Prvá diskusia v Carltone na tému “Korupcia a film”


5. november | piatok | 11:00
STRETNUTIA V CARLTONE
Záber z filmu “Sila zla” (1948), klasického filmu noir režiséra Abraham a Polonskeho.
Prvá diskusia v Carltone na tému
“Korupcia a film”
Vstup voľný

Tento rok sme sa rozhodli festival viac otvoriť verejnosti a bežnému divákovi, pre ktorého festival predovšetkým organizujeme. Aj preto sú stretnutia a diskusie prístupné každému bez poplatku. Stačí ak prejaví záujem a zapojí sa do zaujímavých debát v Carltone. Každý deň sa budeme stretávať v príjemných priestoroch Hotela Carlton, ktorý kedysi ešte v začiatkoch kinematografie hostil jedno z najstarších kín na Slovensku. Budeme radi ak sa podujatí zúčastnia aj novinári, ktorým, veríme tieto neformálne rozprávania nahradia strojenú atmosféru festivalových tlačoviek. V uvoľnenej atmosfére sa určite budú cítiť lepšie aj samotní filmári, ktorí budú rozprávať o svojej tvorbe a názoroch na film. Aby nemal nikto problém zapojiť sa, diskusie budú tlmočené do slovenčiny prípadne zároveň do angličtiny.
Úplne prvé podujatie otvorené pre verejnosť na 12. Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava je diskusia na tému „Film a korupcia“, ktorá je súčasťou tohtoročnej špeciálnej sekcie Focus: Zlí chlapi spávajú dobre. Režiséri Károly Makk, Pablo Trapero, Alexandru Solomon a Srdjan Knežević sa podelia o svoje skúsenosti pri spracovaní tejto náročnej témy vo svojich filmoch. Zástupcovia Transparency International Slovakia prinesú do diskusie odborný pohľad politológov a expertov, ktorí sa problémom korupcie
a transparentnosti dlhodobo zaoberajú.
Diskusiu
bude
moderovať
Ma1hieu
Darras,
umelecký
riaditeľ
IFF
Bra
jazyk: angličtina | tlmočenie: slovenčina

6. november | sobota | 11:00
STRETNUTIA V CARLTONE
Záber z filmu “Prežiť svoj život” (2010), ktorý mal svetovú premiéru v Benátkach.
Stretnutie s maestrom Janom
Vstup voľný
Režisér, animátor, scenárista, spisovateľ, surrealista, zberateľ, autor výtvarných objektov, koláží, grafík a ešte omnoho viac – to všetko sú prívlastky Jana Švankmajera, jeho práce a jeho života – lebo práca mu je životom a naopak. Práve preto by sme jeho dielo mali uchopiť v celistvosti. Veď tento svetoznámy a nesmierne uznávaný český umelec má toľko tvárí, že ich len ťažko zhrnúť do niekoľkých riadkov.
Najznámejšie slová o českom režisérovi sú z pera Anthonyho Lanea, novinára časopisu The New Yorker: „Ľudstvo je rozdelené na dva nerovnomerné tábory: na tých, čo nikdy o Janovi Švankmajerovi nepočuli… a na tých, ktorým sa dostalo pod ruky jeho dielo a pochopili, že stoja tvárou v tvár géniovi.“
Rozhovor
s
Janom
Švankmajerom
bude
viesť
Ľudmila
Cviková
Ľudmila
Cviková
je
od
roku
1997
kurátorkou
programového
9mu
Medzinárodného
filmového
 fes@valu
v
RoBerdame
(špecializácia:
skau@ng
nových
talentov
a
výber
filmov
z
Východnej
 Európy,
Balkánu,
Iránu,
Turecka,
Grécka
a

