Program Kasárne/Kulturpark na november 2010


3. NOVEMBER (STREDA) – 3 BLOCK : VLADISLAVA PLANČÍKOVÁ (SK) | FILM/PREZENTÁCIA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 1 €
VLADISLAVA PLANČÍKOVÁ je momentálne študentkou štvrtého ročníka VŠMU v Bratislave. Pochádza z Galanty, zo Slovensko – Maďarského rodu, ale podľa vlastných slov s identitou problém nemá. Samu seba nachádza v dokumentárnom filme, cez ktorý spoznáva okrem seba aj svet naokolo. Novembrový Nuscreen (priestor, kde predstavujeme diela mladých, nádejných filmových tvorcov, za ich prítomnosti) bude venovaný jej filmom PAPA, NAŠIEL BY SOM CVRČKA V TRÁVE, A.KRAUS.

4-6. NOVEMBER (ŠTVRTOK – SOBOTA) – POÉZIA CASSOVIA 2010| FESTIVAL/LITERATÚRA
ŠTART – 17:00 | VSTUP 0 €
I. ROČNÍK MEDZINÁRODNÉHO FESTIVALU POÉZIE
NAJVÄČŠÍ BÁSNICKÝ EVENT V KOŠICIACH! TRI VEČERY PLNÉ POÉZIE/KONCERTOV/FILMOV
/WORKSHOPOV, KDE SA URČITE NEBUDETE NUDIŤ. DOMÁCI A ZAHRANIČNÝ HOSTIA. OSKAR RÓZSA, TOBIÁŠ JIROUS, BRATIA MILČÁKOVCI, JANA BODNÁROVÁ, MICHAL HABAJ, JÁN ŠIMKO A MNOHÍ ĎALŠÍ! TO VŠETKO ÚPLNE ZDARMA!
Viac info o programe na : http://www.arspoetica.sk/2010/

8. NOVEMBER (PONDELOK) – KRÁĽ VELICHOVIEK (CZ) – SOUKROMÉ STOLETÍ| FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 12 | RÉŽIA : JAN ŠIKL
KRÁĽ VELICHOVIEK (2002, 52 min.)
Kráľ Velichoviek je rozprávaním autentického príbehu Karla Seissera, ktorý žil v 30. a 40 rokoch minulého storočia vo Velichovkách na česko-nemeckom pohraničí. Karel Seisser bol statkár telom aj dušou. Mal polia, lesy, na ktorých úspešne hospodáril. Všetko čo zarobil, investoval naspäť do statku. Seisser vedel však aj žiť: pre radosť choval kone, automobilom jazdil do Prahy či Berlína… Život vo Velichovkách mu splnil jeho životný sen…
http://www.csfd.cz/film/228912-kral-velichovek/
NIGHTSCREEN – NOVEMBER
Novembrová sekcia „kinoklubu“ je venovaná ojedinelému projektu českej produkcie a réžie autora Jana Šikla. „Soukromé století“ je cyklus ôsmich filmov, ktorých zdrojom je amatérsky rodinný film. Svedectvo o dobe, vzťahoch, radostiach aj strastiach obyčajného života, ktoré však s odstupom času pôsobia ako príbehy, ktoré pohli dejinami. Autenticita záberov a starostlivo vybrané a skomponované rodinné archívy ponúkajú netradičný pohľad na dejiny a nadobúdajú ohromný rozmer ako univerzálna výpoveď o živote človeka.

9. NOVEMBER (UTOROK) – FÓRUM 13 POSCHODÍ III/2010 | PREDNÁŠKA/DISKUSIA
ŠTART – 18:13 | VSTUP 0 €
ŽIVOTNOSŤ PANELÁKOV, ÚDRŽBA A PERSPEKTÍVY REVITALIZÁCIE.
V našej spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa životnosti panelákov, a zároveň „životaschopnosti“ sídlisk, ako veľkých urbanistických celkov. Aké sú názory na technický stav panelákov? Koľko je potrebné investovať do údržby, obnovy a revitalizácie? Aká je životnosť panelákov a ako sa dá predĺžiť? Na spektrum týchto otázok budú odpovedať odborníci z oblasti stavebníctva, architektúry a urbanizmu.
Fórum 13 Poschodí je cyklus podujatí, orientovaných na problematiku dedičstva sídliskovej výstavby v bývalom Československu a v okolitých krajinách bývalého socialistického bloku. Podujatia by mali pootvoriť túto tému širokej verejnosti – obyvateľom sídlisk, a hlbšie ju analyzovať prostredníctvom otvorených, moderovaných diskusných fór.
Organizátor: SITE a Východné pobrežie

