Riaditeľ Berlinale nominoval slovenský film Koza na Cenu za najlepší debut


Ako jediný slovenský dlhometrážny film sa dostal do oficiálneho programu 65. ročníka Berlinale a ako jediný slovenský film vôbec si na konto pripísal nomináciu na prestížne ocenenie. Prvý hraný film režiséra Ivana Ostrochovského Koza sa bude na jednom z troch najslávnejších festivalov sveta uchádzať o Cenu pre najlepší hraný debut.

„Medzi debutovými filmami, ktoré nominuje riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick, sa prvýkrát nachádza aj slovenský film. Je to pre nás veľká česť a sme riaditeľovi festivalu ako aj riaditeľovi sekcie Fórum vďační za prejavenú priazeň,“ reagoval na vyhlásenie nominácií Ivan Ostrochovský, ktorý napísal film spolu so scenáristom Marekom Leščákom.

Slovensko-česká dráma zobrazuje príbeh bývalého olympionika, rómskeho boxera Petra Baláža, prezývaného Koza, ktorý sa po rokoch bez tréningov a života v zlých sociálnych pomeroch rozhodne opäť vstúpiť do ringu, v ktorom však nesvietia reflektory slávy a nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť.

Koza sa v berlínskom filmovom ringu stretne so 17 snímkami z celého sveta naprieč najdôležitejšími festivalovými sekciami. Víťaza vyberie trojčlenná medzinárodná porota zložená z mexického režiséra Fernanda Eimbckeho, víťaza Strieborného medveďa, amerického dokumentaristu Joshuu Oppenheimera, oscarového nominanta, laureáta Ceny BAFTA a Európskej filmovej ceny a ukrajinskej herečky Olgy Kurylenko, preslávenej ako Bondovo dievča. Víťazný film vyhlásia 14. februára 2015. Cenou je 50-tisíc eur, ktoré sa rozdelia medzi producenta a režiséra.

Koza sa v svetovej premiére predstaví 8. februára 2015 v sekcii Fórum, ktorá už 45 rokov prináša na berlínske festivalové plátno najzaujímavejšie a najobjavnejšie filmové počiny z oblasti nezávislého autorského filmu. V rámci sekcie sa udeľujú viaceré ocenenia nezávislých porôt – napríklad Cena ekumenickej poroty, Cena Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI či Cena Medzinárodnej konfederácie artových kín C.I.C.A.E.

Koza je tretím celovečerným filmom, na ktorom participovala slovenská produkčná spoločnosť sentimentalfilm Mareka Urbana a Ivana Ostrochovského a bol vybraný na festival Berlinale. Minulý rok to boli Zamatoví teroristi, v roku 2011 Nesvadbovo – oba dokumenty získali v sekcii Fórum Cenu čitateľov denníka Tagesspiegel.

65. ročník Berlinale sa uskutoční od 5. do 15. februára 2015.

Realizáciu filmu Koza finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Státní fond kinematografie, MEDIA Programme of EU, Barrandov Studio.