Program A4 na september 2010


16 Štvrtok
20.00 VÍKEND SO SOLIDARITOU / kino / dobrovoľné vstupné

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Nezávislého odborového hnutia Solidarita vedeného Lechom Wałęsom pozývame na prehliadku filmov pripomínajúcich udalosti, ktoré boli prvým krokom na ceste k pádu komunizmu v Poľsku a ostatných krajinách strednej Európy. Organizuje Poľský inštitút.
Človek z mramoru (Człowiek z marmuru), réžia A. Wajda, 1976, 153 min.
Klasika poľskej kinematografie spája čisté umenie s otvorenou kritikou klamstva, násilia a zotročovania. Mladá pracovníčka televízie sa napriek mnohým prekážkam snaží natočiť film o Mateuszovi Birkutovi, ktorého najprv oslavovali ako ideálneho robotníka, neskôr ho však komunistický režim 50. rokov pripravil o všetko.

17 Piatok
20.00 VÍKEND SO SOLIDARITOU / kino / dobrovoľné vstupné

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Nezávislého odborového hnutia Solidarita vedeného Lechom Wałęsom pozývame na prehliadku filmov pripomínajúcich udalosti, ktoré boli prvým krokom na ceste k pádu komunizmu v Poľsku a ostatných krajinách strednej Európy. Organizuje Poľský inštitút.
Človek zo železa (Człowiek z żelaza), réžia. A. Wajda, 1981, 147 min.
Pokračovanie osudov rodiny Mateusza Birkuta. Jeho syn Maciek pracuje v gdaňskej lodenici. Prichádza rok 1980 a štrajk. Spolu s nimi prichádza tiež reportér, ktorý dostal za úlohu svojou reportážou Macka skompromitovať. Film získal Zlatú Palmu na festivale v Cannes v roku 1981.

18 Sobota
20.00 CASABLANCA THERAPY / divadlo / 5 € / študenti 4 €

Koncept a réžia B. Jablanovec, performeri a spolutvorcovia M. L. Stentebjerk, E. C. Ajanki, A. Wach, M. Tuka, G. Zorc
Základnou témou projektu je láska, nie však len v jej romantickom poňatí, ale tiež ako zdroj politickej sily a násilia. Láska ako pozitívna životná sila sa premenila na politcký a mediálny gýč, či fetiš marketingovej pop-kultúry. Predstavenie vzniklo metódou autorskej práce s hercami, ktorá je typická pre tvorbu renomovaného slovinského režiséra Bojana Jablonovca a často tento postup využíva vo svojich réžiách. Projekt vznikol v koprodukcii medzinárodného projektu DNA v produkcii organizácie Nová síť.

19 Nedeľa
20.00 VÍKEND SO SOLIDARITOU / kino / dobrovoľné vstupné

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Nezávislého odborového hnutia Solidarita vedeného Lechom Wałęsom pozývame na prehliadku filmov pripomínajúcich udalosti, ktoré boli prvým krokom na ceste k pádu komunizmu v Poľsku a ostatných krajinách strednej Európy. Organizuje Poľský inštitút.
Popiełuszko. Sloboda je v nás (Popiełuszko. Wolność jest w nas), réžia R. Wieczyński, 2009, 147 min.
Založený na faktoch príbehu kňaza Jerzyho Popiełuszka, spojeného s hnutím Solidarita, od detských rokov, cez ťažké obdobie výnimočného stavu, až po jeho brutálnu vraždu príslušníkmi poľskej ŠtB v roku 1984. Pohreb kňaza sa stal manifestáciou odporu proti komunistickému režimu.

21 Utorok
20.00 NARODENINY / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, autor Ch. McKey, účinkujúci Ľ. Burgr, M. Chalmovský, I. Hrubaničová, Z. Piussi,  D. Vicen,  hudba Ľ. Burgr, scénická realizácia kolektív tvorcov, réžia kolektív tvorcov
Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede. S podporou MK SR.

