Program A4 na december 2010


A4 – nultý priestor
Nám. SNP 12 / BA
http://www.a4.sk

1 Streda
20.00 KRST AZYL MUSIC / koncert / 4 € / študenti 3 €
Krst platne Kontinuum od skupiny Chick & Tin (Monika Satková: piano, spev)
A ešte pred tým česká kapela Obří broskev naživo a unplugged.

2 Štvrtok – 4 Sobota
NEXT 2010 / 11. ročník medzinárodného festivalu aktuálnej hudby
Next predstavuje tvorbu svetových i domácich umelcov, ktorí hrajú živú a inšpiratívnu hudbu bez žánrových obmedzení. Zachytáva najzaujímavejšie pohyby na aktuálnej hudobnej scéne: voľne improvizovaná hudba, experimentálna elektroakustická hudba, avantgardný jazz, či multimediálne predstavenia s naživo vytváranou obrazovou zložkou. Program festivalu je zložený zo slovenských aj zahraničných hudobníkov a veľký dôraz je kladený na objavnú dramaturgiu a premiérové uvedenia koncertov na Slovensku.

2 Štvrtok
20.00 NEXT 2010 / 11. ročník medzinárodného festivalu aktuálnej hudby
Dunkeltherapie (SK)
Martin Burlas – spev, elektronika, Miro Tóth – sopránsax, Peter Čaputa – basgitara, Jano Oriško – bicie
Úvod festivalu doslova odpáli domáca svetová premiéra. Čerstvý projekt Dunkeltherapie ponúka energické skladby, ktoré spájajú výbušnosť hardcoru, temnotu metalu, kompozičnú premyslenosť vážnej hudby a prvky improvizácie s jazzovými ozvenami. Štvorica pod vedením Mira Tótha (Frutti di Mare, Musica Falsa et Ficta, Shibuya Motors…) s Martinom Burlasom, výraznou postavou alternatívnej aj klasickej scény v úlohe speváka (!), predstaví materiál z chystaného debutového albumu The End.

@C + Lia (PT, AT)
Pedro Tudela, Miguel Carvalhais – elektronika
Lia – live video
Ambientnejšie polohy digitálnej elektroniky z Porta prinesú zakladatelia pozoruhodného portugalského labelu Crónica, Pedro Tudela a Miguel Carvalhais. Naživo ich sprevádza generatívna projekcia rakúskej umelkyne menom Lia. Multimediálna skupina, ktorá má za sebou aj ocenenie z prestížneho festivalu Ars Electronica, vrstvením vytvára poetické plochy, v ktorých majú miesto delikátne spracované konkrétne zvuky z terénnych nahrávok, algoritmická kompozícia aj spontánna improvizácia.

Martin Tetréault (CA)
Špičkových hráčov na gramofóny nie je na svete až tak veľa. Medzi prvú ligu experimentálnych turntablistov patrí aj tento vynaliezavý improvizátor, ktorý vie vydolovať z gramofónu neuveriteľné zvuky. V poslednej dobe opustil využívanie hudobných citátov a pustil sa do odhaľovania možností samotného prístroja: preparované povrchy, interferencie, zvuk motora… to všetko Tetréault veľmi muzikálne rozimprovizúva do neobvyklých setov. Nie náhodou si muža, ktorý stojí jednou nohou vo svete vizuálneho umenia, prizývajú na spoluprácu osobnosti ako Kid Koala, Otomo Yoshihide, Philip Jeck či Ikue Mori.

The Thing (SWE, NOR)
Mats Gustaffson – saxofóny, elektronika
Ingebrigt Flaten – kontrabas
Paal Nilssen-Love – bicie
Saxofónový búrlivák Mats Gustaffson prichádza odohrať slovenskú premiéru v ideálnom čase. Štyridsiatnik, ktorý je jednou z kľúčových postáv európskej scény improvizovanej hudby (jeho záber siaha od Dereka Baileyho a Jima O’Rourka až po The Ex či talianskych Zu) už nepotrebuje nikomu nič dokazovať a ešte ho nezmohol nedostatok nápadov ani energie. Vyhľadávané a na dlho dopredu vyťažené akustické trio The Thing, založil v roku 2000 s basistom Flatenom a fenomenálnym bubeníkom Paalom Nilssenom-Lovem. Spočiatku hrali veci od klasikov free jazzu, neskôr prišlo aj na svojské coververzie PJ Harvey alebo White Stripes.

