Program Kasárne/Kulturpark na september 2010


1. SEPTEMBER – ARCHIMERA – PROJEKT BAKE

ŠTART: 18:00 / KONTAKT: 0907 549927

Štart cesty je 22.8. o 10:00 pred novostavbou SND a cieľ je 1.9. v Košiciach.

Ide o spojenie bicyklovania a návštevy kultúrnych inštitúcií, ktoré sa nachádzajú v južnom priestore
medzi hlavným mestom a budúcim Európskym hlavným mestom kultúry (Košice2013). Bicyklovať sa
bude po vedľajších cestách v nenáročných etapách (max. 60 km denne) a navštevovať sa budú známe aj vznikajúce a atlernatívne kultúrne inštitúcie (napr. divadlo Potôň v Bátovciach).
Viac info na : http://archimera.sk/index.php?/projekty/bake/
Zúčastniť sa môžete tým, že sa pridáte na akejkoľvek časti cesty, aktuálnu polohu pelotónu si budete môcť pozrieť na internete, alebo si overiť telefonicky na 0907 549927.
 
1.SEPTEMBER – EXYT – VÍCHOD (VÝCHOD IS -T BEST) – THEATRE YSTFUD (SK) | PREMIÉRA/DIVADLO
ŠTART – 20:00 | VSTUP 3/2 € Študenti
Premiéra scénickej koláže na spôsob – Cesta do hlbín /nielen/ „Vyhodňarovej“ duše. Autorské výstupy, improvizovaná scénická aj hraná hudba, živé obrazy. Ľudia, ktorí chcú odísť narážajúci na ľudí, ktorí sa nechcú vrátiť, miešajúci sa s ľuďmi, ktorí iba prechádzajú. Uletený kurz francúzštiny, tridsiatničky kopajúce si vlastný hrob stratené existencie hľadajúce možno neexistujúceho génia loci. Smiech cez slzy, slzy na smiech. Predstavenie, ktorému nič ľudské nie je cudzie a nič cudzie mu nie je sväté…
Námet, réžia: Ľubo Burgr, Dušan Vicen
Spoluautori, účinkujúci: Ľubomír Cvanciger, Peter Križovenský, Romana Maliti, Jozef Mičko, Lucia Sčensná.
THEATRE YSTFUD (SK)
Divadelný projekt pri ktorom sa stretli divadelníci, hudobníci, výtvarníci a ďalší tvorcovia viac, či menej, bytostne alebo inak, spojení s východom Slovenska.

2.SEPTEMBER – EXYT – VÍCHOD (VÝCHOD IS -T BEST) – THEATRE YSTFUD (SK) | REPRÍZA/DIVADLO
ŠTART – 20:00 | VSTUP 3/2 € Študenti
Repríza
3.SEPTEMBER – ISTVÁN CSÁKÁNY (HU) – BERNSTEINZIMMER – MAKE UP GALLERY | VERNISÁŽ

ŠTART – 19:00 VERNISÁŽ + PERFORMANCE| VSTUP 0 €
Výstava potrvá od 4. septembra do 3.októbra a bude otvorená Ut-Ne od 14:00 do 18:00.
ZNÁMY MAĎARSKÝ INTERMEDIÁLNY UMELEC ISTVÁN CSAKÁNY SA PREMIÉROVO PREDSTAVÍ V KOŠICIACH! CSAKÁNY VLASTNÍ STAVEBNÚ FIRMU A V JEHO SOCHÁRSKEJ TVORBE SA TO OBČAS ODZRKADLÍ. KOMPLETNE DREVENÝ INTERIÉR OD A PO Zet JEDNEJ ZÁHADNEJ DIELNE UVIDÍTE V SEPTEMBRI IBA V MAKE UP GALLERY.

ISTVÁN CSÁKÁNY(HU) sa narodil v Rumunsku v roku 1978 v Sepsiszentgyörgy. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti v triede Zóry Mauer. Pravidelne vystavuje v popredných inštitúciách doma a v zahraničí. Na Slovensku zaujal hlavne svojím vyšegrádskym rezidenčným pobytom na Stanici Žilina/Záriečie, počas ktorého vytvoril figurálny Monument for the Monument – stojacu figúru na dlhom pylóne nefunkčného osvetlenia z čias komunizmu, ktorá drží v rukách solárny panel, ktorým na seba v noci svieti.
Site – specific Inštalácia Bernsteinzimmer bola prezentovaná prvýkrát v Ludvigovom múzeu v Budapešti v rámci výstavy The Science of Imagination. Teoretik Somogyi Hajnal uvádza v texte že sa jedná o „veľmi dobre známu bordelársku svätyňu, typickú pre mužov…“ Tento typ činnosti odkazoval na oblasť voľného času v ére všemohúcich strojov. Taký súkromný workshop, špeciálne, keď hrubo vyrezával do dreva predmety a zasadil ich do záhadnej modrej izby sa javí ako časová kapsula dokončenej minulosti.“
http://www.csakanyistvan.hu/
MAKE UP GALLERY je Make up Gallery chce doplniť výstavný inštitucionálny rámec Košíc o dlhodobo absentujúcu platformu pre súčasné umenie. Make up Gallery vám v roku 2010 prinesie kvalitné výstavy, menšie koncerty, prednášky a workshopy.
Viac info na: http://www.makeupcollective.org/