10. NOVEMBER (STREDA) – PODEBAL – ´´UMENIE VO VEREJNOM PRIESTORE´´ | PREDNÁŠKA/DISKUSIA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 0 €

Prednášku a diskusiu uvádza LENKA KUKUROVÁ – kurátorka výstavy KOŠICKÝ PROGRAM, ktorú môžete vidieť v priestoroch Kasární od 2. októbra – 14. novembra. Na evente bude aj samotný PETR MOTYČKA zo skupiny PODEBAL!. Neváhajte a príďte sa aj vy opýtať na veci, ktoré vás na výstave zaujali, na tvorbu umeleckej skupiny.
Člen českej umeleckej skupiny Pode Bal Petr Motyčka predstaví projekty, ktoré výtvarná skupina realizovala vo verejnom priestore v rozličných mestách vrátane Košíc. Témou budú aj diela reagujúce na charakter miesta, napríklad na priestor Kulturparku, ktorý bol v minulosti kasárňami. Petr Motyčka tiež priblíži vznik diel z prebiehajúcej výstavy Pode Bal – Košický program.
http://www.podebal.cz

11.NOVEMBER (ŠTVRTOK) – MARK POŽLEP (SLO) – ´´ IF YOU DEAL WITH GUNS THEY SHOULD AT LEAST LOOK FUNNY.(THE ONLY MAN WHO CAN STOP A BAD MAN WITH A GUN IS A GOOD MAN WITH A GUN) ´´ – MAKE UP GALLERY| VERNISÁŽ
ŠTART – 19:00 | VSTUP 0 €
Kurátor výstavy : Jaroslav Kyša
Výstava potrvá od 12.novembra do 10.decembra a bude otvorená Ut-Ne od 16:00 do 20:00.
Príďte a nechajte sa vtiahnuť do sveta jedného z najlepších slovinských súčasných umelcov. Výstava MARKA POŽLEPA premení MAKE UP GALLERY na totálny GESAMTKUNSTWERK. Celý priestor sa počas výstavy premení na jedno veľké dielo plné obrazov, videí, inštalácií podporených Markovou punkovou estetikou a filozofiou do it yourself (urob si sám). Na vernisáži prebehne horúca performance Personal Napalm Disco
Make up Gallery je staronový výstavný priestor, ktorý má pod kurátorskou taktovkou umelecké združenie Make up collective. Program výstav v roku 2010 je zameraný na prezentovanie špičkového súčasného umenia z domácej i zahraničnej výtvarnej scény a v menšej miere aj na stimulovaní najmladšej generácie študentov a absolventov umeleckých vysokých škôl.
http://jaroslavkysa.com/portfolio/ http://makeupcollective.org/

12-14. NOVEMBER (PIATOK – NEDEĽA) – MEDZINÁRODNÝ FILMOVÝ FESTIVAL| FESTIVAL/FILM
ŠTART – 16:00 | VSTUP 2,50 € / Film | 12 € Permanentka (Pri kúpe permanentky vstup na koncert 13.10 – NOISECUT + TO ŽLUTÉ CO MÁTE NA KALHOTKÁCH ZADARMO)
Medzinárodný filmový festival Bratislava je najväčším filmovým festivalom na Slovensku. Jeho dvanásty ročník ponúkne prehľad celosvetovej súčasnej kinematografie v súťažnej sekcii prvých a druhých hraných filmov. Popri nej porota udeľuje ceny v súťaží krátkych a súťaži dokumentárnych filmov. Okrem týchto sekcií festival ponúka aj široký záber nesúťažných prehliadok a retrospektív.
V novembrových Košiciach uvidíte výber filmov z tohtoročného IFF Bratislava. Počas troch dní budete mať možnosť zažiť to najzaujímavejšie čo ponúkli súťažné i nesúťažné sekcie. Prehliadka sa uskutoční 12.-14.11.2010 v KASÁRŇACH/KULTURPARKU, vo filmovom klube CINEFIL a v kine ÚSMEV.
Viac info o programe na : http://www.iffbratislava.sk/