3 Piatok
20.00 NEXT 2010 / 11. ročník medzinárodného festivalu aktuálnej hudby
Die Schrauber (USA, DE, MEX)
Hans Tammen – endangered guitar, Joker Nies – circuit bending, Mario de Vega – sampling
Elektroakustické trio 21. storočia: každý je z inej krajiny, každý robí niečo nezvyklé. Newyorčan Hans Tammen hrá na hybridný gitarovo-softvérový nástroj, generujúci až mimozemské hudobné štruktúry. Preháňa ju rôznymi efektami aj cez počítač, kým Joker Nies z Kolína doluje nemenej špecifické zvuky z domácky upravenej elektroniky a stôl pred Mexičanom Mariom de Vega (príjemné prekvapenie minulého NEXTu) pripomína garáž domáceho kutila po návšteve bazáru s rôznymi nástrojmi. Dokopy z toho vznikajú svižné micronoiseové výmeny a neslýchané textúry: akoby hudobná verzia Huxleyho utopického románu Brave New World.

@C + ::.: (PT, SK)
Druhou NEXTovou premiérou a zároveň takzvanou divokou kartou festivalu bude medzinárodný projekt, ktorý prekročí takmer celú Európu. Známa postava slovenskej experimentálnej scény Daniel Tóth alias Danky alias ::.: (známy z elektronického dua Poo alebo skupín 1/x či Angakkut) sa po prvýkrát stretne s portugalskou dvojicou @C až tesne pred festivalom a zvukové krajiny, ktoré spolu vystavajú, sú jedným z prekvapení tohtoročného NEXTu.

FM Einheit & Irmler (DE)
FM Einheit sa stal známym najmä ako dlhoročný perkusionista nemeckej industriálnej kapely Einstürzende Neubauten, ktorej v 80. rokoch dodal tak charakteristický drsný zvuk. Tento rok uzrela svetlo sveta nahrávka, kde sa spojil s ďalším známym menom zo známej značky – klávesistom Hansom Joachimom Irmlerom z krautrockovej legendy Faust. Industriálna celebrita privezie svoje najbizarnejšie kovové perkusie a pružiny, jeho kolega postaví hradbu zo starých syntetizátorov a na jednom z ojedinelých koncertov tejto zostavy tak vznikne úchvatné zvukové “destruction derby”.

Elektro Guzzi (AT)
Bernhard Hammer – gitara, Jakob Schneidewind – basgitara, Bernhard Breuer – bicie
Alan Turing sníval o strojoch, ktoré budú myslieť ako ľudia, rakúska skupina Elektro Guzzi na to išlo opačne – rozhodla sa zmeniť sa na stroje. Presnejšie povedané, hrať elektronickú hudbu na starých dobrých gitarách a bicích. Zabudnite na digitál, toto je čistý analóg a to bez akýchkoľvek mašiniek, samplov či loopov. Hudobníkov nezaujíma tradičné rozvíjanie improvizácií, postupujú skôr ako producenti elektronickej hudby, ktorí vsádzajú najmä na hypnotizujúco tanečný techno groove. Elektro Guzzi sa vynorili na scéne v roku 2004, ale až tento rok vydali svoj debutový album. Ten zapôsobil ako menšie zjavenie, ktoré rýchlo presiahlo ich rodnú krajinu, ale ešte pred jeho vydaním prišli pozvánky od barcelonského festivalu Sónar či od vychytených klubov v Berlíne.

4 Sobota
20.00 NEXT 2010 / 11. ročník medzinárodného festivalu aktuálnej hudby
V4 Soundlab Show (PL, SK, CZ, HU)
Už po tretíkrát vytvára NEXT priestor pre spoluprácu experimentálnych hudobníkov z krajín strednej Európy. Tento raz to zase bude niečo úplne iné. V Bratislave sa stretnú Robert Piernikowski známy z poľskej post-hiphopovej formácie Napszyklat s hráčom na trúbku Robom Kolářom (Frutti di Mare, Musica falsa et ficta), českým noiserom Janom Klammom (Kaspar von Urbach, No Pavarotti) a maďarským beatboxerom Markom Bárthom. Po intenzívnom skúšaní sa predstavia na úvod posledného festivalového večera.