3.SEPTEMBER – NUFORM FESTIVAL | KONCERT

ŠTART – 21:00 | KONIEC – 6:00 | VSTUP DO 22:00 3€ PO 22:00 5€
ELECTRO, HOUSE, FUNK, DUBSTEP A DRUM AND BASS OVPLYVNENÝ DETROIT TECHNOM, ALE AJ HUDBOU 40. ROKOV A JAZZOM – TO VŠETKO SPOLU SO SKVELOU ATMOSFÉROU PONÚKNE NADCHÁDZAJÚCI ROČNÍK NUFORM FESTIVALU.

Headlinerom prvého stage-u tretieho ročníka festivalu NUFORM bude belehradský DJ, producent a špecialista na „electro-swing-jazz“ – GRAMOPHONEDZIE o živú zložku sa postará Marián Čekovský s projektom NUVELACIJJA. Zábavu na parkete zaručene udrží aj obľúbené košické DJ-ské duo ELECTRO SOUND SYSTEM a košický DJ VARGAS.
Šéfovať druhému stage-u budú londýnsky INSTRA:MENTAL, kyjevský DJ SUNCHASE so svojím setom organického mixu d’n’b, techna a elektroniky.
Prešovský TEAPOT predstaví v živom performance vlastnú produkciu ovplyvnenú zvukom filmovej hudby s prvkami dubstepu a minimal techna, príležitostne doplnenú jazzom a svoju predstavu o inteligentnej elektronickej hudbe predstaví aj košický DEAD JANITOR.
Viac info na : http://www.nuform.sk/

6.SEPTEMBER – KATKA (CZ) | FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 15
OD SEPTEMBRA PRE VÁS SPÚŠTAME NOVÚ PLATFORMU NIGHTSCREEN! KAŽDÝ PONDELOK O 20:13 VEČERNÉ PREMIETANIA!

KATKA (CZ) Dokumentárny , 2009, 90 min.
Film svojráznej českej režisérky Heleny Třeštíkovej zachytáva 14 rokov v živote jednej ženy. Sleduje ju v rozhodujúcich aj triviálnych okamihoch šťastia aj mizérie. V prvom rade však poskytuje pohľad na jej márny zápas s narastajúcou závislosťou na drogách a zúfalú snahu vymaniť sa z kolotoča bezmoc-nosti, ktorý však zakaždým končí prehrou.
http://www.csfd.cz/film/264177-katka/

NIGHTSCREEN – Platforma kinoklubu. Dramaturgická koncepcia sa sústredí na klubový film neobmedzovaný šírkou distribúcie ani žánrom. Program je každý mesiac tematicky zameraný s dôrazom na čo najrozmanitejšiu prezentáciu filmového umenia počas celého roka. Téma je určená na základe prelomových období kinematografie (ČSL nová vlna, fr. Nová vlna), žánru (dokumentárny, animovaný film) poetiky v rámci regiónu (škandinávska, hollywoodska tvorba) alebo jedinečných autorských osobností (Bergman, Tarkovsky, Antonioni,…). Premietaniu predchádza krátky úvod, ktorý diváka oboznámi s historickým, filmologickým, príp. autorským kontextom.

8.SEPTEMBER – 3BLOCK : ROBÉRT SENDER| FILM/PREZENTÁCIA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 1 €
POSTRACH VŠETKÝCH UMELCOV MAESTRO JE SPÄŤ V KOŠICIACH!!!
MAESTRO, 2004-2005 Rozhovory s maestrom Róbertom Senderom.
Keď chceš byť Umelec, musíš za život stihnúť tri veci !
1.Musia o tebe napísať knihu (už ju píšem)
2.Musíš mať galériu pod svojim menom ( bronzová tablička na mojom rodnom dome je urobená, stačí ju už len navŕtať a šróbami pri kotviť )
3.Urobíš jak ja dokumentárny film o sebe. (Rozhovory s Maestrom Róbertom Senderom)
NÁVODY NA POUŽITIE, 2004
Ako namaľovať obraz? Ako obraz nainštalovať? Ako umenie ukradnúť z galérie? Na to všetko vám odpovie jedine samotný Maestro.
AKO MAESTRO CIBUĽU KRÁJAL, 2005
Vo videu uvidíme Maestra Sendera ako krája. Cibuľu.
BONUS :
´´Som pedagóg na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, poberám plat teraz das 680 € v čistom a strašne ma to baví.´´ – Maestro. Kedže majstro odovzdáva svoje umenie aj ďalším generáciám, prinesie len pre vás kufor plný videoartu nielen zo svojej produkcie ale aj produkcie svojich študentov.
RÓBERT SENDER (SK) sa narodil v roku pána 1978. Študoval na košickej Fakulte umení v ateliéri Súčasného obrazu. Vo svojej tvorbe sa venuje viacerým médiám cez video, inštaláciu až po maľbu. Vo svojich prácach najčastejšie vtipne komentuje fenomén umenia a jeho tvorcu. Stručná maestrova charakteristika: …som najgeniálnejším umelcom v celej našej galaxii.
http://www.robertsender.euweb.cz/
NUSCREEN – dokument/videoart/film
Platforma v rámci ktorej prezentujeme dokumentárne filmy, študentské filmy, animované filmy a videoart. Sústredíme sa v prvom rade na projekty, ktoré sa venujú spoločensky zaujímavým témam, umeleckým problémom. V rámci Nuscreen sekcie je vždy prítomný autor projektu, ktorý prezentuje a diskutuje s divákmi.