12. NOVEMBER (PIATOK) – FRAME | VERNISÁŽ
ŠTART – 17:00 | VSTUP 0 €
Výber víťazov posledných ročníkov medzinárodnej fotografickej súťaže pre profesionálnych fotografov a študentov fotografických škôl z Česka, Poľska, Slovenska a Maďarska – FRAME. Uvidíte práce TEREZY VLČKOVEJ, BARBORY KREJČOVEJ, PAVLA MATELU, KAMILY MUSILOVEJ, PETRY MALEJ, MARTINA TŮMU a ďalších.
Výstava potrvá od 13.novembra do 5.decembra a bude prístupná Ut – Ne od 16:00 do 20:00 a počas akcií v ka –viar – ni Kasární/Kulturparku. Cieľom FRAME je poskytovať fotografom reprezentatívny priestor pre uplatnenie voľnej tvorby. 
Organizátor : PhotoART Centrum v rámci festivalu súčasnej fotografie FotoFest Košice 2010
http://www.fotoframe.net/

12. NOVEMBER (PIATOK) – COMPAGNIE DRIFT (CH) – BLACK PETER – NO CONCERT| PERFORMANCE/KONCERT
ŠTART – 20:00 | VSTUP 4/3 €
NOVÝM PROJEKTOM DRIFTU JE HUDBA, JEJ POHYB A VEDECKÉ TESTY. JE TO POETICKÉ, CYNICKÉ, ELEKTRONICKÉ, VZDUŠNÉ, KYBERNETICKÉ, DRAMATICKÉ, CHAOTICKÉ/ROMANTICKÉ A S NÁZNAKOM HYSTÉRIE. TOTO STE EŠTE URČITE NEZAŽILI! PROJEKT KTORÝ MUSÍTE VIDIEŤ!
Hudobníci, performeri, tane
níci, vynálezcovia, remeselníci a dlhodobí spolupracovníci compagnie DRIFT, F. Gendre, M. Bertinelli a P. Schelling, prevrátili svoje vlastné svety dolu hlavou a vytvorili ďalší divadelný koncert… taký, ktorý nemá s divadlom vôbec ni spolo né! A nemá takmer ni spolo né ani s tancom….
http://www.drift.ch/

Podpora: Veľvyslanectvo Švajčiarskej konfederácie, Pro Helvetia, Fachstelle Kultur Kanton Zürich, Kanton Freiburg Kulturförderung, Kulturförderung der Stadt Zürich, Goethe Institut, Horizon21, Swiss Re, Vetropack Nemšová, Nestlé

13. NOVEMBER (SOBOTA) – NOISECUT (SK) + TO ŽLUTÉ CO MÁTE NA KALHOTKÁCH (CZ) | KONCERT
ŠTART – 21:00 | VSTUP 3/2 € (Držitelia permanentky na Medzinárodný filmový festival VSTUP VOĽNÝ)
NENECHAJTE SI ÚJSŤ TENTO JEDINEČNÝ ČESKOSLOVENSKÝ SVADOBNÝ ŽÚR! O VAŠU PRIAZEŇ SA BUDÚ UCHÁDZAŤ NA PRVÝ POHĽAD DVE ROZDIELNÉ INDIVIDUALITY, KTORÉ SPOLU VYTVORIA NEOPAKOVATEĽNE ŠIALENÝ PÁR! NECHAJME SA PREKVAPIŤ AKO ZAFUNGUJE CHÉMIA MEDZI
NOISECUT a TO ŽLUTÉ CO MÁTE NA KALHOTKÁCH to spolu rozbehnú 13. novembra o 21.00