Tarek Atoui (LB)
Akú podobu má experimentálna scéna na Blízkom Východe, uvidíte vďaka mladému Libanončanovi, ktorý vyštudoval klasickú a elektroakustickú hudbu v Paríži. Vydáva na značke Staalplaat a jeho strhujúce performance využívajúce senzory majú ďaleko od konzervatívnej nudy. Stavia si vlastné softvérové aj hardvérové nástroje, no viac než zvukové inžinierstvo ide pri jeho predstaveniach o elektrizujúcu hudbu rovnako pre uši ako aj pre oči. Tarek Atoui pôsobí ako zástupca umeleckého riaditeľa centra pre hudbu a technológie STEIM v Amsterdame a vo svojich projektoch často neobchádza ani politické témy.

Kamama (USA)
Audrey Chen – violončelo, spev, elektronika, Luca Marini – bicie, perkusie, elektronika
Slečna Audrey Chen má americko-čínsky pôvod a s rovnakou samozrejmosťou okrem regionálnych hraníc prekračuje aj hudobné mantinely. Okrem klasického vzdelania a tradičnej violončelovej techniky využíva aj elektroniku, hlas a improvizáciu, čo ju priviedlo k spolupráci s osobnosťami ako Phil Minton, Tetuzi Akiyama, Toshimaru Nakamura, Elliott Sharp, Aki Onda či Phil Niblock. V aktuálnom projekte spolupracuje s bubeníkom Lucom Marinim, ktorý sa po absolvovaní konzervatória stal vyhľadávaným hudobníkom vo sfére improvizovanej hudby, rocku i jazzu. Kamama je čerokézsky výraz pre slona a motýľa zároveň, čo je celkom výstižné označenie hudby, ktorú budete počuť – dokáže vami rovnako divoko zatriasť, ako aj pohladiť.

Mira Calix (UK)
Kultový britský prístav progresívnej elektronickej hudby Warp nedávno oslávil dvadsaťročnicu existencie a pôvodom Juhoafričanka Chantal Passamonte v ňom vydala už 5 albumov pod pseudonymom Mira Calix. Debut jej pomohli produkovať slávni Autechre, ku ktorým sa dostala viac než blízko (jej manželom je Sean Booth). Jej hudba je osobitou kombináciou krehkého spevu, zvukomalebných plôch s pulzujúcimi beatmi a odvážnych elektronických štruktúr. Umelkyňa, ktorá sa pohybuje na pomedzí modernej klasiky, experimentu a elektroniky, je tiež oceňovanou autorkou filmových soundtrackov či zvukových inštalácií a často pracuje so špičkovými súbormi vážnej hudby ako London Sinfonietta.

6 Pondelok
20.00 NARODENINY / divadlo / 4 € / študenti 3 €
Divadlo SkRAT, autor Ch. McKey, účinkujúci Ľ. Burgr, M. Chalmovský, I. Hrubaničová, Z. Piussi,  D. Vicen,  hudba Ľ. Burgr, scénická realizácia kolektív tvorcov, réžia kolektív tvorcov
Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede. S podporou MK SR.

7 Utorok
20.00 TERAZ ŤA MÁME RADI / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
Réžia P. Hodál, Z. Líšková, SR 2010, 50 min.
Dokument o slovenských parlamentných voľbách zachytáva meetingy všetkých hlavných politických strán. Kombinácia humoru, tragédie a trápnosti, mix všetkých hudobných žánrov a neartikulovaných verbálnych prejavov. V hlavných úlohách vystupujú politici platení z vašich daní. Po premietaní diskusia s tvorcami dokumentu, sociologičkou Oľgou Gyarfášovou a Jurajom Johanidesom, režisérom a reklamným konzultantom. Po zhliadnutí dokumentu už nebudete mať koho voliť.

10 Piatok
10.00 – 22.00 VIANOČNÝ BAZÁR CHALAŇOV / bazár
Charitatívny projekt, v rámci ktorého budeme zbierať peniaze pre 4 zariadenia pracujúce s deťmi v núdzi. Prineste všetko, čoho ste ochotní sa vzdať a čo by sa iným ľuďom mohlo hodiť, aby za to venovali nejaký finančný obnos pre dobrú vec. V sobotu a v nedeľu sa budú všetky zozbierané predmety vo vymieňať za finančné dary. Príďte si po vianočné darčeky, zažite príjemnú vianočnú atmosféru, stretnite sa s niektorým s vašich obľúbených hercov, alebo príďte iba podporiť dobrú myšlienku. Akcia vyvrcholí v pondelok v Bratislavskej reštaurácii Flag ship na veľkým charitatívnym koncertom. Organizujú chalaňi a kolektív.