10 -12.SEPTEMBER – KRAJINA HALIGANDA | FESTIVAL
FESTIVAL, NA KTOROM SA NENUDIA RODIČIA S DEŤMI ANI DETI S RODIČMI.

Krajina Haliganda – festival pre všetky deti a ich zvedavých rodičov. V Kasárňach/ Kulturparku nájdete archeologické nálezisko, Richarda Mullera, Pepu Nosa, veľký divadelný stan, Mariána Čekovského,
Tomáša Janovica, hostinec u pečeného holuba, Dana Heviera, Braňa Jobusa, divadlá z Čiech, Slovenska a Poľska, medzinárodný dom umenia pre deti Bibianu, kreatívne dielne s Elou a Hopom, Helmutom Bistikom, divadlom Polárka, Petrom Vášom a mnoho ďalších vecí a vecičiek.
Podrobný program na http://www.haliganda.sk
13.SEPTEMBER – ARCHITEKT ODPADU (GB) | FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 12

OD SEPTEMBRA PRE VÁS SPÚŠTAME NOVÚ PLATFORMU NIGHTSCREEN! KAŽDÝ PONDELOK O 20:13 VEČERNÉ PREMIETANIA!
ARCHITEKT ODPADU (GB) Dokumentárny , 2007, 86 min.
Režisér Oliver Hodge vyše tri roky pedantne zaznamenával boj architekta Michaela Reynoldsa s americkými úradníkmi. Dôvod je jednoduchý. Michael už 30 rokov navrhuje a stavia lacné príbytky zabezpečené vlastnými zdrojmi energie, vody a tepla z pneumatík, sklenených fliaš a iných odpadkov. Film stavia najmä na zaujímavom a charismatickom hlavnom hrdinovi, ktorého nápad a práca presahuje konvenčné poňatie bývania v našom preľudnenom svete.
 http://www.csfd.cz/film/241226-architekt-odpadu/

NIGHTSCREEN – Viď vyššie.
16.SEPTEMBER – WHAT THE HEL CONTEMPORARY ART IS? – LENKA KUKUROVÁ| PREZENTÁCIA/PREDNÁŠKA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 1 €
ČO DO PEKLA SÚČASNÉ UMENIE JE?
DÁVNO PREČ SÚ ČASY, KEĎ SA DALO VÝTVARNÉ UMENIE ĽAHKO ROZOZNAŤ – MALO FORMU MAĽ-BY, SOCHY, NESKÔR FOTOGRAFIE. ODKEDY VŠAK MARCEL DUCHAMP VYSTAVIL PISOÁR, MÔŽE BYŤ ZA UMENIE POVAŽOVANÉ VŠETKO: NIELEN VŠETKY PREDMETY ALE POSTUPNE AJ SVETLO, VÔNE, ZVUKY ALEBO KAŽDODENNÁ SKUTOČNOSŤ. PREČO UMELCI MAĽUJÚ SLONÍM TRUSOM A VY-STAVUJÚ ŽRALOKA VO FORMALDEHYDE? SÚČASNÉ UMENIE VYŽADUJE OD DIVÁKA VIAC POCHOPENIA AKO KEDYKOĽVEK PREDTÝM, NO OTVÁRA NOVÉ HORIZONTY.
Lenka Kukurová vyštudovala dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti sa vo svojej dizeratčnej práci na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej zaoberá skúmaním pojmu a prejavov súčasného politického umenia v našom prostredí.
WHAT THE HELL **** IS? / ČO DO PEKLA **** JE?
Platforma prednášok – prezentácií – projekcií – diskusií, ktoré sa zaoberajú ʺ nezodpovedanými otázkami ʺ jednak z oblasti súčasného výtvarného umenia, hudby, filmu alebo spoločensky zaujímavých tém, ktoré s umením súvisia. Prvoradou ambíciou platformy WHAT THE HELL **** IS? je zoznámiť širokú verejnosť s umením a jeho témami, ktoré sa v dnešnej dobe veľkej popularite netešia. Touto platformou si KASÁRNE/KULTURPARK dávajú za cieľ túto situáciu postupne meniť.

