Program Tabačka Kulturfabrik na máj 2010


01.05. Sob MOUTH OF ARCHITECT /USA/ /koncert/  20:00           
Americká sludge metalová formácia hrajúca atmosferický metal. Hrajú hudbu ovplyvnenú kapelami ako Neurosis, Isis, Pelican, Cult of Luna a podobnými post-metalovými kapelami. 
http://www.myspace.com/mouthofthearchitect 
 
05.05. Str PREMIÉRA – Divadlo na Peróne – RANY /divadlo/ 20:00
Divadlo na peróne a Tabačka kulturfabrik Vás srdečne pozývajú na premiéru inscenácie RANY.
Tvorivý rezidenčný projekt vznikol ako koprodukcia medzi Divadlom na Peróne, českým režisérom
Jánom Komárkom a nezávislým kultúrnym priestorom Tabačka Kulturfabrik. Inscenácia je
Inšpirovaná textom Dany Turanskej, ktorý bol ocený v rámci prvého ročníka súťaže pre mladých
autorov “VEJK AP!”. 
Réžia, svetelný a zvukový  design: Jan Komárek /CZ/
Pohybová spolupráca: Andrea Miltnerová /CZ/
Účinkujú: P. Kočiš, Z. Psotková, J. Wernerová 

06.05.  Štv A SUNNY DAY IN GLASGOW /USA/, THE ILLS /koncert/  20:00           
A Sunny Day in Glasgow je dream-popová kapela z Philadelphie (Usa), ktorá vznikla v roku 2006. Zasnený gitarový sound skupiny je charakteristický množstvom samplov, gitár, ženských vokálov a melódií. Ich najnovší album “Ashes Grammar” vyšiel minulý rok na labeli Mis Ojos Discos. V slovenskej premiére zahrajú okrem Tabačky aj na žilinskej Stanici. Koncert pre všetkých, čo majú radi hudbu skupín ako My Bloody Valentine alebo Cocteau Twins. 
http://www.myspace.com/sunnydayinglasgow
The Ills, ktorá, napriek faktu, že pôvodne vznikla z recesie, stihla už tento rok zahrať na festivaloch Creepy Teepee, či Wilsonic a pod internetovým EXIT labelom vydať EP We Love Silence, But Silence Is Awkward. Vo svojej inštrumentálne tvorbe kombinuje post-rockové prvky so zvukom shoegazových kapiel deväťdesaiatych rokov.  
http://www.myspace.com/theillsmusic 

07.05. Pia  Divadlo bez domova – HAIKU  /divadlo/  20:00           
Haiku je tradičná  japonská nerýmovaná poézia, ktorá má charakteristickú  formu (5-7-5 „slabík“).
Témou Haiku je väčšinou osobná  skúsenosť básnika, ktorú nepopisuje ako príbeh, ale pomocou obrazov prírody a slova, zachytáva svoju skúsenosť, alebo moment, krásu či pominuteľnosť… V inscenácii sme pracovali s haiku ktoré napísali 4 majstri: zenový majster Macuo Bašó , maliar a estét Yosa Buson, potulný mních Kobajaši Issa, pútnik a opilec Taneda Santóka   
V inscenácii hrajú ľudia žijúci na ulici a telesne postihnutá mládež.  
Autori HAIKU a naši herci a herečky majú niečo spoločné – tiež sú to pútnici bez strechy nad hlavou, ktorí dokážu pomenovať v istej chvíli zdanlivo banálnu vec najpresnejšie, oprostene od nánosov špekulácie a pózy. Môžeme si uvedomiť, že hovoria o živote jasne, jednoducho a trefne… 
Divadlo bez domova je nezisková  organizácia, ktorej hlavným poslaním je práca s marginalizovanými skupinami obyvateľstva netradičnou umeleckou formou. Dáva priestor na zviditeľňovanie rôznych sociálnych tém, ktoré sú v komerčnej umeleckej sfére prehliadané. Spája umelecké so sociálnym a pomáha tak narúšať  stereotypy voči marginalizovaným skupinám, ktoré v spoločnosti existujú.     
Projekt sa koná v rámci Európskeho roka boja proti chudobe.  
 