NOISECUT (SK) Electronica / alternative / pop
Je štvorčlenná kapela z Bratislavy s charizmatickou speváčkou. Bet-Maj Sepja sprevádzaná muzikantami dopĺňajúcimi elektronické podklady – je stručná charakteristika pódiovej prezentácie tejto electro-popovej kapely.
http://www.myspace.com/noisecut
TO ŽLUTÉ CO MÁTE NA KALHOTKÁCH (CZ) Electrodechno /punk /Big-8-Bit
Kapela To žluté co máte na kalhotkách je neomaoistickou bunkou založenou v 70. rokoch 18. storočia. Ich cieľom je svetový chaos a príchod Morgorotha!
http://www.myspace.com/kalhotky

15. NOVEMBER (PONDELOK) – MÁVNUTIE MOTÝLYCH KRÍDEL (CZ) – SOUKROMÉ STOLETÍ |FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 12 | RÉŽIA :  JAN ŠIKL
MÁVNUTIE MOTÝLYCH KRÍDEL (2002, 52 min.)
Film je od 30. do 80. rokov pohľadom do rodinného zázemia hudobného skladateľa Václava Felixa. Ukazuje sled udalostí, v ktorých sa vytvára Václavov angažovaný prokomunistický postoj.
Citový vzťah Václava k otcovi a matke bol neobyčajne silný. Otec mu bolo veľkým vzorom, ku ktorému sa chcel priblížiť, matka ochrankyňou, u ktorej hľadal pochopenie. Od roku 1948 sa však jeho osobný život začal utvárať v spojení s politickým vývojom v Československu. Václav sa naplno stotožnil s ideológiou komunistickej strany. Politická ideológia ovplyvnila aj jeho rodinné vzťahy a hudbu, ktorú si vybral ako životnú profesiu. Útechu nachádzal vo svojom koníčku, ktorým bolo zbieranie motýľov. Životné peripetie ukazujú aké korene mal Václavov svetonázor a dôvody, kvôli ktorým na svo – jom presvedčení zotrval.
http://www.csfd.cz/film/229854-mavnuti-motylich-kridel/

16. NOVEMBER (UTOROK) – TERRA GRANUS – Divadlo Pôtoň (SK) | DIVADLO
ŠTART – 19:00 | VSTUP 2 €/1 € | PROJEKT SPOTS
Divadelné predstavenie “Terra Granus” je ďalšie zo série predstavení komunitného a dokumentárneho divadla, ktoré vám prináša tím projektu SPOTs v spolupráci s Divadlom z Pôtoň. Jeho cieľom je priblížiť verejnosti prínos využívania divadelného umenia v prostredí komunitnej a sociálnej práce.
Inscenácia „Terra Granus“ vychádza z terénnych výskumov a hereckých workshopov, ktoré sa uskutočnili v roku 2007 na dolnom Pohroní. Jej hlavnou témou sú odchody, príchody a hľadanie domova. Inscenácia sa zaoberá viacerými konkrétnymi historickými udalosťami, pri ktorých sa nazbierali informácie od obyvateľov obcí, potomkov z deportovaných rodín. Text je kolážou šiestich príbehov, postáv z rôznych historických období.
http://www.spots.sk/
http://www.poton.sk/

17. NOVEMBER (STREDA) – PREZENTÁCIA ČASOPISU KINEČKO | FILM/PREZENTÁCIA
ŠTART – 18:00 | VSTUP 0 €
V TENTO ŠPECIÁLNY VEČER NA VÁS, OKREM PREMIETANIA PROJEKTOV ONDŘEJA SZÖLLOSA A PALKA MATIU, ČAKÁ AJ PREZENTÁCIA NOVÉHO ČASOPISU KINEČKO, KTORÝ SA NEVENUJE IBA SÚČASNÉMU FILMU! KINEČKO SI V KASÁRŇACH/KULTURPARKU NÁJ – DE SVOJE STÁLE MIESTO!
KINEČKO je nový dvojmesačník, ktorý odráža kinematografiu v súčasných a premenlivých súvislostiach, priblíži hlbšie a nekonformné vnímanie filmu širšiemu publiku, podporuje písanie o filme, ako relevantnú súčasť živej kinematografie. Slúži ako zdroj informácií a priestor pre neoficiálnu ale zároveň fundovanú diskusiu súčasnej filmárskej obce a filmovej kritiky.
http://www.kinecko.com/

