Program A4 na október 2010


A4 – nultý priestor
Nám. SNP 12, Bratislava
http://www.a4.sk


1 Piatok
20.30 TABLE (CZ), BIOS (SK) / koncert / 5 €

Roman Štětina a Dominik Gajarský sa stretli počas štúdia multimédií, kde spolu začali tvoriť niečo na pomedzí folku a elektroniky. Medzitým sa z toho “niečoho“ pod vplyvom ozveny Joy Division, Former Ghosts, Xiu Xiu alebo neskorých Portishead, stala plne funkčná dvojka, dokopy so štyrmi nohami. Avant–electro a post-punk.
Digitálna éra si pýta chladné podanie – debut We are no longer the same (AMDISCS, 2010) nemusí byť pre každého, kto však Table neodpíše po prvom vypočutí, tomu sa časom odmenia. Prvé odmeny sa rozdávajú v magický dátum 1.10.2010. Support: košický audiovizuálny projekt Bios. Organizuje HCHSPNNNG! vs. EXITMUSIC.ORG.

4 Pondelok
18.30 ISTANBUL EXPRESS: SKÚMANIE MULTILINGUALIZMU V EURÓPE / 3 € / študenti 2 €

Ako sa varia dejiny (r. P. Kerekes) / projekcia + diskusia s režisérom
Hugo Čáves Orchestra / koncert
3 vlaky, 24 miest, a 10 920 km železničných tratí. To sú čísla filmového workshopu, ktorého sa zúčastní 45 mladých európskych filmárov. Budú cestovať vlakom po Európe až do Istanbulu a počas zastávok v rôznych mestách nakrúcať dokumenty na tému multilingualizmus a cestovanie. Jednou zo staníc Istanbul Expressu bude aj Bratislava. Pri tejto príležitosti Early Melons pripravili večer na tému multilingualizmu, na ktorom sa premietne film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, po projekcii bude nasledovať diskusia s režisérom. Na záver večera zahrá neviazaná úderka Hugo Čáves Orchestra. Viac na http://www.earlymelons.com.

5 Utorok
20.00 POST-PSYCHEDELIC SOIRÉE / koncert / 4 € / študenti 3 €

L’Ocelle Mare (FR), Core Of The Coalman (USA), No Pavarotti (CZ)
S pražským vydavateľstvom KLaNGundKRaCH sme pre vás pripravili podivuhodný zážitkový trojvečierok. L’Ocelle Mare je sólový projekt francúzskeho experimentujúceho gitaristu Thomasa Bonvaleta, člena legendárneho dua Cheval de Frise. Vo svojej tvorbe využíva aj terénne nahrávky, osobité perkusívne nástroje a niekedy i vlastné telo. Za názvom Core of the Coalman se zase skrýva americký hudobník a skladateľ Jorge Boehringer, ktorý vyštudoval hudbu na Mills College u Freda Fritha, Pauline Oliveros a Alvina Currana. Nebojí hluku, ale ohmatáva ho z jeho priateľskejšej – psychedelickejšej strany. V prevažne improvizovanej hudbe českého dua No Pavarotti sa tiež objavujú vplyvy psychedélie, ale tento raz v záprahu s drone-ambientom, noisom a popom. Sami protagonisti svoju tvorbu označujú ako „hudbu pre umierajúcich surferov“.
http://klangundkrach.net/

6 Streda – 9 Sobota
ARS POETICA 

Medzinárodný festival poézie

12 Utorok 
20.00 NARODENINY / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, autor Ch. McKey, účinkujúci Ľ. Burgr, M. Chalmovský, I. Hrubaničová, Z. Piussi,  D. Vicen,  hudba Ľ. Burgr, scénická realizácia kolektív tvorcov, réžia kolektív tvorcov
Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede. S podporou MK SR.

13 Streda
17.00 VÍŤAZNÉ FILMY 16. ETNOFILMU ČADCA 2010 / kino / vstup voľný

Etnofilm Čadca je najstarší slovenský filmový festival. Zrodil sa pred 30 rokmi.
Koná sa ako bienále každé dva roky a jeho 16. ročník bol v dňoch 29. 9.-2.10.2010. Do súťaže bolo prihlásených 105 filmov z 22 krajín. O ceny sa uchádzalo 10 filmov zo Slovenska a 3 z Čiech. Favoriti súťaže: Hostia, Mongolsko – V tieni Džingischána, Juraj Kubanka, Rómsky kráľ. Pásmo ponúka 120 minút toho naj z Etnofilmu 2010. Organizuje Kruh priateľov českej kultúry Bratislava a SFZ.

20.00 KINEČKO NOUVELLE VAGUE / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
Premietanie s lektorským úvodom Kinečka.
KINEČKO je nový dvojmesačník o filme, ktorý sa zrodil počas tohto leta. Redaktori KINEČKA vám budú pravidelne prinášať projekcie filmov a osobne vám o nich porozprávajú a navyše sa o nich dočítate v spomínanom časopise. Špeciálny cyklus v rámci „kinečkových“ projekcií s názvom NOUVELLE VAGUE, ktorý vám na pokračovanie predstaví najzaujímavejšie filmy Francúzskej novej vlny, pripravuje Michal Michalovič.
http://www.kinecko.com.

14 Štvrtok
20.00 NEMUSÍM VEĽA, STAČÍ DOBRE / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, námet, scenár, réžia D. Vicen, autori textov, účinkujúci Ľ. Burgr, S. Daubnerová, D. Gudabová, L. Fričová, V. Bednárik, S. Vlčeková, V. Zboroň, hudba Ľ. Burgr
Cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby, ale tiež poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre. S podporou MK SR.

