Report: Martina Javorová and band


25.september 2010 / Nitrianska galéria

Jedným zo sprievodných podujatí tohtoročnej Divadelnej Nitry, ktoré mohli zhliadnuť kultúry chtivý návštevníci tohoto festivalu, bolo aj vystúpenie bratislavskej pesničkárky Martiny Javorovej a jej bandu(y). Koncert sa uskutočnil pod holým nebom, na nádvorí Nitrianskej galérie, čo bol rozhodne správny ťah zo strany organizátorov. Prostredie totiž výborne ladilo s produkciou šestice mladých, talentovaných hudobníkov na čele s frontwomankou Martinou Javorovou.

Bolo to moje prvé stretnutie s Martinou a jej chlapcami a musím sa priznať, že sme si veľmi rýchlo padli do oka, či skôr do ucha. Ich inteligetný, krehký a temperamentný folk s prvkami blues a jazzu mi zachutil už po prvých sústach. Hudobní fajnšmekri, ktorí obľubujú audio pochúťky pozostávajúce z ingrediencií, ktoré som spomenul, si určite prišli na svoje. Čo určite ako prvé upútalo zraky pritomných, bol zjav Martiny Javorovej. Martina je naozaj zjav(enie). Charizmu jej rozhodne nemožno uprieť. Krehké, éterické žieňa, ktoré vás svojim prejavom vtiahne „do deja“. Napriek tomu, že jej prejav bol dosť statický, rozhodne ste nemali pocit, že na pódiu sa miesto človeka nachádza len chladná socha. Človečinu v tom najlepšom slova zmysle bolo cítiť nie na sto, ale minimálne na dvesto honov. Keď počúvate spev Martiny Javorovej, nepochybujete o tom, že vie o čom spieva. Veríte jej a viete, že „to“ má odžité. Počuť to v jej hlase a vidno to v jej očiach. Chlapci zo skupiny si už asi zvykli, že budú vždy tak trocha v Martininom tieni. Bola by však veľká chyba, keby sa v ňom úplne stratili. Členovia jej skupiny určite nie sú len nejakým krovím. Všetko sú to páni hudobníci, ktorí svojimi výkonmi v ničom nezaostávajú za talentovanou Martinou. Ja osobne som mohol uši aj oči nechať na úžasných výkonoch gitaristu, ktorý vedel na svojom nástroje doslova čarovať. Magicky však pôsobila aj hra ostatných jeho spoluhráčov a dokopy tak tvorili kompaktný, vyvážený celok. Jednoznačným hitom celého koncertu sa pre mňa stala skladba Lullaby, ktorá napriek svojmu názvu nepôsobila ani trocha ospanlivo. Mrazivá, hypnotická cesta do snového, fantaskného sveta plného prízrakov bičovala moje zmysly i predstavivosť.

Naozaj výborný koncertík, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda. Ďakujem Martine Javorovej a jej skupine za veľmi intenzívny kultúrny zážitok a hudobný pôžitok. Teším sa na ďalšie stretnutie s nimi a dúfam, že nepotrvá dlho a dočkáme sa aj nejakého toho cédečka, ktoré si táto skupinka šikovných hudobníkov rozhodne zaslúži.