17. NOVEMBER (STREDA) – ONDŘEJ SZÖLLOS (SK) + PALKO MATIA (SK) | FILM/PREZENTÁCIA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 1 €
Mládenci, ktorí sa pred štyrmi rokmi naivne prihlásili na filmovú školu s presvedčením, že možno raz budú točiť filmy. ONDŘEJ SZÖLLOS je študentom Katedry dokumentárnej tvorby v Banskej Bystrici. Venuje sa kamere, réžii a v súčasnosti by chcel s Palkom dokončiť úspešný celovečerný film. PALKO MATIA je študentom tej istej katedry Dramatickej fakulty. Okrem kamery a réžie sa venuje aj strihu a v súčasnosti by chcel s Ondřejom dokončiť úspešný celovečerný film. Venujú sa dokumentu, animácii a hranému filmu.
V rámci druhého novembrového Nuscreenu vám za ich prítomnosti predstavíme Fragmenty zo študentskej tvorby: We can’t change, Nobody’s Christmas, Semester vo filme, Krátke školské filmové cvičenia
http://festival.azyl.sk/player/play.html?id=495

18.NOVEMBER (ŠTVRTOK) – KÁVA V KASÁRŇACH | DISKUSIA
ŠTART – 17:00, KONIEC – 18:00 | VSTUP MINIMÁLNE 1 OTÁZKA
VEREJNÁ DISKUSIA S ČLENMI TÍMU KASÁRNÍ

Od októbra 2010 spúšťame posedenia s členmi tímu Kasární/Kulturparku, v rámci ktorých sa nás budete môcť pýtať na čokoľvek, čo sa týka fungovania Kasární/Kulturparku. Pri káve, čaji sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí pre vás pripravujú program Kasární, môžete nám otvorene povedať, čo sa vám nepáči, čo chcete aby bolo inak a podobne….Otvorené diskusné fórum vám bude k dispozícii 18. novembra od 17tej…Tešíme sa na vás.

18.NOVEMBER (ŠTVRTOK) – VIKTOR ORAVEC (SK) & FRIENDS | VERNISÁŽ
ŠTART – VERNISÁŽ 18:00 | VSTUP 0 €
Kurátor výstavy: Richard Kitta
Výstava potrvá od 19.novembra do 10.januára a bude otvorená Ut-Ne od 16:00 do 20:00.
CHCETE VEDIEŤ AKO ROZPRACOVALI TÚ ISTÚ TÉMU ŠIESTI UMELCI? CHCETE VEDIEŤ, AKÉ BREMENO NOSIA VIKTOR ORAVEC, JOZEF SUCHOŽA, OTTO SZABÓ, JURAJ SASÁK, JOZEF TÓTH
A RICHARD KITTA? CHCETE VEDIEŤ, ČO ICH SPÁJA? PRÍĎTE 18.NOVEMBRA!

Organizátor výstavy : O.z. Rovás

18.NOVEMBER (SOBOTA) – WI-POÉSIE: ÉRIC FAYE (FR) | LITERATÚRA
ŠTART – 18:30 | VSTUP 1 €
ÉRIC FAYE (FR) + ROMAN MICHELKO (SK) + VLADIMÍRA KOMOROVSKÁ (SK)
ÉRIC FAYE (FR, Limoges)
Popredný súčasný francúzsky spisovateľ, redaktor a prekladateľ. Autor viacerých významných esejí (Prometeus, fakľonosič, V laboratóriách zla a ďalšie) ale aj novátorských poviedok, noviel a románov (Generál Samotár, Som strážcom majáka, Moje nočné vlaky a ďalšie). Posledným jeho románom preloženým do slovenčiny je Muž, čo zmizol bez stopy, ktorý vyšiel v roku 2009 vo Vydavateľstve Spolku Slovenských Spisovateľov, v preklade V. Komorovskej.
ROMAN MICHELKO (SK)
slovenský vydavateľ (VSSS), spisovateľ, publicista a politológ
VLADIMÍRA KOMOROVSKÁ (SK)
renomovaná slovenská prekladateľka a spisovateľka

