Report: 33 variacii na Diabelliho valčík


klavír: Miki Skuta
20. 10.2010 / Nitrianska galéria

Milovníci vážnej hudby mali možnosť zúčastniť sa minulý štvrtok v poradí druhého koncertu z cyklu GALÉRIA HUDBY. Tento cyklus už niekoľko rokov organizuje Nitrianska galéria, aby tak došlo k vzácnemu spojeniu výtvarného a hudobného umenia. Úvodný koncert tohto cyklu patril súčasnej vážnej hudbe, ktorú grandiózne interpretovalo slovenské komorné teleso Quasars Ensemble.

Druhý koncert nás vrátil do minulosti, kedy vážna hudba slávila svoj triumf. Popredný slovenský klavirista Miki Skuta si pre nás pripravil 33 variácii na Diabelliho valčík. Možno vám názov tohoto diela nič nevraví, ale som si istý, že meno jeho autora určite poznáte. Je ním velikán klasickej hudby Ludwig van Beethoven. Rakúsky vydavateľ a editor oslovil skladateľov, aby napísali po jednej variácii na tému jeho valčíka. Hyperaktívny Beethoven však nezložil len jednu variáciu, ale hneď 33. Toľko v krátkosti príbeh vzniku Diabelliho variácii.

Miki Skuta je skúsený interpret a skladateľ predovšetkým vážnej, ale i jazzovej a populárnej hudby. Na svojom konte ma množstvo koncertov, nahrávok i ocenení , ktoré svedčia o jeho vysokej profesionalite a virtuozite. Mne ako laikovi bez patričného hudobného vzdelania nepríslucha teda hodnotiť jeho koncertné prevedenie 33 variácii na Diabelliho valčík, môžem len skloniť hlavu pred jeho intepretačným umením, ktorému z môjho uhľa pohľadu nebolo čo vytknúť. Impozantná a nadpozemská hudba z pera geniálneho Beethowena znela v ten večer ako rajská hudba v ušiach každého, kto počúva nielen ušami, ale i srdcom.

Na záver tejto krátkej reportáže sa chcem poďakovať Mikimu Skutovi i Nitrianskej galérii za tento výnimočný koncert. Snáď sa ešte s Mikim Skutom i s „Beethovenom“ v priestoroch Nitrianskej galérie niekedy v budúcnosti stretneme.

Nasledujúci koncert z cyklu Galeria hudby sa uskutoční dňa 3.11.2010 o 18:00. V podaní komorného dua SLOVAK TASTO DUO, zaznejú skladby skladateľov súčasnej vážnej hudby.