Stredného
Východu).
Zorganizovala
množstvo
 programov
a
retrospek9v
tak
v
Holandsku,
ako
aj
medzinárodne.
Okrem
kurátorskej
práce
na
 MFF
v
RoBerdame
je
@ež
členkou
komisií
Fondu
Huberta
Balsa
a
známeho
filmového
trhu
 CineMart,
ktoré
sú
oba
integrálnou
súčasťou
MFF
v
RoBerdame.

jazyk: slovenčina, čeština | tlmočenie: angličtina
Švankmajerom
STRETNUTIA V CARLTONE
Záber z otváracieho filmu IFF Bratislava “Carancho”(2010)
Stretnutie s Pablom Traperom
Pablo Trapero nemá ešte ani 40 rokov, no natočil už 6 filmov a produkoval ešte viac, čo je nezvyčajné nielen v Argentíne, kde žije a tvorí spolu so svojou ženou Martinou Gusman, herečkou a koproducentkou, ale v celosvetovom meradle. Trapero od začiatku svojej filmárskej kariéry, a tiež neskôr, keď začal pracovať s Martinou Gusman, preukazuje výnimočný talent nakrúcať veľmi osobné filmy s veľmi silným komerčným potenciálom. Potom ako založil vlastnú produkčnú spoločnosť Matanza Cine a začal naplno pracovať s Martinou Gusman, pokračoval v nakrúcaní ďalších filmov, v ktorých ukázal rôzne podoby svojho filmárskeho umenia.
Pablo Trapero a Martina Gusman sú bezpochyby jednými z najvýraznejších kreatívnych síl argentínskej kinematografie poslednej dekády a budú určite významnou inšpiráciou pre budúce generácie latinsko-amerických filmárov.
Rozhovor s Pablom Traperom bude viesť Violeta Bava Violeta Bava sa narodila v Buenos Aires, kde v roku 2002 študovala divadlo a absolvovala štúdium humanitných vied na univerzite Buenos Aires (UBA). S Medzinárodným filmovým festivalom nezávislého filmu – Buenos Aires Festival Internacional de Cine Independiente (BAFICI) spolupracuje už od jeho prvého ročníka. V súčasnosti je programovou koordinátorkou a spoluriaditeľkou organizácie Buenos Aires Lab (BAL), ktorá sa podieľa na vývoji a skúmaní trhu latinsko-amerických nezávislých filmových projektov.
jazyk: španielčina | tlmočenie: angličtina, slovenčina

Vstup voľný
7. november | nedeľa | 11:00
STRETNUTIA V CARLTONE
Ako vidia súčasnú kinematografiu riaditelia najväčších svetových festivalov.
Zo zákulisia filmových festivalov
Riaditelia jedných z najväčších svetových festivalov budú diskutovať o zákulisí veľkých filmových eventov, o úlohe filmových festivalov pri propagácii národných kinematografiií a o výzvach do budúcnosti. Diskusie sa zúčastnia Aude Hesbert z Paris Cinema Festival, Kim Dong-Ho z Pusan Film Festival, Mikel Olaciregui zo San Sebastian, Mirsad Purivatra z najväčšieho filmového festivalu na Balkáne v Sarajeve a Eva Zaoralová z nám blízkych Karlových Varov.
Diskusiu bude moderovať Valerio Caruso Valerio Caruso vedie stránku http://www.cineuropa.org, webový portál, ktorý prináša informácie o európskej kinematografii v 4 jazykoch. Stránka ponúka správy, databázy a iné služby. Propaguje európsku kinematografiu na starom kontinente aj mimo neho. Od roku 2004 je Valerio tiež projektový manažér stránky Euromedcafe, venovanej medzikultúrnym vzťahom v stredomorskom regióne. Píše články pre Cartoon, Európsku asociáciu animovaného filmu.
jazyk: angličtina | tlmočenie: slovenčina

