Režisérské hvězdy v Karlových Varech


Své nejnovější filmy na letošním festivalu uvedou Italky Alice Rohrwacherová, jejíž Zázraky získaly Velkou cenu v Cannes, a Asia Argento, která tamtéž s úspěchem uvedla další režijní snímek Nepochopená. K výrazným titulům letošního ročníku nejvýznamnějšího světového festivalu patřilo i ruské drama Leviatan, které karlovarskému publiku osobně představí režisér Andrej Zvjagincev. Dnes už kultovní adaptaci komiksu Snowpiercer přijede z Koreje uvést jeden ze zásadních asijských filmařů Bong Joon-ho, zatímco jeho v Polsku narozený kolega Pawel Pawlikowski se před pražskou distribuční premiérou zastaví na festivalu s nejuznávanějším evropským filmem roku, dramatem Ida. Na čtyři Oscary nominovaný snímek Winter’s Bone představí jeho režisérka Debra Graniková v rámci Pocty Anonymous Content a ceněný britský tvůrce David Mackenzie uvede vězeňské drama Hvězda kriminálu.

Alice Rohrwacherová (1981, Fiesole, Itálie), mladší sestra jedné z nejúspěšnějších italských hereček mladé generace Alby Rohrwacherové, se zabývala hudbou a divadlem. Studovala literaturu a filozofii na univerzitě v Turíně. V roce 2004 se autorsky podílela na dokumentu Un piccolo spettacolo (Malé představení, rež. Pierpaolo Giarolo), v letech 2006–09 pracovala jako autorka námětu, střihačka či pomocná režisérka na dalších pěti dokumentech. Její první hraný film Corpo celeste (2011), k němuž si napsala scénář a který byl vybrán do sekce Quinzaine des réalisateurs v Cannes 2011, vidělo i karlovarské publikum v Jiném pohledu. Italskou kinematografii úspěšně reprezentovala na letošním MFF v Cannes snímkem Zázraky.

Asia Argento (1975, Řím) je dcerou známého režiséra hororů Daria Argenta a herečky Darie Nicolodiové. Díky rodinnému zázemí účinkovala ve filmech už jako dítě a objevila se pak v téměř 60 filmech různých žánrů (několikrát ji obsadil její otec). Za svou první dospělou roli v komedii Perdiamoci di vista! (Ztraťme se z dohledu!, 1994) dostala Donatellova Davida, stejně jako za svůj výkon v dramatu Compagna di viaggio (Společnice na cestu, 1996). Postavila se i na druhou stranu kamery. Kromě několika krátkých filmů režírovala dok. o režiséru A. Ferrarovi, nazvaný Abel/Asia (1998), příběh herečky Scarlet Diva (Diva v červeném, 2000) a drama narkomanské matky, zneužívající své dítě, Srdce je zrádná děvka (The Heart Is Deceitful Above All Things, 2004), v nichž také vytvořila hlavní úlohy. Napsala řadu povídek a knížku I Love You, Kirk (Miluju tě, Kirku, 1999).

Andrej Zvjagincev (1964, Novosibirsk, SSSR) vystudoval Hereckou fakultu na Novosibirském divadelním učilišti (1984) a Hereckou fakultu na moskevském GITIS (1990). Jako herec se podílel na několika divadelních projektech, hrál v epizodních rolích televizních seriálů a také ve filmech, např. Širli-Myrli (1995 – MFF KV 1996). V roce 2003 debutoval jako režisér celovečerním hraným filmem Návrat (Vozvraščenije), který byl na festivalu v Benátkách oceněn Zlatým lvem a stal se Evropským debutem roku 2003. Jeho následující snímek Vyhoštění (Izgnanije) si odnesl z hlavní soutěže MFF v Cannes 2007 cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Úspěchy v Cannes slavily i další jeho filmy Jelena (2011) a Leviatan (2014).

Bong Joon-ho (1969, Soul, Jižní Korea) studoval sociologii a absolvoval Korejskou filmovou akademii. Debutoval celovečerním titulem Pes, který štěká, nekouše (2000). Ačkoli snímek prošel domácími kiny takřka bez povšimnutí, na zahraničních festivalech se začalo mluvit o pozoruhodném talentu. Následující Vzpomínky na vraždu (2003), uvedené v sekci Jiný pohled na MFF KV 2004, režiséra i doma definitivně zařadily mezi nejzásadnější a nejosobitější korejské tvůrce nového tisíciletí. Autorův třetí film Mutant (2006) patří k nejnavštěvovanějším korejským snímkům a jeho zahraniční uvedení, festivalová i distribuční, se počítají na desítky. Bong ve svých filmech nosně spojuje žánrové konstrukty se sociální a politickou realitou. Jeho drama Matka (2009) získalo po premiéře v Cannes téměř dvacet ocenění.

Pawel Pawlikowski (1957, Varšava) žije od roku 1971 ve Velké Británii. Vystudoval literaturu a filozofii na Oxfordské univerzitě a filmy začal natáčet v 80. letech. Zprvu natáčel dokumentární filmy pro BBC, ve kterých velice osobitým a poetickým způsobem mísil skutečnost s fikcí – sem patří mj. From Moscow to Pietushki (1991), Dostoevsky’s Travels (1991), Serbian Epics (1992) nebo Tripping with Zhirinovsky (1995). V roce 1999 natočil nízkorozpočtový televizní film Twockers. Následoval celovečerní snímek Poslední útočiště (Last Resort, 2000 – MFF Karlovy Vary 2001) a Moje léto lásky (My Summer of Love, 2004). Oba snímky získaly mnohá festivalová ocenění a také Cenu BAFTA. V roce 2011 natočil mysteriózní thriller La femme du Vème. Ida je jeho nejnovější film.

Debra Graniková (1963, Cambridge, Massachusetts, USA) po studiu politických věd na Brandeis University absolvovala filmový program na New York University (Tisch School of the Arts), kde získala první ocenění za krátký snímek Snake Feed (1997). Ten následně v rámci scenáristického a režisérského workshopu při Sundance Institute rozpracovala do scénáře celovečerního filmu. Cenu za režii získala na festivalu Sundance za svůj debut Down to the Bone (2004). Porota festivalu tamtéž ocenila její druhý film Winter’s Bone Velkou cenou poroty a Cenou Walda Salta za scénář. Letos dokončila dokumentární snímek Stray Dog.

David Mackenzie (1966, Corbridge, Velká Británie) absolvoval Duncan of Jordanstone College of Art and Design ve skotském Dundee. Nebojí se střídat různé filmové žánry. Po sérii oceněných krátkometrážních filmů debutoval celovečerním snímkem The Last Great Wilderness (2002). Následovala úspěšná filmová adaptace románu Alexandera Trocchiho Adamovo tajemství (Young Adam, 2003), v premiéře uvedená na MFF v Cannes. Na domácí půdě film získal čtyři ocenění skotské BAFTA. Následovaly snímky Ústav (Asylum, 2005), Hallam Foe (2007), který získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně, Samec (Spread, 2009), uvedený na MFF v Sundance, futuristický příběh Perfect Sense, uvedený na témže festivalu o dva roky později, komediální romance z prostředí rockového koncertu You Instead (2011) a Hvězda kriminálu, který byl uveden na loňském MFF v Torontu.