Rock for People 2010 přivítá Skunk Anansie, Blasted Mechanism, Coheed and Cambria a Dreadzone


K nejsledovanějším reunionům loňského roku patřil návrat britské ostré rockové formace Skunk Anansie na scénu. Kapela v čele s nepřehlédnutelnou zpěvačkou Skin se s výběrem svých největších hitů Smashes And Trashes a ochutnávkou z připravovaného alba přijede představit i na letošní Rock for People. „Skunk Anansie patřili na konci 90. let ke světové špičce. Než jsme podepsali smlouvu, viděli jsme jejich koncerty v západní Evropě a přišlo nám, že do publika tlačí ještě více energie než v době své největší slávy. Rozhodně nepůjde o nostalgický vzpomínkový večírek – Skin je na pódiu skutečná dračice,“ popisuje své čerstvé zkušenosti Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production.

Skunk Anansie tak vedle old-punkerů NOFX posilují tvrdou linii letošního Rock for People. Zkrátka nezůstane ani ta taneční: po loňském úspěchu Freestylers či Underworld pozvali pořadatelé do Festivalparku v Hradci Králové další zástupce elektronické hudby – Dreadzone a Blasted Mechanism. Prvně jmenovaní se těší trvalé podpoře zdejšího publika a loni navzdory hustému dešti roztancovali areál festivalu v Kytlicích. Blasted Mechanism jsou snad nejpozoruhodnější kapelou v Evropě; v domácím Portugalsku vyprodávají stadiony, mixují historické nástroje s drum´n´bass a trance. Jedním slovem nezapomenutelné jsou i jejich kostýmy a celková pódiová prezentace. „Neradi používáme slovo ´kultovní´, ale u Blasted Mechanism je na místě. Hudebníci kolem sebe tvoří tajemnou auru, kromě hudby se věnují vědě, divadlu nebo výtvarnému umění. Jsou dost uzavřená komunita fungující v souladu s přírodou,“ přibližuje portugalskou formaci, jejíž kostýmy jakoby předběhly Cameronova Avatara, dramaturg Rock for People Petr Fořt.

V letošním roce se Rock for People uskuteční od 3. do 6. července. Další informace na http://www.ticketsforpeople.cz nebo http://www.rockforpeople.cz.

Jestliže jsou Blasted Mechanism označováni za jednu z nejúspěšnějších kapel v Portugalsku, to samé platí také o skupině Coheed and Cambria ve Spojených státech. I ona kolem sebe buduje síť nejen hudebních fandů, i její tvorba je ryzí ukázkou konceptuálního umění. Lídr, kytarista a zároveň zpěvák (kontratenor) této progresivní rockové formace Claudio Sanchez je zároveň autorem ceněných komiksů. A každá nahrávka Coheed and Cambria je pokračováním důmyslně konstruovaného příběhu. „Na své si ale přijde i tuzemské publikum, které je Sanchezovými komiksy nedotčeno. Jde především o fantastickou nadčasovou hudbu,“ říká Michal Thomes.

Skunk Anansie jsou zpět! O deset let starší a o deset let zkušenější. Na sklonku roku 2008 se čtveřice muzikantů v čele s charismatickou a nepřehlédnutelnou zpěvačkou Skin dala po osmi letech opět dohromady a splnila tak sen mnoha fanoušků. S vervou se vrhli do práce a v listopadu loňského roku vyšlo album jejich bestovek Smashes And Trashes obsahující navíc i tři novinky, jež jsou více než lákavou předzvěstí právě připravovaného alba, které by mělo vyjít v září 2010. Jejich obnovené síly prověřila i koncertní a festivalová podia napříč Evropou.

Odpočinek jakoby jim dodal nálož energie a přidáme-li k tomu jedinečný hlas Skin, při kterém po těle naskakuje husí kůže, nelze se divit, že se kritika i fanoušci o jejich výkonech vyjadřují výhradně v superlativech. Jak se píše v jedné ze zahraničních recenzí na jejich vystoupení: „Pokud má desetiletá přestávka na kapelu takový neuvěřitelný a oživující efekt, napadá mě hned několik dalších kapel, kterým bych podobnou pauzu doporučil.“ Návštěvníci Rock for People by se měli dočkat našlápnutých hitovek jako Weak, Charity, She´s My Heroine nebo Hedonism.

http://www.myspace.com/skunkanansiemusic
http://www.skunkanansie.net/
 

Dreadzone v čele s bubeníkem Gregem Dreadem se ve světě showbusinessu pohybují už déle jak patnáct let. Za tu dobu si jejich nezvyklý zvuk propojující reggae a taneční hudbu s elektronikou i folkem stihl získat srdce mnoha příznivců. Časopis Filter Dreadzone zařadil mezi 50 nejzásadnějších interpretů, kteří loni vystoupili v České republice. A že každé jejich vystoupení stojí za to, pánové prokázali na festivalech po celém světě – nevyjímaje loňskou propršenou Kytlici nebo rok před tím festival SmíchOff Summer v Praze. Osazenstvo hradeckého Festivalparku se může těšit na dravý příval dubu okořeněného technem, drum and bassem či hip hopem, který čas od času Dreadzone prezentují v pražských klubech i jako soundsystem (naposledy v únoru v holešovickém Crossu).

http://www.myspace.com/gregdread
http://www.youtube.com/watch?v=XBfN4mSV6Mk

Coheed and Cambria je americká partička pohybující se na hranici progresivního a alternativního rocku. Za patnáct let své existence má na svém kontě čtyři studiová alba a páté, Year of the Black Rainbow, spatří světlo světa 13. dubna tohoto roku. Zajímavostí je, že všechna jejich alba vychází z populárních sci-fi příběhů „The Amory Wars“, jejichž autorem je zpěvák kapely Claudio Sanchez. Dokonce i název samotné kapely vznikl na základě hlavních postav této série.

http://www.myspace.com/coheedandcambria
http://www.coheedandcambria.com

Blasted Mechanism sami sebe označují za společenství umělců, vědců a vizionářů, kteří od roku 1996 brázdí se svou poutavou show pódia celého světa. Při koncertech vytvářejí novou realitu – jejich vystoupení jsou plná světelných efektů, futuristických kostýmů a high-techových technologií. To vše v kontrastu k melodiím i nástrojům odkazujícím nejen k portugalské, ale i severoafrické hudební tradici. Blasted Mechanism se představili po boku takových velikánů jako Rage Against the Machine nebo Pearl Jam. Jsou držiteli 3 Zlatých glóbů a byli třikrát nominováni na ceny MTV. V loňském roce vydali tito Portugalci album Min dat Large s hity jako Magic Dance nebo Blast Your Mind a sofistikovaným holografickým bonusem.

http://www.myspace.com/blastedmechanism
http://www.blastedmechanism.com/
http://www.youtube.com/blastedmechanismtv

Ceny vstupenek na Letní Rock for People v předprodeji
(na http://www.ticktsforpeople.cz bez poplatku!)

únor – 1290,- Kč
březen – 1360,- Kč
duben – 1430,- Kč
květen – 1500,- Kč
červen-červenec – 1570,- Kč

via rockforpeople.cz