18.NOVEMBER (ŠTVRTOK) – WHAT THE HELL CONTROVERSIAL ART IS? – MIRA SIKOROVÁ | PREDNÁŠKA/PREZENTÁCIA
ŠTART – 19:00 | VSTUP 1 €
ČO DO PEKLA KONTROVERZNÉ UMENIE JE?
Aj keď sa zdá, že dnes nás už vo výtvarnom umení nemôže nič prekvapiť, z času na čas sa objavia diela ktoré rozvíria ustálenú hladinu, rozprúdia búrlivé diskusie, dokonca spôsobia malú revolúciu. ČO JE KONTROVERZNOSŤ V UMENÍ? Schopnosť vyvolávať pohoršené reakcie, či hrozba totálneho nepochopenia umeleckého zámeru, alebo sa spája výlučne s odkrývaním tabu? Čo kontroverznosť vo výtvarnom umení je, že tak ako všetko má aj svoju históriu, bude súčasťou prednášky spojenej s diskusiou.

19. NOVEMBER (PIATOK) – THE SWAN BRIDE (SK) + PLASTIC SWANS (SK) | KONCERT
ŠTART – 21:00 VSTUP 3/2 €
LABUTÍCH CHLAPCOV VÁM URČITE NETREBA ZVLÁŠŤ PREDSTAVOVAŤ. TENTO PIATOK SA STRETNÚ TITANI ZO ŽILINY A BANSKEJ BYSTRICE ABY SPOJILI SVOJE SILY NA BOJISKU V KOŠICIACH. VY PRI TOM NESMIETE CHYBAŤ!
THE SWAN BRIDE (SK) Alternative / Indie / Rock
http://www.myspace.com/theswanbride
PLASTIC SWANS (SK) Alternative / Indie / Pop
http://www.myspace.com/plasticswan

20.NOVEMBER (SOBOTA) – KIDLAB | WORKSHOP
ŠTART – 10:00 | KONIEC – 12:00 | VSTUP 1 € | POČET DETÍ NA JEDEN WORKSHOP : 15
KONTAKT : kidlab@kulturpark.sk | MOBIL : 0908 458 111
NOVEMBER ZAČNEME PO BOKU VÝSTAVY UMELCA MARKA POŽLEPA, KTORÝ NÁS VTIAHNE DO SVETA SUPERHRDINOV. S DEŤMI SA SPOLOČNE PONORÍME DO KOMIXU, KTORÝ NÁM POSLÚŽI AKO PRVÝ VÝTVARNÝ KOMENTÁR PRE TENTO MESIAC. AKÉ BY TO BOLO, KEBY SOM BOL SUPERHRDINA??? ČO BY SOM UROBIL??? TOTO BUDÚ HLAVNÉ OTÁZKY PRE PRVÝ KIDLAB V NOVEMBRI, KTORÝM OKOMENTUJEME DNEŠNÝ SVET KONZUMNEJ SPOLOČNOSTI.

22. NOVEMBER(PONDELOK) – BOZKÁVAM ŤA A MILUJEM (CZ) – SOUKROMÉ STOLETÍ |FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 12 | RÉŽIA :  JAN ŠIKL
BOZKÁVAM ŤA A MILUJEM (2002, 52 min.)
Marie a Josef sa zoznámili na gymnáziu v Tábore. Josef bol synom známeho táborského fotografa Šechtla a Marie sa tak zblížila s prostredím ich rodinného ateliéru. Fotografovanie a filmovanie pozvoľna vstúpilo do jej života. Zamilovaný vzťah Marie a Josefa je vidno od prvých filmových záberov, ktoré obaja zhotovovali.
Druhá polovica 40. Rokov bola pre nich obdobím budovania rodinnej fotografickej živnosti, ktorú prevzali po Josefovom otcovi. Do nej patrila aj starostlivosť o obrovský fotografický archív. Pri práci sa stretli aj s prezidentom Benešom, ktorý mal neďaleko svoju vilu. Josef a Marie mali vtedy pocit, že majú šťastie vo svojich rukách.
http://www.csfd.cz/film/229855-libam-te-a-miluji/

