Rekonštrukciu Novej synagógy nakopla Kia a aukcia


Žilinská automobilka Kia neťahá len našu ekonomiku – v roku 2013 bola aj najsilnejším partnerom rekonštrukcie Novej synagógy, ktorú aktivisti zo Stanice Žilina-Záriečie menia postupne na kunsthalle.

Rekonštrukcia tejto národnej kultúrnej pamiatky je behom na dlhú trať. Začala sa v roku 2012 a ani miliónový rozpočet neodradil mladých ľudí, ktorí za projektom stoja. Pomáhajú verejné zdroje z európskych programov cezhraničnej spolupráce, pravidelne prispieva Ministerstvo kultúry SR, do verejnej zbierky sa zapojilo už viac ako tisíc darcov a do komunitnej snahy sa podarilo získať aj viacerých súkromných sponzorov.

Na začiatku naivne predpokladali, že Nová synagóga od architekta Petra Behrensa má takú prestíž, že nebude problém nájsť silného partnera spomedzi veľkých firiem. Opak bol pravdou, rekonštrukcia sa rozbehla len vďaka množstvu malých darcov a menších grantov. Týmto spôsobom však vznikla veľká komunita ľudí okolo rekonštrukcie a vďaka tomu nakoniec prichádzajú aj väčší sponzori. „Aj štedrý grant od Kia Motors Slovakia sa začal tým, že zamestnanci tejto automobilky už niekoľko rokov pracujú ako dobrovoľníci – v kultúrnom centre Stanica a teraz aj na rekonštrukcii synagógy. Niekedy aj raz do mesiaca vyzlečú saká, aby jeden deň venovali manuálnej práci. Poznajú tak naše snaženie zvnútra a uvedomili si, že je to príležitosť a zároveň akútna potreba, aká sa nemusí opakovať,“ vysvetľuje cestu k 30-tisícom eur Róbert Blaško zo Stanice Žilina-Záriečie.

Podpora žilinskej automobilky zabezpečila najmä novú podlahu v celom centrálnom priestore synagógy. Vďaka tomu sa už na jeseň mohli uskutočniť ďalšie pootváracie akcie, kedy rekonštruovanú budovu vidia prví diváci.

„Mobilita predstavuje jednu z hlavných oblastí, ktorú spoločnosť Kia Motors Slovakia podporuje v rámci spoločenskej zodpovednosti. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli finančne podporiť práve debarierizáciu celého priestoru kunsthalle, ktorý tak bude po otvorení plne prístupný aj ľuďom zo zníženou mobilitou,“ dopĺňa k motivácii podpory od spoločnosti Kia Motors Slovakia Kyo-Man Song, viceprezident a vedúci útvaru Administratíva.

Ďalším príspevkom na rekonštrukciu bola prvá Aukcia umenia, do ktorej venovali diela slovenskí a európski výtvarníci. Výťažok predčil očakávania a vďaka 20-tisícom eur sa mohla naplno rozbehnúť výmena strechy. V rovnakom čase prispeli do rekonštrukcie aj prvé dve banky – Nadácia Slovenskej sporiteľne a Nadácia VÚB, ktorá zdvojnásobila desať tisíc eur z verejnej zbierky. Keď sa ku nim pripočíta ďalšia získaná podpora z grantov a od sponzorov, iniciátori tvrdia, že sú približne v tretine rekonštrukcie. V roku 2013 sa rozbehlo okrem strechy a podlahy aj reštaurovanie pôvodnej výmaľby kupoly, synagóga má nové prípojky, obnovené okná a dvere, v podlahe je zaliate vykurovanie. Začala sa aj výstavba informačného centra pri hlavnom vstupe, ktoré bude prvou trvalo otvorenou časťou synagógy – plánované dokončenie je na jar 2014.

„Čaká nás už v podstate tá lepšia časť rekonštrukcie. Všetko, čo sa bude robiť odteraz, bude už viditeľné a bude rýchlo rásť. Vďaka doterajšej podpore sa nám podarilo dostať zo zeme na povrch. Aj preto si ju vážime najviac – jej výsledky sú častokrát zaliate v betóne, tvoria ale základ pre všetky práce, ktoré prídu“, hovorí k realizovaným prácam Marek Adamov, riaditeľ Stanice.

Viac na http://www.novasynagoga.sk,
ilustračné foto: Peter Snadík, Natália Zajačiková