17.SEPTEMBER – VETROPLACH (SK) + TALKSHOW (SK) + ORMOS (SK) – PROGRESS CHECK | KONCERT/VERNISÁŽ
ŠTART – VERNISÁŽ 19:00 | VSTUP 0 € | KONCERT 20:00 | VSTUP 4/3 € Študenti
Výstava potrvá od 18.septembra do 15.októbra a bude otvorená Ut-Ne od 14:00 do 18:00.

VETROPLACH (SK) Pop / Pop / Pop
Vetroplach funguje od roku 2002. Každoročne oslavuje svoje narodeniny koncertom 1. mája, na výročie svojho prvého koncertu. Po dvoch albumoch Ak vás omrzeli jednofarebné šarkany (2004) a Unisex (2006) a viac než 300 koncertoch si dala kapela v roku 2008 pauzu. Vetroplach vydali svoj tretí album 28. septembra 2009.
http://www.myspace.com/vetroplach
TALKSHOW (SK) Indie/Rock’n’roll/Post punk
Talkshow je slovenská indie-rock/post punk revival kapela založená v apríli 2008 v Bratislave. Zvuk kapely je založený na agresívnych melody-garage rock-sound riffových gitarách, mohutnej base, tvrdých bicích, temných klávesoch a expresívnom speve. V júli 2008 sa dostávajú do povedomia poslucháčov vďaka singlu Try, za ktorým nasledujú single These Lights, Stella a aktuálna 3. V apríli až máji 2009 idú celé tour s kapelou Lavagance po Slovensku aj po Českej republike. V Auguste 2009 zahrali na najväčšom rakúskom festivale FM4 Frequency, po boku kapiel ako Radiohead, Blocparty, Mando Diao. Zároveň v auguste dokončili prácu na ich prvom albume, s co-producentom M. Rakovickym/Lavagance/, ktorý uzrel svetlo sveta na jeseň 2009…Talkshow je slovenská zatiaľ nepodpísaná, indie-rock/post punk revival kapela založená v apríli 2008 v Bratislave.
Zvuk kapely je založený na agresívnych melody-garage rock-sound riffových gitarách, mohutnej base, tvrdých bicích, temných klávesoch a expresívnom speve. V júli 2008 sa vďaka rádiu FM dostávajú Talkshow do povedomia poslucháčov vďaka singlu Try, za ktorým nasledujú single These Lights, Stella a aktuálna 3. Do povedomia českých divákov sa dostávajú vďaka časopisu Filter, kde ich označujú za objav roku. V marci 2009 absolvujú ako hosť časť tour so Swan Bride. V apríli až máji 2009 už idú celé tour s kapelou Lavagance po Slovensku aj po Českej republike. V máji 2009 prebieha natáčanie ich debutového videoklipu k pesničke These Lights. Počas leta 2009 sa Talkshow zúčastnia na pár festivaloch ako napr. Žákovic open, Topfest, Smerr fest.. V Auguste 2009 zahrajú na najväčšom rakúskom festivale FM4 Frequency, po boku kapiel ako Radiohead, Blocparty, Mando Diao. Zároveň v auguste dokončia prácu na ich prvom albume, s co-producentom M. Rakovickym/Lavagance/, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta na jeseň 2009…Talkshow je slovenská zatiaľ nepodpísaná, indie-rock/post punk revival kapela založená v apríli 2008 v Bratislave.
Zvuk kapely je založený na agresívnych melody-garage rock-sound riffových gitarách, mohutnej base, tvrdých bicích, temných klávesoch a expresívnom speve. V júli 2008 sa vďaka rádiu FM dostávajú Talkshow do povedomia poslucháčov vďaka singlu Try, za ktorým nasledujú single These Lights, Stella a aktuálna 3. Do povedomia českých divákov sa dostávajú vďaka časopisu Filter, kde ich označujú za objav roku. V marci 2009 absolvujú ako hosť časť tour so Swan Bride. V apríli až máji 2009 už idú celé tour s kapelou Lavagance po Slovensku aj po Českej republike. V máji 2009 prebieha natáčanie ich debutového videoklipu k pesničke These Lights. Počas leta 2009 sa Talkshow zúčastnia na pár festivaloch ako napr. Žákovic open, Topfest, Smerr fest.. V Auguste 2009 zahrajú na najväčšom rakúskom festivale FM4 Frequency, po boku kapiel ako Radiohead, Blocparty, Mando Diao. Zároveň v auguste dokončia prácu na ich prvom albume, s co-producentom M. Rakovickym/Lavagance/, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta na jeseň 2009…Talkshow je slovenská zatiaľ nepodpísaná, indie-rock/post punk revival kapela založená v apríli 2008 v Bratislave.
Zvuk kapely je založený na agresívnych melody-garage rock-sound riffových gitarách, mohutnej base, tvrdých bicích, temných klávesoch a expresívnom speve. V júli 2008 sa vďaka rádiu FM dostávajú Talkshow do povedomia poslucháčov vďaka singlu Try, za ktorým nasledujú single These Lights, Stella a aktuálna 3. Do povedomia českých divákov sa dostávajú vďaka časopisu Filter, kde ich označujú za objav roku. V marci 2009 absolvujú ako hosť časť tour so Swan Bride. V apríli až máji 2009 už idú celé tour s kapelou Lavagance po Slovensku aj po Českej republike. V máji 2009 prebieha natáčanie ich debutového videoklipu k pesničke These Lights. Počas leta 2009 sa Talkshow zúčastnia na pár festivaloch ako napr. Žákovic open, Topfest, Smerr fest.. V Auguste 2009 zahrajú na najväčšom rakúskom festivale FM4 Frequency, po boku kapiel ako Radiohead, Blocparty, Mando Diao. Zároveň v auguste dokončia prácu na ich prvom albume, s co-producentom M. Rakovickym/Lavagance/, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta na jeseň 2009… http://www.myspace.com/talkshowmusic