24. NOVEMBER (STREDA) – FÓRUM 13 POSCHODÍ IV/2010 | PREDNÁŠKA/DISKUSIA
ŠTART – 18:13 | VSTUP 0 €
HUMANIZÁCIA A REVITALIZÁCIA SÍDLISK.
Koncom deväťdesiatych rokov dostali mnohé paneláky „klobúčiky“ v podobe sedlových striech a vikierov. Rozšíril sa bytový fond a riešili sa tým aj problémy so zatekaním striech, plnila sa túžba humanizovať výzor panelákov. V poslednom desaťročí zas zažívame masívne zatepľovanie panelákov. Sídliská začínajú hýriť farbami. V obytných zónach miest pribúdajú ďalšie bytovky, a naopak obchody a služby sa koncentrujú do veľkých nákupných centier na okraji miest. Má potenciál prostredie sídliska stať sa atraktívnym? Čo preto môže urobiť investor, mesto, či obyvateľ? Pozvaní hostia nám priblížia svoje pohľady na možnosti humanizácie a revitalizácie.
Organizátor: SITE a Východné pobrežie

25.NOVEMBER (ŠTVRTOK) – MICHAELA KNIŽOVÁ (SK) – „ROZPRÁVKY NA DOBRÚ NOC“ | VERNISÁŽ
ŠTART – VERNISÁŽ 19:00 | VSTUP 0 €
Kurátor výstavy : Tomáš Agát Blonski
Výstava potrvá od 26.novembra do 9.januára a bude otvorená Ut-Ne od 16:00 do 20:00.
MICHAELA KNÍŽOVÁ JE JEDNOU Z NAJVÝRAZNEJŠÍCH POSTÁV VETVY ŽENSKÉHO UMENIA NAJ-MLADŠEJ GENERÁCIE SÚČASNÝCH UMELCOV. ROMANTIKA, SEN, IRACIONALITA, MYSTICKOSŤ, ZÁHADNOSŤ ČI NEDOSIAHNUTEĽNOSŤ SÚ VÝRAZNÝMI ATRIBÚTMI MICHAELINEJ TVORBY.
V dielach, ktoré ponúkne výstava v Kasárňach/Kulturparku nahliadneme cez samotnú umelkyňu do ponurého, nadpozemského sveta, ktorý tu existuje paralelne s nami, či už cez samotnú autorku, alebo pochybnosti nás samých…
http://www.michaelaknizova.blogspot.com/
http://www.tomas-agat.blonski.sk/

25.NOVEMBER (ŠTVRTOK) – MIKE SLOTT (UK) + TEAPOT (SK) + STROON (SK) | KONCERT
ŠTART – 20:00 | VSTUP 4/3 € | Študenti Fakulty umení v Košiciach 1 € po predložení ISIC karty!
VEČER PLNÝ PROTICHODNÝCH BEATOV PRIAMO Z VEĽKEJ BRITÁNIE! GENIÁLNEHO MIKE SLOTTA, KTORÝ SPOLUPRACOVAL NAPRÍKLAD S HUDSON MOHAWKE DOPLNÍ PREŠOVSKÝ TEAPOT! O AFTERPARTY SA POSTARÁ STROON! NOVEMBROVÁ ELEKTRONICKÁ UDALOSŤ NENECHÁ NIKOHO CHLADNÝM!
MIKE SLOTT (UK) Live act /Idm
Jeho štýl zahŕňa množstvo vplyvov od free jazzu, boogie 80tych rokov až po zlatý vek hip hopu. Spolupracoval s Hudson Mohawke, objavil sa na kompiláciách Beat Dimensions 2, Mary Ann Hobbs “Wild Angels
http://www.myspace.com/mikeslottbeats
TEAPOT (SK) Electronica / Indie / Live Electronics
Autorský hybrid, ktorý spája cinematic IDM, dubstep, minimal techno s občasným nádychom jazzu. Kľúčovou zložkou je improvizácia. Na každom vystúpení je to iné zloženie zvukov, komponentov, hrá sa s ich vrstvením, usporiadaním čím zakaždým produkuje jedinečný zvuk.
http://www.myspace.com/tomasferko
AFTERPARTY : STROON (SK) ruine noire
Dalibor Kocián ako stroon sa venuje produkcii elektronickej hudby niekoľko rokov. Cez svoje sety sa eklekticky snaží prinášať na parket dubstep, dubtech, wonky, glitche, inteligentne hip-hopové tempá a niekedy aj svoje autorskétracky.

