Program A4 na máj 2010


1 Sobota
20.00 STO MÚCH / koncert / 6 € / študenti 5 €
Ťažko povedať, čo sa prvého mája bude odohrávať inde, ale v A4-ke vypukne oslava alternatívnej hudby niekoľkých žánrov. Nebude ich síce sto, ale sto v skutočnosti nie je ani členov čoraz známejšej skupiny Sto múch a dokážu narobiť poriadny harmatanec. Ich „ekologický funky-underground“ s pesničkami, v ktorých dominujú „horehronsko-podpolianske vplyvy“ odohraný v bizarných pódiových kostýmoch treba zažiť naživo.

4 Utorok
20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / 4 € / študenti 3 €
Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej – Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej
Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzurované obrazy, momentky výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať! S podporou MK SR.

5 Streda
20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / 4 € / študenti 3 €

6 Štvrtok 
20.00 KINO PODĽA IVANY ZAJACOVEJ / kino inak / 2 € / 1,5 €
Cyklus autorsky zostavených a uvádzaných projekcií podľa chuti rôznych slovenských tvorcov a osobností nielen z oblasti filmu, sa po krátkej odmlke opäť vracia. Po Petrovi Kerekesovi, Tucanoch či Svätoplukovi Mikytovi, príde k nám osobne prvá dáma súčasného slovenského animovaného filmu – Ivana Zajacová, ktorej vycibrený animátorský vkus je vždy o pár krokov pred divákom. 

7 Piatok
20.00 MORČA / divadlo / 4 € / študenti 3 €
Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci Ľ. Burgr, Z. Piussi, P. Fornayová, M. Chalmovský, hudba a réžia Ľ. Burgr
Morča je ideálnym symbolom niečoho, čomu treba dávať jesť. Na oplátku sa bude ten kus absurdného života donekonečna krútiť na kolese, pripomínajúc šťastnému majiteľovi jeho vlastný pohyb v bludnom kruhu. Máme ho milovať už za to, že sa oň tak pekne staráme? Alebo zabiť? Kto koho citovo vydiera? Vo výstupe, ktorý dal meno celej divadelnej koláži, dominuje nereprodukovateľný „neperspektívny“ človek burgrovský v modrých tepláčikoch. Netreba viac prezrádzať, aby ste si ho, keď nastane čas, v hre vychutnali. S podporou MK SR.

9 Nedeľa
20.00 JEŽIŠ JE NORMÁLNY / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
r. Tereza Nvotová, Česko / Slovensko, 2008, 67 min
Tereza Nvotová je ďalšou zaujímavou slovenskou študentskou Katedry dokumentárnej tvorby v Prahe. Jej debut je inšpirovaný vlastnými podivnými zážitkami z detstva. Režisérka ako dieťa navštevovala „Školu budúcnosti“, vedenú americkými misionármi z charizmatického kresťanského Hnutia viery. Deti sa v tejto škole okrem angličtiny učili uzdravovať modlitbou, hovoriť s Ježišom a patriť do skupiny víťazov nad diablom. Ako sa na to všetko po rokoch pozerajú Tereziny spolužiaci už dospelými očami? Film príde osobne uviesť jeho autorka.

10 Pondelok
20.00 HLBINNÉ PORUŠENIE EPIDERMY / tanec / 4 € / študenti 3 € 
AST, Tanec, koncept, choreografi a P. Fornayová, hudba P. Machajdík, hudobný mix P. Groll
Včera som stretla Kevina a hovorí mi: Počúvaj, ty nenosíš sťahovacie nohavičky? A ja, že nie. Premieňame svoje telá na ikony alebo ich ignorujeme. Jeden môj priateľ vnímal svoje telo len ako hlavu, ostatné mu pripadalo zbytočné. Niektorí uvažujú výhradne o cudzích telách – o vzoroch, akoby vlastné telo chýbalo. Celkom neveríme tomu, čo iba vidíme. Radšej počúvame. Prestávame veriť prvému pohľadu na človeka. Predstavenie vzniklo pre festival Divadelná Nitra 2006.