Réžia: Patrik Krebs
Dramaturgia: Uršula Kovalyk
Scéna: Oleg Šuk, Slavo Bachorík
Hrajú: ľudia bez domova a telesne postihnutá mládež 
Projekt podporili: MK SR, Fond sociálneho rozvoja, Nota bene, Divadelný ústav, Drift, Vertex, Eko-Salmo s.r.o, IMPA, Redivivo  

 
08.05. Sob Home Made Mutant + Toni Granko Tour_FM, BIBA  /koncert/  20:00           
Home Made Mutant + Toni Granko Tour_FM je 10 májových koncertov dvoch neprehliadnuteľných projektov vo všetkých podstatných mestách Slovenska. 
„Mutantom“ vyjde album Tajomný tromf mladosti, Toni Granko svoj debut nazval Ľudia diaľok blízkych myslí.  
Objavia sa začiatkom mája vo vydavateľstve Azyl Music spolu s albumom Požoň Sentimental a novinkou od Bezmocnej hŕstky.  
Home Made Mutant je akusticko-elektronický projekt, ktorý funguje od roku 2002.  
Turné k štvrtému albumu Tajomný tromf mladosti (2010, Azyl Music) odohrá kapela v triu: Maroš Hečko (fender piano a spev), Martin Hasák (gitara, klavír) a Martin Turčan (basa, gitara).  
Kapela zahrá celý nový album a niekoľko starších skladieb v prearanžovanej podobe.

Toni Granko nahral svoj prvý album s názvom Ľudia diaľok blízkych myslí, ktorý by mal byť pohladením ucha a potešením ducha. Vyjde na Azyl Music začiatkom mája 2010. Koncertný program pozostáva zo skladieb, ktoré sú prierezom tvorby Toniho Granka za posledných 10 rokov. Kapela Toni Granko hrá v zložení: Martin Turčan, piano, gitara, samples, spev, Martin Hasák, gitara, basa, spev, Maroš Hečko, klávesy, spev.
 
Na všetkých koncertoch Home Made Mutant + Toni Granko Tour_FM divákom ponúkneme aj polhodinku filmov z filmového festivalov Azyl a Early Melons.  
http://azyl.sk/
http://www.earlymelons.com/
 

11.05. Uto DEFEATER, Dead Swans, More Than Life /USA/, GB/ /koncert/ 20:00
DEFEATER  ste možnosť vidieť ako predkapelu pred Comeback Kid, ale teraz sa predstavia v úlohe headlinera. Ich posledný release Lost Ground plný emócii a zvratov je naozaj silná vec.

Dead Swans sa svojím poctivým snažením dopracovali až k labelu Bridge9 čo je momentálne jedno z najlepších Deathwish vydavateľstiev, mali sme ich možnosť vidieť aj u nás. Na ich živelnú show tak ľahko nezabudnete!

More Than Life mladí Briti za svoju krátku existenciu dosiahli naozaj mnoho úspechov. Napriek ich mladému vekovému priemeru ovplyvnili mnoho kapiel a zaslúžia si rešpekt.

http://www.myspace.com/friendsandtraditions
http://www.myspace.com/defeater
http://www.myspace.com/thedeadswans
http://www.myspace.com/morethanlifehardcore 

12.05. Str MOONLIT SAILOR /SWE/ /koncert/ 20:00
Mladá švédska kapela, ktorá  začala hrať indie rock v roku 2006. V máji roku 2008 nahrali svoje prvé kompletné CD „A footprint of feelings“ a vydali ho na jednom z najrešpektovanejších nezávislých vydavateľstiev DEEP ELM. Pre mnoho poslucháčov z celého sveta sa stala kapela obľúbenou vďaka svojmu tzv. škandinávskemu post-rockovému zvuku, silným melódiám mixovanými s emóciami vystupujúcich. Koncert v Košiciach sa uskutoční v rámci ich prvého európskeho turné.
http://www.myspace.com/moonlitsailor

13.05. štv Divadlo na Peróne – RANY /divadlo/ 19:00
Prvá repríza inscenácie RANY, ktorá vznikla počas tvorivého rezidenčného projektu v koprodukcii medzi Divadlom na Peróne, českým režisérom Jánom Komárkom a nezávislým kultúrnym priestorom Tabačka Kulturfabrik. Inscenácia je inšpirovanej textom Dany Turanskej, ktorý bol ocenený v rámci prvého ročníka súťaže pre mladých autorov “VEJK AP!”. 
Réžia, svetelný a zvukový  design: Jan Komárek /CZ/
Pohybová spolupráca: Andrea Miltnerová /CZ/
Účinkujú: P. Kočiš, Z. Psotková, J. Wernerová 