ORMOS (SK) – PROGRESS CHECK
Najmladší výtvarník aký sa doposiaľ prezentoval v priestoroch Kasární / Kulturpark a ktorý odmieta zaužívané tradície. Ormos je pseudonym, za ktorým sa skrýva mladý talentovaný človek, ktorý sa venuje fotografii, animácii, grafickému dizajnu, ale predovšetkým maľbe a streetartu. Prostredníctvom výstavy, sa možete vybrať do zvláštneho sveta milých príšer a čudných ľudí.
V Kasárňach / Kulturparku sa predstaví maľbou a animáciami. Výstava ponesie názov „Progress check“ a bude plná prekvapení. Ormos bude až do otvorenia výstavy malou záhadou, no na výstave sa „možno“ dozviete aj jeho meno. Rozhodne sa oplatí prísť a vidieť !!! http://www.ipernity.com/home/ormos
18.SEPTEMBER – KIDLAB | WORKSHOP
ŠTART – 10:00 | KONIEC – 12:00 | VSTUP 1 € | POČET DETÍ NA JEDEN WORKSHOP : 15
KONTAKT : kidlab@kulturpark.sk | MOBIL : 0908 458 111

OD SEPTEMBRA OTVÁRAME KREATÍVNE LABORATÓRIUM PRE DETI VO VEKU 7-12 ROKOV!
NA PRVOM SEPTEMBROVOM KIDLABE SI VEZMEME NA MUŠKU VÝSTAVU MLADÉHO VÝTVARNÍKA TOMÁŠA DŽADOŇA, KTORÝ NÁS VTIAHNE DO KONTRASTNÉHO SVETA ĽUDSKÝCH OBYDLÍ A SITE- SPECIFIK INŠTALÁCIU ISTVÁNA CSÁKÁNYHO – BERNSTEINZIMMER, KTORÁ NÁS ZAVEDIE DO NEOBYČAJNÉHO ATELIÉRU. V RÁMCI PREHLIADKY TÝCHTO VÝSTAV S DEŤMI VYTVORÍME ICH PRVÉ VÝTVARNÉ KOMENTÁRE, KTORÉ NÁSLEDNE VYSTAVÍME.
NEVÁHAJTE A STAŇTE SA PRVÝMI DETSKÝMI VÝTVARNÍKMI, KTORÍ DOSTANÚ TAKÚTO PRÍLEŽITOSŤ. TEŠÍME SA NA VÁS

