Rock for People 2011 ovanou ostrovní větry – potvrzeni jsou The Streets a The Wombats


Poprvé – a zároveň naposledy. Takto fatalisticky lze interpretovat zprávu, která by měla nadchnout každého, kdo aspoň pokradmu sleduje britskou hudební scénu. Prvním velkým jménem na line-upu letního festivalu Rock for People 2011 je totiž bedlivě sledovaný projekt „originálního plagiátora“ Mikea Skinnera, THE STREETS. Ten v době potvrzení termínu do světa zároveň vypustil zprávu, že svou sóloformaci uloží v létě k ledu. A i když je Skinner mistrem v mystifikacích a překvapeních, tuzemské publikum by se nemělo spoléhat, že od The Streets dostane v budoucnu druhou šanci.

Rozhodování, zda na Rock for People strávit ve Festivalparku v Hradci Králové 2. až 5. července, ulehčí také další potvrzené „ostrovní“ jméno – THE WOMBATS. Ti podobně jako loni Editors nebo Does It Offend You, Yeah? či předloni Bloc Party rozdmýchají čerstvé hudební větry pocházející z permanentní hudební okluzní fronty nad Velkou Británií. Trio proniklo do sluchovodů fanoušků po celém světě singlem Let’s Dance to Joy Division, které explicitně pojmenovává i umělecké předobrazy kapely. Naopak svěží blizard ze Spojených států bude reprezentovat dámská formace THE LIKE – odkazující k „broučímu“ retro stylu i zvonivým melodiím britpopu, ovšem s charakteristickým zvukem elektronických varhan a s ostrými kytarovými riffy.

The Streets, The Wombats a The Like rozšiřují dosud potvrzené kapely letního festivalu Rock for People – punk-rockové rytmiky z Německa BEATSTEAKS, folk-punkové legendy THE LEVELLERS, mexické crossoverové specialisty MOLOTOV nebo rap-coreisty DEEZ NUTS z Austrálie. „Letošní program bude co do žánrů ještě pestřejší než ten loňský. Ukazuje se, že tuzemské festivalové publikum stále vyžaduje trochu vzpomínání. Rok od roku ale stoupá povědomí o nejnovějších jménech na často alternativní scéně, proto se nebojíme ani méně známých jmen,“ nastiňuje line-up dramaturg Petr Fořt z pořádající agentury Ameba Production.

Festival Rock for People, který se letos uskuteční posedmnácté, chystá vedle několika hudebních premiér pro návštěvníky i několik dalších novinek. Proměnou projde například architektonické a designové řešení Festivalparku, významné rozšíření se chystá u nehudebního programu, inovace čekají rovněž stanové město a systém parkování.

Své dvacáté výročí oslaví na festivalu ve velkém stylu rovněž organizace Greenpeace, jež bude participovat i na ekologickém a recyklačním programu Rock for People. Za ten pořadatelé obdrželi jediný uznávaný certifikát Green & Clean Award (A Greener Festival Award) i tuzemské ocenění Čistý festival.

Všechny měsíční série e-ticketů, které se začaly prodávat 17. listopadu, byly doposud vyprodány – omezené budou počty kusů i v dalších měsíčních edicích. Aktuálně jsou výhradně prostřednictvím předprodejní sítě http://www.ticketsforpeople.cz v prodeji vstupenky za cenu 1 310 Kč. Všechny další informace na http://www.rockforpeople.cz nebo http://www.facebook.com/rockforpeople.

THE STREETS
Neznalí věci by podle mnohovrstevnatého zvuku mohli propadnout mylnému dojmu, že The Streets jsou skupinou – chyba lávky. Ve skutečnosti se jedná o producenta a rappera Mikea Skinnera. Skinner alias The Streets dokáže ve své muzice vpravdě geniálně skloubit neuvěřitelné množství žánrů – od grime, přes hip hop, pop až k elektronické hudbě. I díky tomu se v ostrovním království, ale nejen tam, stal nezpochybnitelnou hudební ikonou, byť často sahající po melodiích svých kolegů z branže…