11 Utorok 
9.00 – 14.00 NEROBTE Z TOHO DRÁMU! (DRAMATICKÉ VÝZVY DNEŠKA) / konferencia
Domáci a zahraniční tvorcovia a teoretici budú prezentovať tzv. prípadové štúdie, svoju konkrétnu tvorbu a názory na súčasné divadlo a drámu, doplnené videoukážkami. Nekonvenčná konferencia je súčasťou sprievodného programu festivalu Nová dráma / New drama 2010. http://www.novadrama.sk

20.00 BUCHTY A LOUTKY: LYNCH / divadlo / 5 € / študenti 4 €
Buchty a loutky, réžia R. Beran, Buchty a loutky, výprava T. Komárková, K. Housková, B. Čechová, R. Smolík, BaL, hudba V. Brukner, T. Procházka, svetlá L. Valiska
Agent Cooper: Moment, tohle není dívka od řeky?
Doktor: Ne, tohle je chlap z lesa.
Komické mystérium voľne inšpirované filmami amerického režiséra Davida Lyncha. Smejeme sa strachom, ochutnávame, prežúvame, zažívame tiché šialenstvo filmov. „Ohni se a pojď“.

12 Streda
9.00 – 14.00 NEROBTE Z TOHO DRÁMU! (DRAMATICKÉ VÝZVY DNEŠKA) / konferencia
Domáci a zahraniční tvorcovia a teoretici budú prezentovať tzv. prípadové štúdie, svoju konkrétnu tvorbu a názory na súčasné divadlo a drámu, doplnené videoukážkami. Nekonvenčná konferencia je súčasťou sprievodného programu festivalu Nová dráma / New drama 2010. http://www.novadrama.sk

19.30 AZYL KRST / kino + koncert / 6 € / študenti 5 €
Krst nových prírastkov jedného z najproduktívnejších vydavateľstiev oslávime opäť, ako inak, koncertmi. Na jednodňovom festivale svoje novinky predstavia Požoň Sentimentál, Bezmocná hŕstka, Toni Granko a Home Made Mutant. Namiesto predkapiel si pustíme víťazné krátke filmy z festivalov Early Melons a Azyl.

13 Štvrtok
20.00 ZVYŠKY / divadlo / 4 € / študenti 3 €
Divadlo SkRAT, účinkujúci a autori V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, Z. Piussi, D. Vicen, V. Zboroň, hudba J. Pastirčák, réžia Ľ. Burgr
Úporná snaha o výpoveď, hľadanie novej zrozumiteľnosti, niečoho neočakávaného, nikdy nepočutého, ale aj o tom, koho miluje kamera a ako funguje taký dobrý živý vzťah sa možno dozviete v novom predstavení divadla SkRAT. Inscenácia vznikla s podporou MK SR.

14 Piatok
20.00 ZVYŠKY / divadlo / 4 € / študenti 3 €

15 Sobota
20.00 KINO UŠAMI DANIELA BALÁŽA / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
Niekde medzi pohľadom z konskej perspektívy a nekonečným horizontom divokého západu nájdete hrdinov, podliakov, osadníkov, kovbojov či nespravodlivo prenasledovaných utečencov pred zákonom. Na pokračovaní série venovanej filmovej hudbe určite nedostanete na bendžo, môžete však očakávať to najzásadnejšie z filmovej hudby, ktorej kolty visia „proklatě nízko“.

16 Nedeľa
19.00 LEVANTE / koncert / 7 € / študenti 5 €
Spev M. Koledová, tanec M. Hardošová, R. Mínová, husle M. Halamičková, gitara M. Nováček, cajón R. Bobiš
Hudobno-tanečný večer inšpirovaný flamencom a španielskou ľudovou piesňou.

18 Utorok
MULTIPLACE / festival kultúry nových médií

20.00 ARTIFICIEL: POWEr (CA) / performance / 6 € / študenti 5 €
Spektakulárne otvorenie bratislavskej časti tohtoročného Multiplace, medzinárodnej série akcií o kultúre nových médií. Audiovizuálne predstavenie POWEr umeleckej skupiny Artificiel (Alexandre Burton and Julien Roy) vzniklo na objednávku montrealského festivalu Mutek a zatiaľ z neho mali zážitok diváci iba na niekoľkých ďalších miestach sveta vrátane berlínskeho Transmediale. Teslova cievka, generujúca blesky pod vysokým napätím, sa v performance kanadského dua stáva novým nástrojom, vytvárajúcim v reálnom čase materiál pre zvukové aj obrazové spracovanie. Pôsobivá demonštrácia „sily elektriny“ sa presúva z technologických laboratórií na pódium, kde kreatívne prepája vedu, techniku a umenie.
http://www.artificiel.org/POWEr

19 Streda
20.00 UMRI, SKAP A ZDOCHNI…!!! / divadlo / 4 € / študenti 3 €
Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen
Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy… S podporou MK SR.