19 Utorok
20.00 JAPONSKÁ REKLAMA / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €

Česká umelkyňa Klára Doležálková (CZ) uvádza pseudoprierez reklamami v Japonsku, ktoré sa vysielali pred pár rokmi. Pokúsi sa na nich vysledovať širšie súvislosti a špecifiká tamojšej vizuality: strihy také rýchle, že si na ne Európan musí zvykať, či roztomilosť dovedená až na hranicu hororu. Časové obmedzenie 14 sekúnd je vlastne výzvou imaginácii a variáciou na haiku dneška. Reklamní režiséri, copywriteri a kreatívci sú v Japonsku popovými hviezdami, a západní „hviezdy“ (herci, speváci) si považujú za česť byť obsadení do japonskej reklamy.

21 Štvrtok 
20.00 MORČA / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci Ľ. Burgr, Z. Piussi, P. Fornayová, M. Chalmovský, hudba a réžia Ľ. Burgr
Morča je ideálnym symbolom niečoho, čomu treba dávať jesť. Na oplátku sa bude ten kus absurdného života donekonečna krútiť na kolese, pripomínajúc šťastnému majiteľovi jeho vlastný pohyb v bludnom kruhu. Máme ho milovať už za to, že sa oň tak pekne staráme? Alebo zabiť? Kto koho citovo vydiera? Vo výstupe, ktorý dal meno celej divadelnej koláži, dominuje nereprodukovateľný „neperspektívny“ človek burgrovský v modrých tepláčikoch. Netreba viac prezrádzať, aby ste si ho, keď nastane čas, v hre vychutnali. S podporou MK SR.

22 Piatok
20.00 DATABASES / koncert / 4 € / študenti 3 €

DATABASES trojka, osvedčená akcia prinášajúca zaujímavú nátierku súčasnej akustickej aj elektronickej hudby v podobe pidi festivalového večera aj počas bežného piatku. Organizuje databases_team.

24 Nedeľa
21.00 CASIOTONE FOR THE PAINFULLY ALONE (USA) / koncert / 7 € / študenti 6 €

Starať sa trinásť rokov o viac či menej fiktívne svety a postavičky, ktorých počínanie má okolitý svet prekvapivo na háku, časom unaví každého. Aj preto sa Owen Ashworth, rodák z Chicaga, rozhodol dať definitívne zbohom svojmu oslavovanému pesničkárskemu projektu Casiotone for the Painfully Alone. Ešte predtým však jeho úsmevno-smutné príbehy žijúce zo zvuku starých casio synťákov naposledy precitnú napríklad v amsterdamskom Paradise, v londýnskom Cargu a… u nás v A4. Črtá sa posledná šanca nahliadnuť do jeho sveta. Organizuje HCHSPNNNG! vs. EXITMUSIC.ORG.

25 Pondelok 
20.00 KINEČKO: ANIMATION IS NOT DEAD / kino inak / vstup voľný

Prezentácia DVD a premietanie s lektorským úvodom Kinečka.
Animation Is Not Mŕtva / Animácia nie je Dead je názov DVD kompilácie krátkych filmov mladých slovenských animátorov, ktorých okrem iného spája odvážny a hravý pohľad na svet a na súčasnú filmovú tvorbu. Okrem toho, že si tieto filmy budete môcť s nami pozrieť, môžete si ich aj odniesť na DVD a vypočuť si o celom projekte od Andreja Kolenčíka, jedného z hlavných koordinátorov tohto projektu a Lukáša Sigmunda, redaktora časopisu Kinečko.

26 Utorok
20.00 STREDNÁ EURÓPA ŤA MILUJE / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, text a scénická realizácia V. Bednárik, I. Hrubaničová, V. Zboroň, D. Vicen, hudobná spolupráca M. Piaček, B. Lenko
Klasicko-avantgardná, nepoliticko-politická, folklórnobrutálna, pseudointelektuálna komédia, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako „stredoeurópsky kultúrny kontext“. „Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše.“ S podporou MK SR.

27 Streda
17.00 VOLIŤ ČI NEVOLIŤ? NEZÁVISLÁ KULTÚRA SI VYBERÁ PRIMÁTORA / diskusia

Účinkujú kandidáti na primátora Bratislavy, moderuje Fedor Blaščák
Aké miesto má (mať) kultúra v komunálnej politike? Aká je u nás podpora občianskych kultúrnych a umeleckých aktivít? Kedy sa z nášho hlavného mesta stane naozaj kultúrna metropola? Stoka, Propeler, PKO, DPOH, Sklad č. 7… a ako ďalej s kultúrou v Bratislave? Sieť nezávislých kultúrnych centier Anténa, ktorej zakladajúcim členom je aj A4, organizuje diskusiu s kandidátmi na post primátora vo viacerých mestách Slovenska.
http://www.antenanet.sk

28 Štvtok
20.00 UMRI, SKAP A ZDOCHNI…!!! / divadlo / 4 € / študenti 3 €

Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen
Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy… S podporou MK SR.

Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava, http://www.a4.sk
Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC
Podpora: MK SR, International Visegrad Fund, Poľský inštitút, BSK, Intenda, DNA
Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag, Rádio_Devín

A4 je členom: Trans Europe Halles, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru

Info: http://www.a4.sk, info@a4.sk
Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením
Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

A4 NÁJDETE AJ NA:
https://twitter.com/A4nultypriestor
http://www.facebook.com/pages/a4-nulty-priestor/46047258125
http://www.flickr.com/search/?q=nulty+priestor

HĽADÁME ĽUDÍ!!!
Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na produkcia@a4.sk.

VOLANIE PO PROJEKTOCH
Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk

via http://www.a4.sk