15.05. – 18.05. Sob DNI KOMPROVIZOVANEJ HUDBY /workshop/ 
 
oz Deväť v spolupráci s Tabačkou Kulturfabrik za finančnej podpory EHMK 2013 a MKSR uvádzajú:
Lektori: Mikoláš Chadima & Julo Fujak
15. 5. 10 
o 17:00 – úvodná inštruktáž (mutácie komponovanej a improvizovanej hudby)  
16. 5. 10  
o 15:00 – 1. workshop komprovizovanej hudby (účastníci si prinesú hud. nástroje, zvukové objekty, hračky a pod.)
o 20:00 – ukážky intermediálnych projektov J. Fujaka, M. Chadimu (Kilhets, Extempore, MC Band, tEóRia OtraSu, EAR Unit a i.)  
17. 5. 10  
o 15:00 – 2. workshop komprovizovanej hudby  
18. 5. 10 
o 19:00 – COMPROMISSED, koncert účastníkov workshopov 
o 20:00 – XAFOO = duo Chadima & Fujak 
XAFOO Mikoláš Chadima (CZ) + Július Fujak (SK)
Špinavý, to vraj vo svahilštine znamená slovo “xafoo” a práve takto pomenovali spoločný projekt ikona českej alternatívy Mikoláš Chadima (MCH Band, Kilhets, Extempore) a slovenský experimentátor Július Fujak( Teória odrazu). Základom spoločného intermediálneho projektu je z časti improvizácia. Súhru Chadimovho saxofónu a gitary s basgtiarou a klavírom jeho slovenského partnera doplňuje vizuálne kreácie fotografií počítačových kresieb, a zvukových objektov. Biele miesta na pomedzí súčasnej vážnej hudby, rocku a snáď jazzu, sú ľahko črtané aj pevne zakreslované dvoma nekompromisnými improvizačnými majstrami. Julo Fujak popisuje projekt ako: “…odkrývanie skrytého stieraním špiny a prachu zo starého a prežitého…”.

15.05. Sob  DIVADELNÝ NÁREZ deň 1.  /divadlo,koncert / 18:00            
 
Nová  síť showcase 
Program:
10:00 – 16:00  Workshop – Videno jinak /kulturna animácia/ 
Ide o fotografický projekt, ktorého cieľom je oslobodiť vnímanie reality od rutinného stereotypu. Je určený ľuďom, ktorí chcú vnímať okolitý svet inak. Novo interpretovať udalosti, stretnutia, krajinu, mesto, symboly atd. Výsledkom projektu bude (možno) sviežosť pohľadu na okolitý svet, poetický a subjektívne interpretační prístup ku každodennej realite.
 18:00 Otvorenie – showcase Nová Síť
Nová Síť je občianske združenie, ktoré v rámci ČR podporuje uvádzanie novej scénickej tvorby. Podporuje umelcov, ktorí pôsobia mimo zavedenú sieť repertoárových divadiel. Pohybujú sa na pomedzí fyzického, tanečného, vizuálneho, neverbálneho, mimického a experimentálneho divadla. Prekračujú hranice žánrov a hľadajú nové prístupy v autorskej tvorbe.
Vzniká tak jedinečná platforma pre nové formy živého scénického umenia, ktorá vytvára „alternatívu“ k zavedenej sieti kamenných divadiel.

19:00  MAGNET
MAGNET-taneční divadlo
Kyklos Galaktikos uvádí  
Rozpustilý horor o pažravom zvierati a magnetickej živej vode. 
Jadro Kyklos Galaktikos tvorí od roku 2009 Jan Burian, Jana Vrána a Jaroslav Hrdlička. Ich doménou je tanec, hudba, poézia, multimédia, performance, mystifikácia, divadelný dokument, rituálne a alchymické divadlo, bojové umenia, čierny humor a improvizácia.  
koncept a choreografia: Jana Vrána
hudba a réžia: Jan Burian
svetlo: Jaroslav Hrdlička
účinkujú: Jana Vrána a Paľo Kršiak alebo Jaroslav Hrdlička
podporili: Experimentálny priestor NoD – Praha, Motus o.s. – produkcia divadla Alfred ve dvoře

