Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac november 2010
utorok – streda, 2. – 3. 11.
medzinárodný festival študentských filmov
OSTRAVA PICTURE
Výber toho najlepšieho z tretieho ročníka medzinárodného festivalu študentských filmov Visegradu. Ojedinelá akcia, ktorá má ambíciu stať sa reprezentatívnou prehliadkou študentskej tvorby troch krajín: Českej republiky, Poľska a Slovenskej republiky. Festival sa snaží prispieť k propagácii študentského filmu a umožniť začínajúcim autorom prezentovať svoje filmy pred verejnosťou.
utorok, 2. 11.
18.00 – súťažný blok č. 1
20.00 – Jiné vize: Zástupcovia festivalu PAF (Přehlídka animovaného filmu) Martin Mazanec a Alexandr Jančík prezentujú výber českých experimentálnych filmov.
21.00 – Živá animace: Audiovizuálna performance. Hudba: Table (Cz), Video: Vj Věra Lukášová (Cz)
streda, 3. 11.
18.00 – súťažný blok č. 2
20.00 – Tomáš Rafa: Autorská projekcia krátkych filmov zameraných na problematiku ľudských práv.
21.00 – vyhlásenie výsledkov súťaže
piatok, 5. 11., 19.00 h
autorská prezentácia
SUSAN VAN HENGSTUM (NL): NOVINOVÝ PROJEKT
Prezentácia výsledkov dvojmesačnej rezidencie Susan van Hengstum, holandsko-izraelskej umelkyne na Stanici v Banskej Štiavnici. Susan fotila po celom Slovensku a výsledky jej rezidencie budú publikované v 52-stranových novinách, ktoré chce distribuovať vo viacerých kulturných destináciách nielen na Slovensku. Premiéra-prezentácia projektu bude 4. 11. v Space Gallery v Bratislave a následne sa Susan aj so Zuzanou Bodnárovou a Sväťom Mikytom z Banskej St a nice zastavia v Žiline. Čerstvo vytlačené noviny s fotoprojektom si môžete po prezentácii zobrať domov. Afterparty s dj-om Puppesh-om.
utorok – streda, 9. – 10. 11., 19.00 h
divadelný koncert
COMPAGNIE DRIFT (CH): BLACK PETER
Švajčiarsky súbor Compagnie Drift ste mali možnosť vidieť na Stanici v roku 2005 s ich „divadelným koncertom“ Sound Machine. Originálne performance, ktoré získalo niekoľko ocenení a s úspechom precestovalo celý svet, zaujalo aj v Žiline. Nový projekt Compagnie Drift, predstavenie Black Peter, je o hudbe, pohybe a vedeckých výskumoch. Je poetické, cynické, elektronické, vzdušné, kybernetické, dramatické, chaotické/romantické a s náznakom hystérie. Hudobníci, performeri, tanečníci, vynálezci a remeselníci – Francois Gendre, Massimo Bertinelli a Peter Schelling – obrátili svoj vlastný svet hore nohami a vytvorili opäť nevšedný divadelný koncert… ale taký, ktorý s divadlom nemá nič spoločné! Traja technologickí šialenci a domáci kutilovia rozozvučia na javisku všetko, od vlastných tiel, cez zvukové hračky, najčudnejšie zariadenia a špeciálny stroj…
nedeľa, 14. 11., 19.00 h
tanečné predstavenie
ZUZANA BURIANOVÁ: MANDRAKE
Sólový projekt tanečnice, choreografky a pedagogičky Zuzany Burianovej v spolupráci so štyrmi hudobníkmi a filmovým režisérom. Motívom pre vznik predstavenia je Mandrake alebo Mandragora – pre mnohých známy ako liečivá rastlina (hlavne jej koreň), pre iných ako súčasť rituálnych obradov či woodoo bábka. Tak ako každá koreňová sústava je aj toto predstavenie obrazom rozvetvovania, zjednocovania, opakovania, otvárania, varírovania, rozširovania, či zužovania… vyústenia do spoločnej formy.
Pohyb je v predstavení nástrojom pre skladanie, rozkladanie, formovanie a varírovanie tónov. Vizuálne možno nadobudnete dojem, akoby telo tanečníka dirigovalo skladbu, no hudba je tiež nástrojom, ktorý telu poskytuje spôsob, ako a kedy sa hýbať.
Streda, 17. 11., 19.00 h
koncert / Vážna hudba nevážne
IVAN ŠILLER: daJ Si Bacha
17. november si na Stanici pripomenieme pekným koncertom – Ivan Šiller zahrá na pianíne Goldbergove variácie od Johanna Sebastiana Bacha. Koncert je súčasťou cyklu Vážna hudba nevážne.
