Robinson and Crusoe ako odkaz politikom


Medzinárodný deň divadla oslávi ŠD Košice 27. marca premiérou koprodukčnej inscenácie Robinson&Crusoe z pera talianskych autorov Nina D’Intronu a Giacoma Ravicchia. Predstavenie vzniká v spolupráci s Národným divadlom v Miskolci v rámci projektu Bezhraničné zážitky podporeného z programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika Budujeme partnerstvá Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Autori vytvorili zo slávneho románového hrdinu Daniela Defoe dvoch javiskových hercov. Dvaja muži sa stretnú podobným spôsobom ako románový Robinson Crusoe a Piatok, avšak miesto deja nie je ostrov, ale strecha. Históriou je však väčšia katastrofa, na streche vytŕčajúcej z vody sa zjavia dve postavy – piloti potom, ako sa zachránili z nešťastia.
Aj u nich sa prejaví klasická jazyková bariéra ako u Robinsona a Piatka, pretože ide o dvoch nepriateľských pilotov, z ktorých každý hovorí iným jazykom. Nie je žiaden jazyk, ktorým by sa spolu dohovorili, ale predsa sa musia pokúsiť o prežitie na tomto malom priestore. Nakoniec aj bez slov nájdu spoločnú k šťastiu vedúcu cestu.

,,V pôvodnej verzii talianskych autorov sa na opustenom ostrove stretávajú Európan a Aziat. Najprv o ostrov bojujú, ale neskôr zistia, že ak chcú prežiť, tak boj nie je východiskom. Musia začať spolupracovať. A musia kým ich nezachránia, na tom ostrove spolu žiť. A tak sa postupne spriatelia,“ priblížil základnú myšlienku talianskych autorov režisér predstavenia Štefan Korenči. Vzhľadom na to, že predstavenie vzniká ako slovensko – maďarský projekt, realizačný tím pôvodnú myšlienku posunul. „Keď to robí slovenské a maďarské divadlo spolu, nebudeme predsa hrať o belochoch a aziatoch, a tak je u nás jeden Slovák a Maďar. Rozprávajú každý svojim jazykom a postupne sa pochopia a začínajú si rozumieť. A tak by to malo byť aj s divákmi. Tí čo nevedia po maďarsky, pochopia slovenský text a naopak. V súčasnej dobe, pred maďarskými a slovenskými voľbami, keď politici využívajú národnostnú kartu aj na jednej aj na druhej strane, chcú im divadelníci ukázať ľudský, a nie politický pohľad na túto tému,“ dodal režisér predstavenia.

Hlavné postavy si zahrajú člen činohry ŠD Košice Michal Soltész a člen činohry Miskolci Nemzeti Színház Molnár Sándor Tamás. „Pre mňa je to herecky akýsi návrat niekde na začiatok, na nejakú prapodstatu veci. Toho textu tam nie je veľa a zároveň nie je nič dané. Na základe akejsi schémy alebo osi, ktorú sme si dali, potrebujeme vytvoriť predastavenie,“ priblížil svoje pocity zo skúšobného obdobia herec Činohry ŠD Košice Michal Soltész. Ako dodal, aj tématicky mu je predstavenie blízke. „My tu nepociťujeme nejaké slovensko – maďarské napätie. Patríme k tým, všetci, čo na predstavení robíme, ktorí nechápu zmysel treníc a sporov. Porozumenie medzi Robinsonom a Crusoem mi je naozaj blízke, lebo neovládam poriadne žiaden iný jazyk ako materský,“ dodal Soltész.

Dramaturgom predstavenia je Tibor Ferko, scénu a kostýmy pripravila Bozóki Mara. Predstavenie bude mať dve premiéry. Prvá sa uskutoční 26. marca 2010 v Miskolci, košická je na programe 27. marca 2010 o 19,00 hod. na Malej scéne ŠD Košice.

via sdke.sk