20:00 KAZETY, 1a2v1 koncert /malá scéna
Kazety
Kapela Kazety je príkladom dobrej a vtipnej českej elektroniky. Keby nespievali česky, pravdepodobne by sa vďaka svojím analógovým loopom, punkovo primitívnym postupom a stále sa opakujúcim beatom stali jedným z objavov kontinentálnej indie – popovej scény. Základ formácie tvorí duo. David Doubek aka Ventolin a speváčka Johana Švarcová známa z divadelnej scény vďaka spolupráci s Divadlom DNO. Stojí okrem iného za projektom Radio Ivo.
1A2V1
Krkolomný názov tohto brnensko – pražského projektu je tak trochu rébusom. V hranatých zátvorkách by ste za slovkom čítaj, našli takmer reklamu na instantnú kávu: „jeden a dva v jednom“, odkazuje však na audiovizuálnu koncepciu ich tvorby. V prípade 1A2V1 má obraz VJa Koloucha rovnako dôležitú úlohu ako 8-bitové kompozície Jara Hara. Projekcia je až symbioticky spätá s bzučivými melódiami. Dominantné postavenie má v ich skladbách predovšetkým hravosť zvukových prvkov, ktoré sa vrstvením dokážu zmeniť v hutný tanečný podklad a následne sa rozbiť na kryštálové melódie herných konzol. Na rozdiel od väčšiny „chip tune“ projektov si však 1A2V1 zachovávajú nezameniteľný rukopis a predovšetkým sa neopakujú.
 
16.05. Ne DIVADELNÝ NÁREZ deň 2. /divadlo, koncert, party/ 20:00 
Program:
18:00 Otvorenie – výstava/ showcase (výstup z workshopu Videno Jinak)
19:00 DNA METRIX – režie Bojan Jablanovec, premiéra /veľká scéna/
Development of new Art /DNA/ je medzinárodným projektom kultúrnych organizácií Nová Síť (Česká republika), Katedra Kultury (Poľsko), Entré  Scénen (Dánsko), A4 (Slovensko), L1 (Maďarsko), Glej Theatre (Slovinsko).
Predstavenie vzniklo na základe kolektívnej tvorivej činnosti renomovaného slovinského režiséra Bojana Jablanoveca a performerov z Dánska, Poľska, Maďarska a Slovinska. Inscenácia sa formovala počas trojmesačného skúšania v Ľubľani, Budapešti, Prahe a Varšave. Počas divadelného nárezu v košickej Tabačke uvidíte slovenskú premiéru tohto v divadelnom svete očakávaného projektu.

20:00 Dj Afterparty 

18.05. Uto COMPROMISSED a XAFOO /koncert/  20:00
Pozri workshop DNI KOMPROVIZOVANEJ HUDBY 

19.05. Str  STREDÁVKA  /párty/  20:00           
Pravidelná party klubovka. Každú stredu pohodové stretnutia s Djmi a Vjmi vo fabricafe.
Sledujte Facebook Tabačky a http://www.tabacka.sk  

20.05. Štv Japonská Animácia v Tabačke: Paprika /kino/ 20:00
Vstúpte do ríše fantázie a predstáv, kde sa realita a sny stretávajú v kaleidoskopickom svete čírej obrazovej dokonalosti. Magický príbeh sa sústredí na prevratný prístroj, ktorý vedcom umožňuje vstupovať do ľudských snov. Keď je prístroj ukradnutý, neohrozený detektív a skvelá terapeutka spojujú svoje sily, aby vec získali späť – skôr než padne do rúk “snových teroristov.” Pútavý animovaný thriller natočil uznávaný režisér Satoshi Kon.
Japonsko, 2006, 90 min, Réžia: Satoshi Kon
  