štvrtok – sobota, 18. – 20. 11.
festival
MEMORY KONTROL: OBETE A HRDINOVIA (1939 – 1945)
Memory Kontrol je intelektuálna dielňa a festival reflektujúci vybrané udalosti nedávnej (česko) slovenskej histórie. Spája historikov-teoretikov a umelecké akcie. Na predchádzajúcich ročníkoch sme sa venovali udalostiam rokov 1968 a 1989. Tento rok to budú Obete a hrdinovia obdobia druhej svetovej vojny – Židia deportovaní za Slovenského štátu a partizáni bojujúci proti fašizmu v Slovenskom národnom povstaní.
štvrtok, 18. 11., 17.00 h
otvorenie výstavy
JAROSLAV ŽIAK & ŠYMON KLIMAN: HRDINOVIA
Dvaja fotografi, dva odlišné prístupy, jedna téma – hrdinovia. Pre fotografov Jaroslava Žiaka a Šymona Klimana sú nimi účastníci Slovenského národného povstania – partizáni aj členovia Prvej česko-slovenskej armády.
Jaroslav Žiak (1971), patrí k strednej generácii slovenských fotografov. V roku 1998 absolvoval magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave. Od roku 1999 pôsobí ako pedagóg odborných predmetov na ŠÚV J. Vydru v Bratislave. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení doma aj v zahraničí. Táto výstava je autorovou prvou samostatnou výstavou na Slovensku po dvanástich rokoch.
Šymon Kliman (1980), patrí k najmladšej generácii slovenských fotografov. V roku 2008 absolvoval magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave – sériou fotografií „Krásni ľudia”, za ktorú získal Cenu Rektora a cenu Foto roka od Nadácie VÚB. Vystavoval na Slovensku aj v zahraničí.
Súčasťou výstavy je inštalácia Polom Living Underground 6 a site specific intervencia výtvarníka Svätopluka Mikytu.
štvrtok, 18. 11., 18.00 h
diskusia
DISKUSIA S HISTORIKMI: OBETE A HRDINOVIA (1939 – 1945)
Diskusia s historikmi na tému obdobia Slovenského štátu. Hostia František Cséfalvay, Ivan Kamenec, Martin Lacko a Peter Štanský, moderuje Fedor Blaščák.
piatok, 19. 11., 19.00 h
divadelné predstavenie
DIVADLO ARÉNA / RASTISLAV BALLEK: TISO (monodráma)
Dr. Jozef Tiso bol nesporne najtragickejšou postavou slovenských dejín. Kresťan a katolícky kňaz, ktorý zasvätil svoj život viere, ideálu, službe národu a neskôr slovenskej štátnosti. V mene svojho ideálu sa spojil s fašistami, nechal okradnúť 72 000 slovenských židov, zbaviť ich občianskych a ľudských práv a deportovať za hranice. Väčšina z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Pred národným súdom, ktorý ho odsúdil na trest smrti, odmietol zodpovednosť, necítil vinu a neprejavil ľútosť.
Vynikajúca inscenácia s Mariánom Labudom v hlavnej úlohe získala v roku 2005 ocenenie Dosky v kategórii najlepšia inscenácia, mužský herecký výkon, scénická hudba a objav sezóny. Režisér Rastislav Ballek sa systematicky vo svojej tvorbe venuje objavovaniu a reflexii zaujímavých, kontrovezných, či neoprávnene zabudnutých osobností slovenských dejín, či literatúry (S. Vajanský, M. Dohnány, G. Vámoš, J. Hollý, Tiso) a otvára tak často háklivé témy našej histórie.
Scenár a réžia: Rastislav Ballek; v hlavnej úlohe: Marián Labuda.
sobota, 20. 11., 18.00 a 20.00 h
MEMORY KONTROL: PROJEKCIE FILMOV
18.00 – Financoval som Slovenské národné povstanie (Alois Ditrich, Slovensko, 2004, 90 min)
20.00 – Lesk a bieda SNP (Róbert Kirchhoff, Slovensko, 2004)
Financoval som Slovenské národné povstanie: Dokumentárna biografia zaujímavej postavy slovenských dejín, guvernéra národnej banky Slovenska Imricha Karvaša, v období vojnového Slovenského štátu. V dokumente sa strieda rozprávanie samotného Karvaša, čerpajúce z historických dokumentov, s výpoveďami historikov, pamätníkov, rodinných príslušníkov.
Lesk a bieda SNP: Dokumentárny film o miznúcom lesku slávneho Slovenského národného povstania, ktoré sa dnes pod nánosmi zabudnutia, ideologických manipulácií a prázdnych manifestácií stáva svojou vlastnou karikatúrou.
štvrtok – piatok, 18. – 19. 11., dopoludnia
prednášky pre stredné školy
MEMORY KONTROL: OBETE A HRDINOVIA (1939 – 1945)
streda, 24. 11., 19.00 h
prednáška a projekcia
PETER KONEČNÝ: NAJLEPŠIE FILMY VŠETKÝCH ČIAS – PRECHÁDZKA FILMOVÝM RAJOM
Po návšteve filmového pekla sa vyberieme na opačnú stranu. Sú filmy, ktoré nás prekvapujú svojou hlúposťou a sú filmy, ktoré menia naše životy a pohľad na umenie. A tým bude patriť večer so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. Cez lievik kinematografickej histórie pretečie len to najpozoruhodnejšie. Zabudnite na rebríčky filmových databáz. „We never lost as much as we made“.
