Prvýkrát v histórii mieri slovenský film do Ateliéru Cannes


Ako vôbec prvý slovenský film mieri pripravovaný celovečerný debut Vychladnutie / Out mladého režiséra Györgya Kristófa na podujatie L’Atelier, ktoré sa koná v rámci prestížneho festivalu v Cannes. Odysea 50-ročného Ágostona po východnej Európe zaujala filmových kurátorov z Cannes natoľko, že ju zaradili medzi 15 najsľubnejších projektov roka z celého sveta.

„L´Atelier patrí medzi najvýznamnejšie platformy pre filmy vo vývoji a vybraní filmári majú možnosť odprezentovať a zviditeľniť svoj projekt pred zahraničnými producentmi a distribútormi a získať tak prístup k medzinárodnej podpore na nakrúcanie snímky ako aj jej uvedeniu vo svete. Ide vôbec o prvý film z krajín bývalého Československa, ktorému sa za desaťročie fungovania tejto platformy podarilo dostať do výberu,“ povedal producent filmu Vychladnutie / Out Marek Urban z produkčnej spoločnosti Sentimentalfilm. Film sa má začať nakrúcať v lete tohto roka a do kín by sa mal dostať v roku 2016.

Film mladého slovenského režiséra a scenáristu Ďuriho Kristófa, absolventa pražskej FAMU, ktorý zaujal už svojimi študentskými filmami, sa začína na východnom Slovensku – v rodisku tvorcu – a končí sa v Lotyšsku – na šírom mori. Sleduje Ágostona, ktorý sa z malého mesta po zavretí elektrárne vydáva na púť cez východnú Európu. Po ceste stretáva postavy s bizarnými životnými osudmi – osamelú Ruslanu, bývalú basketbalistku, ktorá žije so svojím výnimočným králikom bez uší, či Dmitriho, ktorý investuje všetky zárobky do skrášľovania svojho náhrobného kameňa a manželky. Po cestovaním stopom až do hlavného mesta Estónska, zbavený starých ilúzií, nachádza novú realitu – veľkú rybársku loď, tony ulovených rýb a život s neprestajným hučaním vetra na nekonečnom mori.

Tvorcovia filmu už s projektom absolvovali niekoľko úspešných workshopov a prezentácií na európskych filmových festivaloch a trhoch a už teraz má film koprodukčných partnerov z Maďarska, Česka, Francúzska a Lotyšska, čo je pri domácich snímkach výnimočné.

L´Atelier vznikol v roku 2005 v rámci slávneho festivalu v Cannes, aby podporoval a napomáhal vývoju novej generácie filmárov po celom svete. Za desaťročie existencie do neho bolo vybraných viac ako 150 projektov, z ktorých vyše stovka už smerovala do kín a ďalších 40 je v pred-produkcii. V 11. ročníku L´Atelier-u sa zúčastní 15 projektov začínajúcich, ale aj známych filmárov zo 14 krajín. 68. ročník Medzinárodného filmového festivalu v juhofrancúzskom Cannes sa uskutoční od 13. do 24. mája 2015.

György Kristóf (1982) pochádza z Košíc, vyštudoval filozofiu na Univerzite v maďarskom Miškolci a v roku 2008 ho prijali na pražskú FAMU na katedru réžie. Za svoj film Hranice/Borders získal v roku 2009 na študentskom FAMUFEST-e ocenenie za najlepší film prvého ročníka a potom sa úspešne zúčastnil asi na 50 festivalov po celom svete. Pracoval aj ako asistent réžie na viacerých medzinárodných produkciách – spolupracoval s režisérmi ako napríklad Kevin McDonald, Mark Herman.

Sentimentalfilm je produkčná spoločnosť Mareka Urbana a Ivana Ostrochovského. Jedným z prvých projektov bolo Nesvadbovo, ktoré získalo Cenu čitateľov denníka Tagesspiegel na Berlinale 2011,. V roku 2014 koprodukovali dokumentárny film Zamatoví teroristi, ktorý si na konto pripísal tiež Cenu čitateľov z Berlinale, vo februári tohto roka v svetovej premiére uviedli na Berlinale celovečerný debut Ivana Ostrochovského Koza, ktorý získal nomináciu na najlapší debut ako prvý slovenský film v histórii.

Vývoj tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Réžia György Kristóf / Scenár György Kristóf, Eszter Horáth, Gábor Papp / Producenti Marek Urban (SK) , Andrea Taschler (HU) / Koproducenti Guilluame de Seille (FR), Jiři Konečný (CZ), Ivo Ceplevičs (LV)

http://www.sentimentalfilm.com