21.05. Pia TABAČKA a FETTKAKAO presents: USE THE CITY! WARM UP  /párty/  20:00            
 FETTKAKAO je nezávislý viedenský label, ktorý funguje od roku 2005. Okrem vydávania super hudby sa ľudia okolo fettkakao venujú organizovaniu výstav, či gurmánskych pohostení. Sú proste hýbateľmi viedenskej „scény“. Tabačka a Fettkakao sa spojili, aby pripravili warm up night pre festival USE THE CITY! na ktorom vystúpia kapely spojené s týmto labelom: A Thousand Fuegos, Brooke’s Bedroom, Vortex Rex a Lonely Drifter Karen. Čaká na Vás noc plná skvelej muziky, špeciálny welcome drink, proste festivalová zahrievačka, ako sa patrí!
Use the city festival 2010
26. – 30. 5. 2010
2. ročník festivalu pouličného umenia a umenia vo verejnom priestore sa bude konať na najrozličnejších miestach v Košiciach (Mestský park, Staničné námestie, Kasárne/Kulturpark, Hlavná ulica, Dominikánske námestie, amfiteáter…). V programe očakávajte neočakávané – štrikované graffiti, reverse graffiti, tancujúci bager, živú architektúru, animované fasády, flashmob, hip-hop na vážnu hudbu… Špičkové projekty zahraničných a slovenských umelcov (Compagnie Beau Geste / FR, Storm / DE, Skutr / CZ,  Moose / UK, Divadlo na peróne / SK, Là Hors De / FR…) a všetky žánre pouličného umenia (slampoetry, hip-hop battle, urbánne športy, hudobný experiment…).
+ foto (pre skladacku)

25.05. Uto TABAČKA TALK!  /beseda/  20:00           
Moderovaná verejná diskusia so zaujímavými hosťami v  neformálnej atmosfére venovaná aktuálnym spoločenským témam a problémom Košíc a Slovenska. Tabačka Talk! Vám ponúka priestor na zamyslenie sa o stave vecí verejných a prezentáciu Vašich postrehov a nápadov. 

Sledujte Facebook Tabačky, alebo http://www.tabacka.sk

26.05. Str STREDÁVKA  /párty/  20:00           
Pravidelná party klubovka. Každú stredu pohodové stretnutia s Djmi a Vjmi vo fabricafe.
Sledujte Facebook Tabačky a http://www.tabacka.sk  

27.05. Štv Japonská Animácia v Tabačke: Hrob Svetlušiek /film/  20:00
Ponurý príbeh hovorí o dvoch súrodencoch, ktorí sa snažia prežiť hrôzy Druhej svetovej vojny. Seita a jeho malá sestrička Setsuko sú ponechaní osudu, keď ich mama zomrie na následky zranenia po ničivom bombardovaní. Otec slúži u japonského námorníctva, ale rodina od neho už dlhú dobu nedostala žiadne správy. Deti sa ujme teta, avšak kvôli častým nezhodám Seita so Setsuko odchádzajú. Nájdu si prístrešie, ale obstarať dostatok jedla je takmer nemožné… Hrob svetlušiek je založený na rovnomennom románe podľa skutočných udalostí Akiyuki Nosaky. Je považovaný za jeden z najpôsobivejších protivojnových snímkov. V kinách bol premietaný spoločne s rozprávkovým anime Môj sused Totoro, ktorý mal divákov po traumatickom zážitku povzbudiť.
Japonsko, 1988, 93 min, Réžia: Isao Takahata
 
28.05. Pia AMPHIBIOS /koncert/ 20:00
Kapela AMPHIBIOS vznikla v r.2004 a od tohto momentu sa zaoberá elektronickými štýlmi ako drum’n’bass, house, trance, chillout, trip hop…
V tvorbe sa striedajú tanečné motívy s pomalými rytmami, obohatené aj o etno prvky. Kapela má za sebou množstvo skúseností, nakoľko sa hudobníci objavujú aj v mnohých iných projektoch. Amphibios vydal prvý album v roku 2005 s názvom LEGEND OF THREE SOULS, ktorý obsahuje 9 songov a klip.
http://www.amphibiosmusic.com

29.05. Sob XICHTOPLESK /koncert/  20:00
Bäe team + východné  pobrežie pozývajú všetkých legálne dospelých ľudí  oboch pohlaví na Xichtoplesk / Nultý ročník festivalu nepredvídateľnej zábavy. Sobotňajšia noc plná hlasnej hudby, hlbokých tónov, polámaných beatov, blikajúcich svetiel,  lásky a predovšetkým nepredvídateľných zážitkov v netradične vyzdobených priestoroch Tabačky v Košiciach.  Xichtoplesk dáva priestor žánrom dubstep, reggae, dub, jungle, hardcore a breakcore na dvoch pódiách. 
Predstavia sa: Endusera /usa/, Ed Cox /gb/, Maraki /sk/, KPK /srb/, zZub /sk/, Youth Alarm soundsystem /sk/, CitronEla /sk/

Viac informácii na http://www.tabacka.sk
Zmena programu vyhradená. 
Pre študentov, zľavy na akcie.
Informácie o rezerváciách: info@tabacka.sk

via http://www.tabacka.sk