Mgr. Peter Konečný (1979) – od roku 2000 intenzívne publikuje v desiatkach printových a elektronických médií. Šéfredaktor a zakladateľ najčítanejšieho a najstaršieho slovenského špecializovaného filmového portálu Kinema.sk. Absolvent katedry filmovej vedy a multimédií na Vysokej škole múzických umení. Tvorca a spolupracovník niekoľkých filmových festivalov a prehliadok. Autor každoročného filmového ocenenia „Kinema Film roka“ a dlhoročný spolupracovník Rádia_FM. Žije a pracuje v Bratislave.
piatok, 26. 11., 20.00 h
párty
STEREODISCO 11th BIRTHDAY PARTY
Najstaršie žilinské dídžejské zoskupenie Stereodisco oslávi v piatok 26. novembra svoje jedenástiny. To, že pred akciou použijú všetky svoje osvedčené triky, je celkom jasné. Rovnako je jasné, že večer bude plný funku, housu, brokenbeatu, nujazz-u, drumu a raritných grúvov. Načo im však budú tie šišaté prilby? Za gramofónmi sa postupne vystriedajú: Michal Mishek, Dušo Dash, Miloš Cornell, Andrej Čapek a Jenal. Vstup voľný.
utorok, 30. 11., 20.00 h
koncert / Kofola Sessions
FREDRIK (SWE)
Pesničkárske duo Fredrik z juhu Švédska stelesňuje to najlepšie zo škandinávskej experimentálnej pop-estetiky: podmanivé melódie, bohato vrstvené aranžmány a očarujúca inštrumentácia evokujúca hudbu skupín ako Sigur Rós alebo Efterklang. Bez zbytočného „prekomponovávania” stavia Fredrik vrstvu po vrstve atmosférické, melodicky silné a trochu mystické zvukové plochy. Viac info a hudobné ukážky: http://www.myspace.com/fredriktheband.
Počas školského roka 2010/2011 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA
Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov: kreslenie, maľovanie, modelovanie, fotografovanie formou zaujímavých tematických projektov. Každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756
Tlačiar – Knihár – dielňa, v ktorej si môžete vyskúšať rôzne grafické techniky (sieťotlač, linoryt, suchá ihla) a následnú tlač na papier či textil. Workshop je tematicky zameraný na knihu a tak sa bližšie pozrieme aj na knižnú väzbu a ďalšie úpravy tlačovín. Výsledkom by mal byť spoločný zborník, v ktorom každý účastník nájde svoju grafiku či text.
Dvoj- až trojmesačný kurz určený pre začínajúcich grafikov od 15 rokov (horná veková hranica neobmedzená). Od 4. 11. každý štvrtok od 18.00 do 20.00 h. Info a prihlasovanie: mjk@cmail.cz, +420 724 135 494.
Foto laboratórium – od novembra sa každú druhú stredu medzi 17.00 a 19.00 h bude ateliér Stanice meniť na dielňu foto experimentov. 15 a viac roční záujemcovia o klasické aj netradičné techniky zachytávania reality nielen na foto papier, nech sa hlásia Pavle Byrtusovej na fjk@cmail.cz, +420 725 145 343 alebo Dušanovi Dobiašovi na dusan@stanica.sk, 0908 186 140.
Foto inkubátor – objavovať netušené možnosti foto média budeme aj s mladšími adeptami na Pulitzerovu cenu za fotografiu v rámci nového Foto inkubátoru. Ateliér určený pre 11 až 15 ročných fotkychtivých sa od novembra bude konať každú druhú stredu medzi 15.00 a 17.00 h. Info a prihlasovanie: Dušan Dobiaš, dusan@stanica.sk, 0908 186 140.
CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.
GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená denne 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):
16. 10. – 14. 11. 2010
Streetart Summit 7
Výstava výsledkov graffiti a streetart sympózia Streetart Summit. Zúčastnení umelci: Pure728, Peter Trmos, Maroš Obšivan, Alica Gurinová, Dagmara Tragonová, Branislav Laho, Ondrej Gavalda, Andrej Kolenčík, Tomáš Rybár a Peter Dlhopolček.
18. 11. – 12. 12. 2010
Jaroslav Žiak & Šymon Kliman: Hrdinovia
Dvaja fotografi, dva odlišné prístupy, jedna téma – hrdinovia. Pre fotografov Jaroslava Žiaka a Šymona Klimana sú nimi účastníci Slovenského národného povstania – partizáni aj členovia Prvej česko-slovenskej armády. Plus inštalácia Polom Living Underground 6 a site specific intervencia výtvarníka Svätopluka Mikytu. Výstava je súčasťou podujatia Memory Kontrol: Obete a hrdinovia (1939 – 1945).
Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.
Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/StanicaZilinaZariecie
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
via stanica.sk