KIDLAB – vychádza z kreatívneho zapojenia detského diváka priamo do aktuálne prebiehajúcich výstav súčasného umenia vo forme tvorivých workshopov, ktoré sú priamym komentárom na dané výstavy. Dôležitým aspektom je kreatívne využitie tradičných výtvarných techník vhodne kombinované s aktuálnym trendom v súčasnom umení. Dôležitou súčasťou bude aj využívanie nových médií v tvorivej práci detí. Jedna sobota v mesiaci je tak venovaná výtvarnému komentáru detí ku konkrétnej vybranej výstave. Tieto komentáre sú v danom mesiaci vystavené v priestoroch Kasární / Kulturpark.
18.SEPTEMBER – ENTER – PREZENTÁCIA ČASOPISU | PREZENTÁCIA
ŠTART – 18:00 | VSTUP 0 €
Multimediálna prezentácia časopisu ENTER – „life-style“ periodika pre súčasnú (a budúcu) literatúru a umenie.
ENTER patrí všetkým, ktorí vedia čítať (po slovensky), dokonca aj tým, ktorí to ešte nevedia…
Okrem ľudí (áno ľudí), ktorí stoja za týmto košickým projektom, uvidíte umelca na voľných nohách Milana Adamčiaka ako aj ďalších, ktorí sa už ocitli na stránkach tohto časopisu. ENTER+ je tak trochu aj laboratórnym pokusom o geniálne skĺbenie vizuálu, zvuku, textu a vašich neočakávaných reakcií…
20.SEPTEMBER – JEŽIŠ JE NORMÁLNY! (CZ/SK) | FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 15
OD SEPTEMBRA PRE VÁS SPÚŠTAME NOVÚ PLATFORMU NIGHTSCREEN! KAŽDÝ PONDELOK O 20:13 VEČERNÉ PREMIETANIA!
JEŽIŠ JE NORMÁLNY! (CZ/SK) Dokumentárny , 2008, 67 min.
Dokumentárny film, ktorý kladie otázky súvisiace s témou viery, manipulácie a výchovy detí v kontroverzných kresťanských skupinách. Režisérka filmu ako dieťa navštevovala školu, kde ju učili uzdravovať, hovoriť s Ježišom a patriť do elity „víťazov nad diablom“. Vo filme sa mieša výpoveď ľudí, ktorí takéto svoje detstvo hodnotia z dnešného pohľadu so zábermi zvnútra kontroverzného kresťanského spoločenstva.
http://www.csfd.cz/film/251596-jezis-je-normalni/
21-24.SEPTEMBER – LITERIÁDA II | LITERATÚRA
ŠTART – 16:30 |
2. ROČNÍK MEDZINÁRODNÉHO LITERÁRNEHO FESTIVALU, NA KTOROM BUDE PREDSTAVENÁ SÚČASNÁ SLOVENSKÁ, LITOVSKÁ, POĽSKÁ, RAKÚSKA A NEMECKÁ LITERÁRNA SCÉNA. UMELECKÉ ZDRUŽENIE A VYDAVATEĽSTVO PECTUS V SPOLUPRÁCI S KOŠICKÝM KONZERVATÓRIOM PRIPRAVILO PRE VEREJNOSŤ PREZENTÁCIE DOMÁCICH A ZAHRANIČNÝCH AUTOROV.

PODROBNÝ PROGRAM : http://www.pectus.sk/

25.SEPTEMBER – KIDLAB | WORKSHOP
ŠTART – 10:00 | KONIEC – 12:00 | VSTUP 1 € | POČET DETÍ NA JEDEN WORKSHOP : 15
KONTAKT : kidlab@kulturpark.sk | MOBIL : 0908 458 111
OD SEPTEMBRA OTVÁRAME KREATÍVNE LABORATÓRIUM PRE DETI VO VEKU 7-12 ROKOV!
NA DRUHOM SPTEMBROVOM KIDLABE SA PONORÍME DO TAJOMNÉHO SVETA PRÍŠER, KTORÉ NÁM POSLÚŽIA AKO NÁMET PRE DETSKÉ STREETARTOVÉ VARIÁCIE. PRE DETI PRIPRAVÍME STENU, NA KTORÚ BUDEME POMOCOU ŠABLÓN VYTVÁRAŤ KOMPOZÍCIE VYCHÁDZAJÚCE Z VÝSTAVY ORMOS „PROGRESS CHECK“.
NEVÁHAJTE A STAŇTE SA PRVÝMI DETSKÝMI VÝTVARNÍKMI, KTORÍ DOSTANÚ TAKÚTO PRÍLEŽITOSŤ. TEŠÍME SA NA VÁS
KIDLAB – Viď vyššie.
25.SEPTEMBER – IREALITA III | LITERATÚRA
ŠTART – 18:00 | VSTUP 1 €
ŠIMEK & HERZOG HERZOG (SK)
Duo z Bratislavy, ktoré chce oživiť nudné autorské čítania a vyvrátiť tvrdenia, že čítačky sú len pre ľudí, ktorí nie sú schopní dostatočne rýchlo ujsť. Texty a prejav Vlada Šimeka sú plné pátosu, ale aj neskrývanej arogancie, pózy a lacných provokácií a podobne je na tom aj elektronická hudba Herzoga Herzoga. http://www.literis.sk
HASDRUBAL (SK)
Pohybuje sa výhradne na netových literárnych servroch. Jedinou výnimkou sú jeho texty publikované v dnes už elektronickom Divokom Víne a v časopise Psí víno. Je zakladajúcim členom združenia Literis. Chce pracovať v istej nadnárodnej špeditérskej firme a tak dúfa, že mu to nikdy nevyjde…
KUNDRATTOFF ALIAS MAROŠ ANDREJČÍK (SK)
Nie neznámy druh vyrastajúci z košického podhubia, ktorý publikuje na internete, no ktorému nie sú cudzie ani knihy. Autor, ktorý si užil život pri najnižších otáčkach. Jeho vystúpenie bude spojené s prezentáciou jeho najnovšej knihy poviedok pod názvom „Niečo“ z Dielne Autorov Literatúry. Krstným „otcom“ bude pathagonia. http://www.andrejcik.sk/