Vstup voľný
8. november | pondelok | 11:00
STRETNUTIA V CARLTONE
Záber z filmu “Tehilim” (2007)
STRETNUTIE S RAPHAËLOM
Vstup voľný
Filmy Raphaëla Nadjariho stelesňujú podstatu filmového umenia: všetko je otázkou dôvery v to, čo nám rozprávajú obrazy. Nadjari je v prvom rade veriaci, až potom filmár. Či už ide o jeho židovské korene alebo vieru vo filmové umenie. „Náboženstvo dostávame do vienka. Potom s ním treba vedieť žiť… Náboženstvo nevyhnutne smeruje k etike,“ hovorí pre New York Times v roku 2007. Nadjari by pokojne mohol zameniť „náboženstvo” za „film“. Nadjariho dokonalý zmysel pre réžiu, schopnosť vytvoriť napätie a pritom neskĺznuť do gýčovosti, otvárajú brány metafyzike a prezrádzajú režisérovo krédo: spoznať vlastné ja možno iba prostredníctvom tých druhých. Nadjari posúva túto logiku ešte ďalej v snímke Une histoire du cinéma israélien. Tento dokument je viac než len pútavým náčrtom dejín izraelskej kinematografie; posúva hranicu Nadjariho tvorby, ktorou si zaumienil prinášať spravodlivý pohľad na to, ako dogmy – či už politické, náboženské alebo spoločenské – rozvracajú ľudskú identitu.
Rozhovor bude viesť Eva Porubanová Eva Porubanová vyštudovala žurnalistiku a pracovala ako Audiovisual Attaché pre Francúzsku ambasádu na Slovensku (2003 – 2009). Od roku organizuje Festival frankofónneho filmu Bratislava (FIFFBA) , od roku 2006 je jeho riaditeľkou. Momentálne je zástupkyňa umeleckého riaditeľa na IFF Bratislava.
jazyk: angličtina | tlmočenie: slovenčina

NADJARIM
9. november | utorok | 11:00
STRETNUTIA V CARLTONE
Záber z filmu “Projekt Frankenstein” (2010). Vľavo na fotografii je režisér Kornél Mundruczó.
STRETNUTIE S KORNÉLOM
Vstup voľný
« Kto je vlastne na vine? » opýtal sa Kornél Mundruczó počas tlačovej konferencie k filmu Son – The Frankenstein Project na festivale v Cannes v roku 2010, v odpovedi na otázku novinára o tom, aký má pohľad na rodné Maďarsko. Tieto slová dokonale zhŕňajú tvorbu mladého maďarského filmára, ktorý neustále spochybňuje spoločenské normy a pýta sa, ako a prečo sa vždy dáva za pravdu väčšine. Pleasant Days (žena preberie identitu matke novorodenca, aby získala naspäť milenca, čo sa zaľúbil do pravej matky), Johanna (môžu zamestnanci liečebne pripustiť, že aj narkomanka by mohla nájsť vykúpenie, keď sa zistí, že má zázračné liečiteľské schopnosti?), Delta (brat a sestra, ktorí o sebe predtým nevedeli, majú milostný pomer, nevyhnutne zvrátený v očiach obyvateľov dediny, kde sa uchýlili), Tender Son – The Frankenstein Project (režisér objavuje, že jeho ideálny herec je syn, ktorého opustil pri narodení, a zároveň krvilačný vrah)…

Rozhovor s Kornélom Mundruczóm bude viesť Paolo Bertolin Paolo Bertolin je členom výberovej komisie Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, so špeciálnym mandátom na predbežný výber filmov z Kórei a Juhovýchodnej Ázie. Spolupracuje tiež s ďalšími talianskymi filmovými festivalmi, ako napr. Udine Far East Film Festival, Festival dei Popoli vo Florencii a Korea Film Fest vo Florencii. V roku 2009 ako kurátor profilovej sekcie filmového tvorcu Paola Benvenutiho spolupracoval s Medzinárodným filmovým festivalom v Rotterdame.
jazyk: maďarčina, angličtina | tlmočenie: angličtina, slovenčina

MUNDRUCZÓM
10. november | streda | 11:00