20 Štvrtok
20.00 ANASOFT LITERA FEST / čítačka + koncert / 4 € / študenti 3 €
Pavol Rankov (SK) a Krzysztof Varga (PL) si budú vymieňať recepty z
maďarskej kuchyne.
Laco Kerata predvedie Máriusovi Kopcsayovi, ako zlý herec zdolá Medvediu skalu. Koncert: Longital
Recepcia: Guláš z turula

21 Piatok
20.00 ANASOFT LITERA FEST / čítačka + divadlo / 4 € / študenti 3 €
Nerozlučná dvojica Víťo Staviarsky a Verona Šikulová: Záchytka jedným ťahom.
Divadlo: SkRATovica (všetko, čo ste nechceli vedieť o súčasnej slovenskej literatúre a báli ste sa odpútať)
Recepcia: Radšej veľa, ale dobre.

22 Sobota
20.00 DNES VEČER HRÁME MY (I.) / koncert / 4 € / študenti 3 €
Nová koncertná séria vznikla s cieľom nanovo otvárať staré partitúry skladateľov známych aj z nezávislej scény. V pilotnom večere odznejú skladby Martina Burlasa, Ľubomíra Burgra, Daniela Mateja, Petra Machajdíka, Marka Piačeka plus ako bonus premiéra novej skladby Petra Zagara. Autori sami svoje diela predstavia krátkym úvodom, niektorí ich dokonca spolu s orchestrom Musica falsa & ficta aj zahrajú na pódiu. V spolupráci s Ústavom hudobnej vedy SAV.

23 Nedeľa
MULTIPLACE / festival kultúry nových médií

10.00 LAN PÁRTY
Príďte sa ponoriť do sveta počítačov, ktoré sú súčasťou každodenného života väčšiny ľudí. Prečo sa kreatívne neodviazať a nespojiť ich s kultúrou a hrou? Lan párty pre hravých ľudí spojená s workshopom, kde si v rytmoch elecra môžete naprogramovať vlastnú, jednoduchú a hlavne originálnu hru. Na Lan párty sa treba vopred prihlásiť na kelvekland@gmail.com, pretože počet hráčov je limitovaný a je potrebné si priniesť vlastný laptop. Na spomínanú adresu nám tiež dajte vedieť, ktoré hry by ste si radi zahrali.

19.00 PRIX ARS ELECTRONICA 2009 / kino inak
Už tradičná projekcia toho najlepšieho z kategórie „Computer Animation / Film / VFX“, čo vo svete za posledný rok vzniklo podľa poroty prestížneho festivalu Ars Electronica. Či ide o  undergroundové produkcie alebo komerčné filmové a reklamné realizácie, umelecká originalita je v nich rovnako dôležitá ako majstrovské technické prevedenie.

24 Pondelok
20.00 HEXEN / tanec / € 4 / študenti € 3
Debris company, choreografia S. Vlčeková, D. Raček, réžia a hudba J. Vlk, scénografia M. Havran a Debris, kostýmy a scéna E. Ráczová, svetelný dizajn J. Vlk, animácie a vizuály M. Piterka, účinkujú Z. Kozánková, E. Píš, D. Raček a S. Vlčeková
Sú vzťahy, ktoré existujú a neexistujú. Fyzické divadlo o niečom, čo prekrýva hranice všedného dňa, plynule prerastá do magického a z ktorého sa nakoniec stáva realita zvečnená v ráme. Hexen je asociačnou drámou o predávkovaní realitou, charakteroch a ich strácaní sa v labyrinte obyčajného života. S podporou MK SR a alternatívneho divadla Elle Danse.

