Prvým headlinerom Uprisingu 2015 je Bunny Wailer, posledný žijúci člen legendárnych The Wailers


Na ôsmy ročník bratislavského Uprising Reggae Festivalu príde jeden zo zakladateľov legendárnej kapely The Wailers a zásadná postava jamajského roots reggae, Bunny Wailer. Okrem toho, že boli Bunny Wailer a Bob Marley nevlastní bratia a priatelia od detstva, spoločne s Peter Tosh-om sa ako The Wailers výrazne podpísali pod zvuk reggae hudby ako ju poznáme dnes. Nositeľ troch Grammy ocenení je kritikmi považovaný za jedného z najvýznamnejších reggae & world music interpretov, a aj napriek svojim 67 rokom prinesie tento rastaman na Slovensko svoju nezabudnuteľnú, spirituálnu a pozitívnu hudbu. Milovníci nielen roots reggae sa už môžu tešiť na 21. a 22. augusta na pohodovú atmosféru Zlatých pieskov.

Jeho vystúpenie na Uprisingu 2015 a zároveň aj stredoeurópska premiéra má svoje opodstatnenie, keďže sa tento rok na celom svete oslavuje 70. výročie narodenia Boba Marleyho. Bunny Wailer ako spoluautor mnohých jeho hitov je tým najpovolanejším intrepretom, s ktorým na Uprisingu oslávime dielo a posolstvo kráľa reggae a uctíme si tak pamiatku jednej z najväčších hudobných legiend minulého storočia aj u nás.

LONDON - 1973:  Bob Marley and the wailers (L-R Peter McIntosh 'Tosh', Aston 'Family Man' Barrett, Bob Marley, Earl 'Wire' Lindo, Carlton 'Carly' Barrett and Neville 'Bunny' Livingston) pose for a portrait in 1973 in London, England. (Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

Začiatok jeho kariéry s The Wailers sa datuje do roku 1963, kedy sa spojili s Coxsone Dodd-om a pod jeho vydavateľstvom Studio One vydali svoj prvý hit „Simmer Down“. Spod tieňa Boba Marley-ho vystúpil však až po Bobovom odchode do USA, kedy sa od kapely odčlenil a rozbehol svoju sólo kariéru hitmi „Who Feels It Knows It“, „Sunday Morning“, „Pass It On“, „This Train“ a „Dancing Shoes“. Jeho prvým albumom bol Blackheart Man z 1976, ktorý sám dodnes považuje za svoj najlepší. Slávnu skladbu „Dreamland“ z tohto albumu produkoval Lee ‚Scratch‘ Perry, čo viedlo k ich následnej spolupráci nielen na veľkej skladbe „Brain Washing“. Na množstve jeho albumov nájdeme hity ako „Cool Runnings“, „Roots Radics Rockers Reggae“, „Rastaman“, „Conqueror“, „Collyman“ alebo „Dance Rock“. Dokopy nahral 29 albumov, pričom ich takmer všetky vydal pod vlastným labelom Solomonic Records. Jeden z najkrajších hlasov Jamajky tiež počuť aj vo filme Rockers, pre ktorý naspieval titulnú pieseň.

Ôsmy ročník festivalu Uprising má prvého headlinera a uskutoční sa 21. a 22. augusta na bratislavských Zlatých pieskoch. Lístky kúpite v sieti Ticketportal a na domovskej stránke festivalu http://www.uprising.sk.

Pre viac info:
http://www.fb.com/uprisingreggaefestival
http://www.uprising.sk

Bunny Wailer youtube:
Blackheart Man Live – http://youtu.be/zjtYKPC58tg
Roots, Radics, Rockers & Reggae Live – http://youtu.be/XumAzTiYj5M
Dance Rock – http://youtu.be/kJE6jM1BZ-Q
Boderation – http://youtu.be/w2RR04waXYw
Dreamland – http://youtu.be/1jfoScCnjRY
The Wailers – Simmer Down – http://youtu.be/ybmPHD7FPcQ