23 Štvrtok
20.00 VIDEOKLIP AKO FILMOVÉ UMENIE / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €

Poznáte tie zimomriavky z úžasnej symbiózy hudby a obrazu? Keď médium vytvára dokonalý pocit naplnenia. Pre príbehový videoklip je špecifické určité napätie vo vzťahu hudobnej a obrazovej zložky, ktoré výstižným spôsobom formuloval Joseph Vogel: „Hudba má oberať obraz o zvuk, zatiaľ čo vnímaný zvuk je vlastne bez obrazu. Princíp videoklipu, teda počúvanie hudby a vnímanie obrazu vyviera z akejsi fundamentálnej negácie sveta. To, čo vidím, nie je to, čo počujem. To, čo počujem, nezodpovedá obrazu. Takže tam žiadny svet nie je. Pretože ak nepočujem to, čo vidím, nemôžem rozoznávať veci. Vidím a počujem rozličné veci.“ Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite nezabudnite na večer najlepších videoklipov so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. 

27 Pondelok
20.00 SOLILOQUOY / tanec / 4 € / študenti 3 €

Debris Company, koncept a réžia J. Vlk, choreografia S. Vlčeková, vizuálna koncepcia M. Piterka, kostýmy M. Havran, hudba J. Vlk, realizácia hudby Zwiebel String Quartett , svetelný dizajn P. Kotlík, J. Vlk, účinkuje S. Vlčeková
Tanečno divadelné predstavenie/sólo je krátkou javiskovou adaptáciou poslednej kapitoly svetoznámeho románu Jamesa Joycea – Ulysses, preslávenou revolučným spôsobom uvedenia „prúdu podvedomia“ do literárneho sveta – bezinterpunkčným monológom koncertnej speváčky a manželky reklamného agenta z Írska Leopolda Blooma – Molly Bloom. Voľný prúd pocitov, myšlienok, fragmentov pamäte a fantázie stavov pred spánkom, premiešaných so vstupmi z reálneho sveta napĺňajú javisko v tomto prípade ako nepopísanú stránku v Joyceovom románe. Soliloquoy je poctou Joyceovi, jeho písaniu na hranici vedomia a podvedomia, experimentu slova a pohybu, rytmickému a rituálnemu vyznaniu novej dobe, ktorá nás obklopuje, zaplaveniu emocionalitou, pretrvávajúcemu smútku, strate kontextu a večnej nespokojnosti. Súčasťou večera bude i projekcia filmu Petra Bebjaka Darkroom.
DARKROOM, réžia P. Bebjak, Slovensko, 2007, 27 min.
Z prítmia vystupuje šesť mužských postáv. Ako prízraky sa postupne vynárajú z útrob opustenej plavárne. Čakajú jeden na druhého. Tma ich oslobodzuje, prebúdza ich vášne. Ponúka sa nám pohľad do najintímnejšieho vnútra človeka – muža. Skryté túžby, zadržiavané pudy, nevypovedané city – to všetko sa pod rúškom tmy derie na povrch.

28 Utorok
20.00 UMRI, SKAP A ZDOCHNI…!!! / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen
Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy… S podporou MK SR.

29 Streda
20.00 KINO PODĽA MARTINA KAŇUCHA / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €

Cyklus autorsky zostavených projekcií v réžii slovenských tvorcov a osobností nielen z oblasti filmu pokračuje exkluzívnou kinofilnou kolekciou Martina Kaňucha, šéfredaktora časopisu Kino Ikon a šedej eminencie mnohých slovenských festivalov, ktoré kultivuje svojím vycibreným dramaturgickým vkusom. „Hladné oká: Film sa má rád. Často sa živí len sebou samým. Každý filmový obraz sa rodí s nepredvídateľnou plodivou silou. Jeho zajtrajšok nikdy nezomiera.“

30 Štvrtok
20.00 PARANOJA / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, hudba a réžia Ľ. Burgr, účinkujú V. Bednárik, Ľ. Burgr, P. Fornayová, M. Chalmovský, Z. Piussi, V. Zboroň, D. Vicen, S. Vlčeková
Scenár hry vznikol metódou kolektívnej tvorby.
„To, že ste paranoidný ešte neznamená, že Vám nikto nejde po krku.“ (W. Allen) S podporou MK SR.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava, http://www.a4.sk
Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC
Podpora: MK SR, International Visegrad Fund, Poľský inštitút, BSK, Intenda, DNA, Nová Síť
Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag, Rádio_Devín

Info: http://www.a4.sk, info@a4.sk
Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením
Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

A4 NÁJDETE AJ NA:
https://twitter.com/A4nultypriestor
http://www.facebook.com/pages/a4-nulty-priestor/46047258125
http://www.flickr.com/search/?q=nulty+priestor

HĽADÁME ĽUDÍ!!!
Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na produkcia@a4.sk.

VOLANIE PO PROJEKTOCH
Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk

via a4.sk