IREALITA  – literatúra/audiovizuál/web/komunikácia
Platfoma zameraná na multimediálne prezentácie mladých začínajúcich a etablovaných spisovateľov – básnikov a prozaikov. IREALITA znamená cyklickú podporu a mapovanie mladej literárnej scény, nových a netradičných literárno-umeleckých foriem a postupov. Platforma počíta s programovou a aktívnou účasťou domácich a zahraničných literárnych klubov, združení, literárnych webov, stredných a vysokých (umeleckých) škôl.
26. SEPTEMBER – FÓRUM 13 POSCHODÍ 02/2010 – SITE | DISKUSNÉ FÓRUM
ŠTART – 17:13 | VSTUP 0 €
SÍDLISKÁ A SOCIOLÓGIA BÝVANIA.
Ako vnímame bývanie na sídliskách? Sú to stále tie „králikárne“, alebo sa menia na miesta vhodné pre plnohodnotný život? Aké tradície, či stereotypy so sebou priniesla prvá generácia obyvateľov sídlisk za socializmu a čo nové vnáša do života na sídlisku generácia „narodená v panelákoch“? Ako sa vyvíjajú sociálne vzťahy obyvateľov sídlisk a aké sú možnosti ich spoločného postupu v procese humanizácie a revitalizácie?
Na tieto a podobné otázky sa pokúsia odpovedať nielen sociológovia a psychológovia bývania, ale aj vizuálni umelci.

Fórum 13 Poschodí je cyklus podujatí, orientovaných na problematiku dedičstva sídliskovej výstavby v bývalom Československu a v okolitých krajinách bývalého socialistického bloku. Podujatia by mali pootvoriť túto tému širokej verejnosti – obyvateľom sídlisk, a hlbšie ju analyzovať prostredníctvom otvorených, moderovaných diskusných fór, na ktorých budú prítomní hostia z oblasti dejín architektúry, urbanizmu, sociológie, či vizuálneho umenia. Hlavným cieľom tohto projektu je vytvoriť na širokom názorovom spektre platformu, ktorá by v našej spoločnosti etablovala konzistentné stanovisko, vedúce k celoplošnému riešeniu problematiky bývania v najbližších desaťročiach.
Organizátor: SITE a Východné pobrežie

26. SEPTEMBER – PECHA-KUCHA NIGHT KOŠICE /FÓRUM 13 POSCHODÍ | PREZENTÁCIA
ŠTART – 20:20 | VSTUP 1 €
Každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, každý obrázok svieti na plátne 20 sekúnd. Toto pravidlo udržuje večer precízny, výstižný a stručný. Formát Pecha Kucha Night vymysleli a v roku 2003 v Tokiu uskutočnili architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelia architektonického štúdia Klein Dytham Architecture. Pecha Kucha Night sa rozšírila do 334 miest sveta a kapitolu Východného pobrežia, Košíc, kde prebehne už deviaty večer, tentoraz špeciálne venovaný a pripravený pre Fórum 13 Poschodí.
Organizátor: SITE a Východné pobrežie
http://www.pecha-kucha.org/night/kosice/

27.SEPTEMBER – BEASTIE BOYS, 50 KAMIER, 40000 OČÍ (US)| FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 15
BEASTIE BOYS, 50 KAMIER, 40000 OČÍ (US) Dokumentárny / Experimentálny, 2006, 90 min.
9. októbra 2004 pred vypredaným koncertom v newyorskej Madison Square Garden rozdali Beastie Boys medzi svoje obecenstvo 50 kamier. Z 50 rôznych perspektív tak vznikol energiou nabitý dokument, ktorý diváka vrhne do víru živého vystúpenia svetoznámej kapely.
http://www.csfd.cz/film/223979-beastie-boys-50-kamer-a-40-tisic-oci/

NIGHTSCREEN – Viď vyššie.

28.SEPTEMBER – COMA STEREO (SLO) + HIGH WIRE ACT (SK) | KONCERT
ŠTART – 20:00 | VSTUP 2/1 €
COMA STEREO (SLO)
Coma Stereo je slovinská (trans)galaktická 4-členná jednotka, kotviaca v Maribore, v kulturnom centre Pekáreň. Na svojich troch doterajších koncertných turné po Balkane i Európe našli útočisko v krajinách ako Srbsko, Taliansko, Rakúsko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Anglicko či Chorvátsko a ich mená sa spájajú so značkou Solar Pulse Music. Kapela vystriedala niekoľko skúšobní a odohrala niekoľko vlastných šou pred kapelami ako The Silver Mt. Zion Orchestra and Tralala Band, Damo Suzuki, atd. Výprava prichádza túto jeseň so silnými rytmickými sekciami, vznášajúcim sa a tlejúcim gitarovým zvukom aj do strednej Európy. Svoju hudbu popisujú ako „kozmický rock“. http://www.myspace.com/comastereo
HIGH WIRE ACT (SK)
Kapela sa začala formovať v júli 2008, kedy vznikla myšlienka hrať new jazz, alternativu a elektronickú hudbu s prvkami drum and bassu. Po prvom vystúpení zistili, že smer ktorým sa vybrali je naozaj správny, a preto pokračujú v hravom experimentovaní. Od júna 2009 pôsobia pod názvom High Wire Act. V súčasnosti má kapela štyroch stálych členov, z ktorých je každý absolventom vo svojom hudobnom odbore. Robiť hudbu ktorá baví nielen ich, ale taktiež ľudí, to je to, čo ženie túto zaujímavo znejúcu štvoricu vpred… http://www.myspace.com/highwireactmusic