27.NOVEMBER (SOBOTA) – KIDLAB | WORKSHOP
ŠTART – 10:00 | KONIEC – 12:00 | VSTUP 1 € | POČET DETÍ NA JEDEN WORKSHOP : 15
KONTAKT : kidlab@kulturpark.sk | MOBIL : 0908 458 111
DRUHÝ KIDLAB V MESIACI BUDE INŠPIROVANÝ FILMOM A PERFORMANCE. S DEŤMI SI VYTVORÍME KRÁTKY HRANÝ FILM, KTORÝ BUDE VYCHÁDZAŤ Z VÝSTAVY MICHAELY KNÍŽOVEJ. MYSTICKÝ, TAJOMNÝ, ČAROVNÝ, MAGICKÝ A SYMBOLICKY SVET, KTORÝ SPOLOČNE VYTVORÍME PROSTREDNÍCTVOM JEDNODUCHÉHO SCENÁRU, REKVIZÍT A KULÍS. TENTO KIDLAB V SEBE SPOJÍ DIVADLO, FILM A VÝTVARNÉ UMENIE, ČÍM SPOLOČNE S DEŤMI VYTVORÍME NEOPAKOVATEĽNÉ DIELO PLNÉ EMÓCII A NÁPADOV.

27.NOVEMBER (SOBOTA) – IREALITA V | LITERATÚRA
ŠTART – 18:00 | VSTUP 1 €
VORONA (CZ)
Prečo sa žije lepšie s “růžovými brýlemi a cigárem v hubě”? Na to existuje viacero odpovedí. Vorona, agilná internetová poetka popri tom “stříhá ty rostliny, co maj dva metry / suší je a plete z nich bezdomovcům svetry / ať užijou si kouře, kouře, kouře…”
http://www.mezera.org/
VICTOR (SK)
Autor, ktorý vypĺňa medzery nášho intelektu zdeformovaného nielen znekonečňovaním internetového priestoru. O tom, že aj príroda mohla byť krásna a myslenie už raz prinieslo milovanie…
http://www.mezera.org/
SUPERMARE (SK)
Deň čo noc napúšťa do internetových medzier neidentifikovateľnú tekutinu, aby tak vzniklo nové slovenské supermore. Hoci nemá svoju vykolíkovanú pláž, oplatí sa s plavkami alebo bez.
http://www.mezera.org/

29. NOVEMBER (PONDELOK) – ZÍDEME SA V DENVERI (CZ) – SOUKROMÉ STOLETÍ | FILM
ŠTART – 20:13 | VSTUP 2 € | MP: 12 | RÉŽIA :  JAN ŠIKL
ZÍDEME SA V DENVERI (2002, 52 min.)
Osud dvoch generácií rodiny Čvančarov zachytený v rokoch 1920 – 1970 je výstižným obrazom osudov Československa v 20. Storočí. František sa narodil v Prahe. Jeho otec založil požičovňu filmov a sieť pražských kín. Americké westerny a hlavne grotesky, to bol svet, v ktorom vyrastal. Príbehy z prvo-republikových biografov ovplyvnili Františka na celý život. „Zídeme sa v Denveri.“ – to bol citát filmových hrdinov, ktorým sa ako chlapci lúčili. Keď otec o svoju živnosť prišiel a westerny sa z plátien stratili, František s kamarátmi začali točiť vlastné filmy. Westerny boli vždy o súboji dobra so zlom. A ako František hovoril, vždy chcel stáť na tej dobrej strane. Jeho optimizmus neovplyvnil ani zákaz štúdii, ani kriminál, v ktorom sa bezdôvodne ocitol. Keď prišiel rok 1968, rozhodol sa s rodinou emigrovať. Až za oceán, aby mohol navštíviť všetky miesta, o ktorých v detstve neustále sníval.
http://www.csfd.cz/film/229818-sejdeme-se-v-denveru/

Zmena programu vyhradená

via kulturpark.sk