25 Utorok
MULTIPLACE / festival kultúry nových médií

13.00-16.00 INSTRUMENTOPIA / workshop
Lektor: DJ Sniff (JP/USA/NL)
Teoretická a praktická dvojdňová zvuková dielňa so záverečnou prezentáciou (v stredu), zameraná na definovanie svojho nástroja v experimentálnej elektronickej hudbe. Ak robíte či chcete robiť zvuky s technológiami, pohotovo improvizovať s laptopom, gramofónmi, kontrolermi alebo niečím neobvyklejším, či už sólovo alebo kolektívne, ste tu správne: témou sú netradičné softvérové a hardvérové aplikácie, vymedzenie umeleckej estetiky, interaktivita človek-stroj, improvizácia…
Takuro Mizuta Lippit alias DJ Sniff je umeleckým šéfom amsterdamského centra STEIM, vyvíjajúceho inovatívne technologické riešenia pre experimentujúcich hudobníkov.
Účasť na workshope je bezplatná, ale počet miest obmedzený, takže sa treba vopred zaregistrovať na info@a4.sk.
kraa.sk
http://www.steim.org

20.00 MULTIPLES / koncert + AV performance / 5 € / študenti 4 €
DJ Sniff (JP/USA/NL), Skif++ (USA/NL), Voice Over Noise (SK)
Večierok plný digitálnej elektroniky, netradičných nástrojov a audiovizuálneho pingpongu. Vystúpenie DJa Sniffa bolo jedným z vrcholov minulého festivalu NEXT, takže sme gramofónového inovátora pozvali predstaviť aj sólový set. Za multimediálnym projektom Skif++ stojí americký skladateľ Jeff Carey (laptop + SuperCollider), dvaja Holanďania: elektronický hudobník Robert van Heumen (laptop + LiSa) a vizuálny inžinier Bas van Koolwijk (laptop + Max/MSP/Jitter). Prúd vzájomne prepojených zvukov a obrazov kontrolujú umelci joystickmi a vlastnoručne vyrobenými ovládačmi. Kľúčové slová: interaktivita, generatívnosť, človek vs. stroj. A ešte bonus: domáce laptopové cut’n’paste trio Voice Over Noise sa vracia na scénu nielen s novým nášupom, ale pokrstí aj predlho očakávaný album.
djsniff.com
hardhatarea.com/SKIF++.html
myspace.com/voiceovernoise

26 Streda
MULTIPLACE / festival kultúry nových médií

13.00-16.00 INSTRUMENTOPIA / workshop
Lektor: DJ Sniff (JP/USA/NL)

18.00 GUCHA 07 / prezentácie, diskusia, performance
Po dlhšej dobe ďalšie pokračovanie série neformálnych prezentačno-diskusných večerov o súčasnej kreativite, kultúre, médiách a technológiách. Experimentujte s realitou! Zo šťavnatého programu vyberáme: DJ Sniff predstaví históriu holandského STEIMU (Studio for Electro-instrumental Music), jediného miesta na svete, kde vyvíjajú netradičné hudobné nástroje a inovatívne technologické riešenia pre experimentálnych hudobníkov. Záverečná improvizovaná performance účastníkov dielne Instrumentopia ukáže takéto riešenia v praxi. A viac projektov, nápadov, námetov. Podrobnejšie na http://www.a4.sk.

27 Štvrtok
20.00 GENIÁLNE FILMOVÉ SCÉNY – ALEBO PREČO MILUJEME FILMY / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
Nový spôsob rozprávania dejín filmu sa upriamuje na konkrétne filmové scény. Akoby sa strácal zmysel upozorňovať na celé kinematografické dielo a do popredia sa dostávajú výrazné fragmenty – obrazy, hudba a emócie. Doba sa zmenila a popis filmov sa často skracuje s upozornením na výrazné výseky z celku. Tie v divákoch často rezonujú na úrovni komplexného kinozážitku. Na fenomén výnimočných filmových scén sa pozrieme spolu so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. A možno sa dozviete, prečo je film láska na celý život. 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava, http://www.a4.sk
Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC
Podpora: MK SR, International Visegrad Fund, Poľský inštitút, BSK, Intenda, České centrum, Portugalský inštitút, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva
Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag

Info: http://www.a4.sk, info@a4.sk
Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením
Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

A4 NÁJDETE AJ NA:
https://twitter.com/A4nultypriestor
http://www.facebook.com/pages/a4-nulty-priestor/46047258125
WTT Youth Contender 2024_ Hong Kong _Day7_(44)_

HĽADÁME ĽUDÍ!!!
Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na produkcia@a4.sk.

VOLANIE PO PROJEKTOCH
Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk

via a4.sk