První potvrzené tituly do hlavní soutěže 45. MFF Karlovy Vary


Nejsledovanější sekcí karlovarského festivalu je tradičně mezinárodní soutěž celovečerních hraných filmů, v jejímž rámci jsou uváděny vedle děl už známých tvůrců i filmy talentovaných debutantů ve světové, mezinárodní či evropské premiéře.

V mezinárodní premiéře představí v Karlových Varech svou celovečerní hranou prvotinu Matka Tereza od koček (Matka Teresa od kotów) polský dokumentarista a renomovaný autor divadelních her Pawel Sala. Jeho vlastní scénář je inspirován skutečnou událostí z černé kroniky. Prostřednictvím originálně pojatého filmového vyprávění Sala postupně rozkrývá komplikované vztahy ve zdánlivě normální rodině, aby se dobral možných příčin hrůzného zločinu. V jedné z hlavních rolí se objeví talentovaný Filip Garbacz, oceněný na loňském MFF KV za herecký výkon v dramatu Sviňky.
L’enfance du mal, r. Olivier Coussemacq

Jeden z nejuznávanějších francouzských herců současnosti a častý spolupracovník Patrice Chéreaua Pascal Greggory ztvárnil v psychologickém dramatu s prvky thrilleru Sweet Evil (L’enfance du mal) ctihodného soudce Van Eycka, v jehož domě se jednoho dne nečekaně objeví patnáctiletá Céline, dívka s andělskou tváří a nejasnými úmysly. Celovečerní debut Oliviera Coussemacqa, v němž skvělému Greggorymu neméně pozoruhodným způsobem sekunduje talentovaná Anaïs Demoustier (Shooting Star Berlinale 2010), bude na 45. MFF KV uveden v mezinárodní premiéře.
Kuky se vrací, r. Jan Svěrák

MFF Karlovy Vary 2010 uvede letos v hlavní soutěžní sekci dva české filmy, každý úplně jiného charakteru. 3 sezóny v pekle je snímek inspirovaný osudy jedné z nejznámějších postav československé literární scény Egona Bondyho. Celovečerní debut režiséra Tomáše Mašína uvede karlovarský festival v mezinárodní premiéře.

V mezinárodní premiéře bude uveden v Soutěžní sekci také nejnovější film oscarového Jana Svěráka Kuky se vrací, který je v kontextu současné české kinematografie ojedinělý svou netradiční a moderní kombinací hraného a animovaného příběhu, plného akčních scén a vtipných dialogů. Předchozí film Jana Svěráka Vratné lahve získal v roce 2007 ve Varech Cenu diváků a Zvláštní uznání poroty a v roce 1995 jeho snímek Jízda Velkou cenu – Křišťálový glóbus.

via kviff.com