Jeho debutového alba Original Pirate Material se jen ve Velké Británii prodalo přes milion kusů a stalo se jednou z nejdůležitějších nahrávek roku. O té doby stihl vydat ještě další tři desky a v únoru má vyjít i netrpělivě očekávaná novinka Computers and Blues. Placka, se kterou se Mike chystá pochlubit i v Hradci, by podle zvěstí měla mít temnější a futuristický zvuk a „měla by z ní znít inspirace Berlínem“. Jeden z nejvýznamnějších rapperů dnešní doby zároveň potvrdil, že toto v pořadí páté album jeho projektu The Streets bude i posledním pod tímto jménem, takže koncert The Streets na Rock for People bude pro tuzemské fanoušky možná poslední šancí užít si tento skvělý projekt live!

http://www.myspace.com/thestreets

THE WOMBATS
Ačkoliv název kapely odkazující na australského vačnatce by mohl evokovat hudební návštěvu z druhé strany polokoule, přinášíme vám „jen“ partu kluků z Liverpoolu, kterým kromě hudebního nadání nechybí ani smysl pro humor. Což ostatně potvrzuje i název jejich prvního alba The Wombats Proudly Present: A Guide to Love, Loss & Desperation (nepočítáme-li o rok starší Girls, Boys and Marsupials, která ovšem vyšla jen v Japonsku). Tenhle jejich chytlavý „průvodce“ slavil velké úspěchy mezi fanoušky i kritikou, přičemž pozornosti se dostávalo zejména singlu Let’s Dance to Joy Division. Jak k názvu někde vtipně poznamenal zpěvák a kytarista Matthew Murphy: „Někdo bere drogy, jiný má Joy Divison.“ Pokud by vám jejich zvuk připadal tak nějak povědomý, vězte, že produkce se v tomto případě ujal Stephen Harris, který vypomáhá např. Kaiser Chiefs, a zvuk míchal pro změnu sám Rich Costey, který je známý pro spolupráci s Muse, Interpol či Franz Ferdinand.

V současnosti jsou „vombatí“ fanoušci v očekávání druhého alba. Jako závdavek můžete okusit pilotní singl Tokyo (Vampires & Wolves) nebo teprve před pár dny zveřejněný druhý singl Jump into the Fog.


http://www.myspace.com/thewombatsuk

THE LIKE
Čtyřčlenná dívčí formace z Los Angeles po dobu své desetileté existence dobývá nejen domovskou americkou rockovou scénu, ale přesahuje i daleko za její hranice. O tom, že má slušně našlápnuto, svědčí i veskrze pozitivní kritika v renomovaném magazínu Rolling Stone (a nejen v něm!). Původní trio, které vzniklo, když bylo dvěma ze zakládajících členek pouhých patnáct let, se stabilizovalo v nynějším složení: Elizabeth “Z” Berg (zpěv/kytara), Tennessee Thomas (bicí), Laena Gironimo (basa) a Annie Monroe (varhany). S příznačným názvem The Like přišla matka Tennessee, když vtipkovala o tom, s jakou četností dívky používají slovo “like”.

Kapela se řadí k odvětví zvanému alternative rock, ale prošla i svým hudebním vývojem. Na kontě má tři EP a dvě studiové nahrávky. Jejich debutové album s názvem Are You Thinking What I’m Thinking? (2005) je více mainstreamovou kytarovou záležitostí, které dominuje spíše hudební uhlazenost než snaha experimentovat. Naopak druhé a zároveň aktuální CD Release Me (2010) je známkou odvážnějších alternativních intencí. Skladbám dominuje charakteristický zvuk varhan, který v kytarových riffech posouvá celkový styl na pomezí britpopu a retro popu šedesátých let. Celkový dojem je navíc doplněn melancholickým lyrismem zpěvačky Elizabeth “Z” Berg, který často přechází až v nabroušenost inspirovanou neutěšenými životními situacemi mladé ženy. Nejchytlavějšími songy na druhém albu jsou například Release Me nebo He’s Not a Boy (s výborným videoklipem). Mezi výraznější úspěchy The Like patří i účast na turné po boku kapel jako jsou Kings of Leon, Arctic Monkeys nebo Muse – hvězd loňského RfP a zároveň korunovaných králů globální festivalové sezóny 2010!


http://www.myspace.com/thelike

Ceny vstupenek na Rock for People 2011 (výhradně na http://www.ticketsforpeople.cz)
únor – 1 310,- Kč
březen – 1 380,- Kč
duben – 1 450,- Kč
květen – 1 520,- Kč
červen – 1 590,- Kč
na místě – 1 800,- Kč

via http://www.rockforpeople.cz