29.SEPTEMBER – 3BLOCK : VIERA ČAKÁNYOVÁ (SK)| FILM/PREZENTÁCIA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 1 €
NUSCREEN – dokument/videoart/film
100 DNÍ, 2009, 22 min.
Hrdinom dvadsaťdvaminútového filmu 100 dní je Béla, maďarský biomolekulárny vedec na dôchodku, ktorý, zatiaľ čo si kozmonauti vo vesmíre veselo vyspevujú, sa chystá umrieť. Predtým ale povie pár vecí, z ktorých mnohé si nechával len pre seba…
ALDA, 2009, 50 min.
Alda rozpráva dokumentárnou formou príbeh staršej ženy, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou. Pani O. si na malú digitálnu kameru zachytáva inštruktáž ku každodennému životu, spomienky, myšlienky a komentáre minulých a súčasných vecí, ktoré nechce zabudnúť. Od varenia párkov k veľkej láske a naspäť.
PIRAŇA, 2007, 25 min.
Prenikavý portrét bulvárnej novinárskej pirane, ktorá sa živí odhaleniami „šokujúcich príbehov“ násilia, vydierania, týrania, ponižovania, atď. Bezostyšné stretnutie s bezostyšnou hľadačkou nešťastia, jej technikou manipulácie a jej falošnej hry na súcitné približovanie utrpenia tých druhých.
VIERA ČÁKANYOVÁ (SK) sa narodila v roku 1980 v Bratislave. Skúšala viaceré školy, z ktorých sa jej podarilo dokončiť scenáristiku na VŠMU v Bratislave a v súčasnosti študuje dokumentárnu tvorbu na FAMU v Prahe. Momentálne žije na cestách medzi Prahou a Bratislavou. Natočila niekoľko krátkych filmov na pomedzí dokumentu a hraného filmu. Vo voľnom čase spí a chcela by sa naučiť lietať.
http://www.csfd.cz/reziser/44395-viera-cakanyova/

30.SEPTEMBER – WHAT THE HELL BEST MOVIE IS? – PETER KONEČNÝ| PREZENTÁCIA/PREDNÁŠKA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 2/1 €
ČO DO PEKLA NAJLEPŠÍ FILM JE?

WHAT THE HELL **** IS? / ČO DO PEKLA **** JE?

V SEPTEMBRI SI ZOBERIEME NA MUŠKU AJ NAJLEPŠIE FILMY VŠETKÝCH ČIAS. PREZENTÁCIE PETRA KONEČNÉHO ZAZNAMENALI VEĽKÝ DIVÁCKY ÚSPECH V BRATISLAVSKEJ A4 A AJ V INÝCH MESTÁCH. KASÁRNE/KULTURPARK ICH PRINÁŠAJÚ V RÁMCI SEKCIE WHAT THE HELL ***IS? AJ DO KOŠÍC.

Po návšteve filmového pekla, ktorú sme absolvovali v apríli sa vyberieme na opačnú stranu. Sú filmy, ktoré nás prekvapujú svojou hlúposťou a sú filmy, ktoré menia naše životy a pohľad na umenie. A tým bude patriť večer so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. Cez lievik kinematografickej histórie pretečie len to najpozoruhodnejšie. Zabudnite na rebríčky filmových databáz. „We never lost as much as we made“.

Peter Konečný od roku 2000 intenzívne publikuje v desiatkach printových a elektronických médií. Šéfredaktor a zakladateľ najčítanejšieho a najstaršieho slovenského špecializovaného filmového portálu Kinema.sk. Absolvent katedry filmovej vedy a multimédií na Vysokej škole múzických umení. Tvorca a spolupracovník niekoľkých filmových festivalov a prehliadok. Zakladateľ každoročného filmového ocenenia Kinema Film roka a dlhoročný spolupracovník Rádia_FM.

SEPTEMBROVÝ ŠPECIÁL
TOMÁŠ DŽADOŇ – NOVÁ TRADÍCIA

16:00 – 20:00
Uvidíte to, čo ste ešte nevideli. Panelák či drevený dom priamo v galérii. Príďte sa pozrieť jako čeliť dnešnej situácii, v ktorej na našom prístupe k tradícii ostáva tradičným iba jej zanedbávanie. Výstava Nová tradícia Tomáša Džadoňa trvá od 7. augusta do 26. septembra a bude otvorená Ut-Ne od 16:00 do 20:00

via http://www.kulturpark.sk