Rakúski Pendler ukončia turné v A4-ke


Štyri koncerty odohrá na Slovensku v najbližších dňoch rakúska skupina Pendler. Prvý bude vo štvrtok v Košiciach, posledný v pondelok 18. októbra v bratislavskom A4 – nultom priestore.

Skupinu Pendler založili v roku 2005 ako štúdiový projekt viedenskí umelci Sabine Marte, Markus Marte a Oliver Stotz. Chceli efektívne skombinovať schopnosti jednotlivých členov, ktorí pochádzali z rôznych umeleckých scén – videoart, performance, weird folk, elektronika, post-rock.

Čoskoro po nahrávaní, z ktorého vznikol prvý album „You come to me“ (2006), začali pracovať na spôsoboch prevedenia svojej precízne štruktúrovanej, štúdiovej hudby naživo. Prirátajme štvrtého člena skupiny – video (za ktorým stoja prevažne Sabine a Oliver) a máme multimediálnu skupinu efektne sa pohrávajúcu s popovým a folkovým výrazom.

Povzbudení narastajúcim množstvom fanúšikov a úspešnými koncertami, začali Pendler v nasledujúcich rokoch nahrávať svoj druhý album „We went from destruction“ (2009). Materiál tohto albumu je postavený najmä na beatoch a i keď je celkovo popovejšie orientovaný, v kombinácii s temnými textami od Sabine, prináša veľkolepé obrazy moderného ženského sveta
i každodenného odcudzovania sa.

Slovo pendler znamená niečo ako dochádzajúci alebo prímestský a pomenúvajú sa ním vlaky, ktoré vozia ľudí do práce. Kapela si takýto názov nezvolila len preto, že jej členovia musia často cestovať cez celé Rakúsko aby sa stretli, ale najmä kvôli tomu, že presne vyjadruje ich tvorbu – vždy štylisticky pohyblivú a nikdy jednoznačne definovateľnú.

Oliver Stotz hrá okrem Pendler i v rakúskej electro – popovej formácii Gustav, Markus Marte v psycho folkovej skupine Mose a Sabine Marte bola súčasťou feministickej formácie Sv. Damenkraft a dnes patrí k uznávaným rakúskym videoartistkám.

PENDLER SK TURNÉ
14. 10. Košice – Moonride Festival
15. 10. Trenčín – Klub Lúč
16. 10. Žilina – Stanica
18. 10. Bratislava – A4 – nultý priestor

ALBUMY:
2006: „YOU COME TO ME“ (LP/CD – karate joe records)
2009: „WE WENT FROM DESTRUCTION“ (LP+CD – karate joe records)

http://pendler.klingt.org/

via a4.sk