První detaily z programu MFF KV 2011


Jeden z nejuznávanějších tvůrců současné kanadské kinematografie Denis Villeneuve přijede na 46. MFF KV, aby uvedl kompletní přehlídku své tvorby. Vedle dramat Maelström (2001) a Polytechnique (2009), která třiačtyřicetiletému režisérovi vynesla nejvyšší domácí ocenění Genie Award, představí Villeneuve především svůj nejnovější film Incendies (2010), s nímž bude mít za několik týdnů šanci proměnit nominaci v Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Strhující příběh sourozenců, které hledání pravdy o minulosti jejich právě zesnulé matky přivádí až do dalekého Libanonu, zaznamenal velký ohlas při uvedení na festivalech v Benátkách a v Torontu.
Samuel Fuller

„Film je jako bitevní pole. Láska. Nenávist. Akce. Násilí. Smrt. Jedním slovem … emoce“. Karlovarský festival připomene desítkou filmů autora proslulého citátu, legendárního režiséra a scenáristu Samuela Fullera (1912 – 1995), obdivovaného Godardem, Scorsesem, Jarmuschem či Tarantinem. Životním krédem nejsvéráznějšího z amerických tvůrců 20. století bylo předčit očekávání, otřást konvencemi, šokovat. V kontroverzních tématech byl jako doma, opakovaně si vyřizoval účty s rasovými předsudky (The Steel Helmet, Shock Corridor či White Dog). Ať už v produkci studiové (Pickup on South Street) či nezávislé (Park Row, The Naked Kiss), dbal tento ryze autorský filmař na originalitu, pravdivost a emocionální intenzitu silného příběhu.
Attenberg, r. Athina Tsangari

Těmito imperativy jako by se řídili mladí řečtí filmaři, jejichž pozoruhodným a v zahraničí mimořádně úspěšným snímkům z uplynulých tří let věnuje MFF KV jako vůbec první filmový festival tematickou retrospektivu. V české premiéře bude uvedeno provokativní podobenství Dogtooth, oceněné v roce 2009 v Cannes, s nímž letos Yorgos Lanthimos konkuruje Denisi Villeneuveovi v boji o Oscara, dále pak osobitý iniciační příběh Attenberg Athiny Tsangari (cena za ženský herecký výkon z Benátek 2010 pro Ariane Labed) nebo sugestivní drama Strella Panose Koutrase, úspěšně představené na Berlinale 2009.

via kviff.com