potvrdili svojí pozici. Nové zkušenosti sbírají i za hranicemi, např. v Londýně či ve Vídni. V souvislosti s nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale přidáme i jednu zajímavost: v roce 2004 byla kapela vybrána, aby složila oficiální song bulharského fotbalového týmu.

HORSE THE BAND
Z druhé strany oceánu k nám míří další formace, která rozšíří řady kapel tvrdších žánrů. Horse the Band patří k lídrům experimentálního (metal)coru. Proslavili se tím, že svojí směsici metalu, rocku a oldschoolového popu koření 8bitovými zvuky prvních herních konzolí. (Nejeden pamětník při jejich poslechu zavzpomíná na legendárního Super Maria či Donkey Konga a potají zamáčkne slzu.) Ne náhodou překřtil frontman Nathan Winneke svůj hudební styl na nintendocore. Kromě originální muziky provází kalifornské hochy i pověst pořádných bláznů a historkám, které o nich kolují, by mělo předcházet varování: „Doma to rozhodně nezkoušejte“. Odehráli turné v Číně, zařádili si v Bělorusku, kam letěli letadlem z druhé světové války, a kytarista odehrál osm závěrečných koncertů turné se zlomeným ramenem, přičemž k léčbě využíval pouze zklidňující účinky alkoholu. Uvidíme, jestli v Hradci přidají do své bohaté sbírky nějaké nové zážitky.

ЛЯПИС ТРУБЕЦКОЙ NEBOLI LYAPIS TRUBETSKOY
Pro další zajímavé jméno sáhla tentokrát dramaturgie na východ – do Běloruska. Sedmičlenná skupina Ляпис Трубецкой neboli Lyapis Trubetskoy (pro ty později narozené, co už neměli povinnou ruštinu a azbuka je pro ně stejně srozumitelná jak egyptské hieroglyfy) se pohybuje někde na pomezí melodického ska-punku s občasnou příměsí pop-rocku. Že se jim tyhle žánry daří kloubit dobře, dokazují první místa hitparád i vyprodané kluby, haly či hokejové stadiony napříč zeměmi bývalého Sovětského svazu. V Rusku se sice počty berou trochu jinak, ale koncerty pro 7 000 lidí nejsou úplně zanedbatelné ani na tamní poměry. Pánové budou jako jediná zahraniční kapela kralovat prvnímu festivalovému dni 3. července, tak uvidíme, jaký kotel se jim podaří vyrobit u nás – na západě.

PINK IT BLACK – DECHOVKA NA ROCK FOR PEOPLE
O tom, že země galského kohouta může kromě dobrého vína a jídla našince zaujmout i zajímavou muzikou, nás už loni přesvědčili originální a prostořecí The Inspector Cluzo, kteří si navíc pro velký úspěch svou cestu do východních Čech zopakují. Letos přidáváme další originální francouzskou formaci Pink it Black. Růžovočerný mnohočlenný ansámbl si asi nejvíc inspirace vzal z dechovky. Ale pozor, nedejte se zmást, není to žádné „sejdeme se na Vlachovce“, ale plnokrevný pestrobarevný francouzský cirkus, který vás nakopne a donutí jen tak mimoděk poskočit si do rytmu. I proto bude téhle partě patřit zahájení druhého festivalového dne, kdy projdou celým městečkem a jako ten pověstný krysař vyvedou všechny návštěvníky pod hlavní podium.

MUTABOR
Ze sousedního Berlína se v létě do hradeckého Festival parku chystá další ne příliš známá, leč velice zajímavá formace. Tahle kapelka se dala dohromady už v roce 1990, v roce 2006 se na tři roky odmlčela, aby po třech letech zase plná nové síly vyskočila na pódia. Z původního osazenstva vydržel do dnešního dne jen frontman a kytarista Axel Steinhagen. Pánové a dvě dámy navzdory germánské pořádkumilovnosti ignorují všechny hudební škatulky a jejich energická hudba je mixem folku, punku, rocku, popu a ska s lehkou příměsí reggae. Letos na podzim chystají nové album, v pořadí zatím šesté, takže materiálu pro svůj set na Rock for People mají dozajista víc než dost.

LACO DECZI
Loni si střihnul festivalovou premiéru na Včírku pro nedočkavé a stejně jako on nadchl festivalové publikum, nadchlo i ono jeho. Letos se tedy tento velikán světového moderního jazzu a groove na vlastní žádost do Hradce vrací a vy se tak můžete zase těšit na ryzí hudební zážitek.

Potvrzené zahraniční kapely: MUSE (GB), The Prodigy (GB), Morcheeba (GB), NOFX (US), Editors (GB), Skunk Anansie (GB), Tricky (GB), The Subways (GB), Alexisonfire (CA), Coheed And Cambria (US), Does It Offend You, Yeah? (GB), Jello Biafra And The Guantanamo School Of Medicine (US), Archive (GB), Gallows (GB), Disco Ensemble (FI), Suicidal Tendencies (US), Juliette Lewis (US), Dreadzone (GB), Death By Stereo (US), The Inspector Cluzo (FR), Skindred (GB), The Mahones (CA), Laco Deczi & Celula (US), Trashtucada (ES), Blasted Mechanism (PT), Evergreen Terrace (US), Horse the Band (US), Wisdom In Chains (US), Lyapis Trubetskoy (BY), D2 Band (BG), Doping Panda (JP), Blackout Argument (DE), Mutabor (DE), Illbilly Hitec (DE), The Feud (GB), Pink It Black (FR) Ginger Ninjas (US)

Ceny vstupenek na letní Rock for People v předprodeji
(na http://www.ticketsforpeople.cz bez poplatku; pro klienty České spořitelny a T-Mobile s 15% slevou!; na stránkách t-music.cz lze zároveň najít informace o prodeji vstupenek na splátky)

červen-červenec – 1 570,- Kč
na místě – 1 900,- Kč

V prodeji výhradně na http://www.ticketsforpeople.cz jsou i 1denní vstupenky v ceně 1 180,- Kč, resp. 1 280,- Kč. Na jednodenní vstupenky se nevztahují žádné slevy!

Další předprodeje: Ticketstream, Ticketportal, Eventim

via http://www.rockforpeople.cz