10 Piatok
20.00 OLDA / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
Réžia V. Čákanyová, ČR 2010, 80 min.
Slovenská režisérka Viera Čákanyová uviedla pred rokom v kine inak v a4 hraný film v dokumentárnom štýle Alda, ktorý vyvolal občas urazené divácke reakcie na tému pravda v dokumente. Alda bola natočená podľa autentických denníkov a s použitím hlasu skutočnej Oldřišky. Po roku Viera použila pracovné zábery, ktoré Oldřiška natáčala na ručnú kameru vo svojom byte. Nekonečné jednozáberovky kamery, na ktorú Oldřiška občas zabudla, zachytávajú život dôchodkyne bez ilúzií, bez peňazí, bez zdravia a možno práve preto s ironicky úprimnou charizmou. Projekciu osobne uvedie režisérka.

11 Sobota
10.00 – 22.00 VIANOČNÝ BAZÁR CHALAŇOV / bazár
Organizujú chalaňi a kolektív.

12 Nedeľa
10.00 – 22.00 VIANOČNÝ BAZÁR CHALAŇOV / bazár
Organizujú chalaňi a kolektív.

14 Utorok
20.00 XAFOO: Mikoláš Chadima (CZ) + Július Fujak (SK) / koncert / 4 €
M. Chadima (CZ, ex-Extempore, MCH Band) – saxofóny, el. gitara, sekvencie fotografií, J. Fujak (SK, x-Teória odrazu, Otras, tEóRia OtraSu) – klavir, sláčiková basgitara
Nový česko-slovenský projekt Mikoláša Chadimu (saxofón a elektrická gitara) a komprovizátora a estetika Júliusa Fujaka (basgitara a klavír), ktorý vznikol k 20. výročiu novembra 1989 a sú v ňom použité aj „umelecké“ fotky príslušníkov ŠTB, ktorí sledovali Chadimu v 70. a 80. rokoch. Počas večera pokrstí Július Fujak svoj album Konvergencie do vrecka za prítomnosti Vladimíra Mertu, Zuzany Homolovej, Roba Rotha a ďalších.

15 Streda
20.00 SOLILOQUOY / tanec / 4 € / študenti 3 €
Debris Company, koncept a réžia J. Vlk, choreografia S. Vlčeková, vizuálna koncepcia M. Piterka, kostýmy M. Havran, hudba J. Vlk, realizácia hudby Zwiebel String Quartett , svetelný dizajn P. Kotlík, J. Vlk, účinkuje S. Vlčeková
Tanečno divadelné predstavenie/sólo je krátkou javiskovou adaptáciou poslednej kapitoly svetoznámeho románu Jamesa Joycea – Ulysses, preslávenou revolučným spôsobom uvedenia „prúdu podvedomia“ do literárneho sveta – bezinterpunkčným monológom koncertnej speváčky a manželky reklamného agenta z Írska Leopolda Blooma – Molly Bloom. Voľný prúd pocitov, myšlienok, fragmentov pamäte a fantázie stavov pred spánkom, premiešaných so vstupmi z reálneho sveta napĺňajú javisko v tomto prípade ako nepopísanú stránku v Joyceovom románe. Soliloquoy je poctou Joyceovi, jeho písaniu na hranici vedomia a podvedomia, experimentu slova a pohybu, rytmickému a rituálnemu vyznaniu novej dobe, ktorá nás obklopuje, zaplaveniu emocionalitou, pretrvávajúcemu smútku, strate kontextu a večnej nespokojnosti. Súčasťou večera bude i projekcia filmu Andrei Horečnej Tak dávno som ti nenapísala.
Tak dávno som ti nenapísala, réžia A. Horečná, SR, 21 min. / kino
Film je tanečnou inscenáciou banskobystrického profesionálneho tanečného divadla. Rozpráva príbeh ženy – od jej spoznávania sveta až po manželský život. Film, rovnako ako divadelná inscenácia využíva pôvodnú hudbu Antona Popoviča a choreografiu Zuzany Hájkovej. Snímka je jedinečným nápaditým skvostom súčasnej slovenskej kinematografie o čom svedčí aj niekoľko nominácií inscenácie na ocenenia DOSKY 2001.

16 Štvrtok
20.00 UMRI, SKAP A ZDOCHNI…!!! / divadlo / 4 € / študenti 3 €
Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen
Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy… S podporou MK SR.

17 Piatok
20.00 ZAPI KAPRA: VEČER HUSTÝ OD KAPUSTY / koncert + párty / vstupné dobrovoľné
Tep (FR), PPPF (SK), Jesus Stickers (SK)… a vy.
Kapustnicové predvianoce sú nielen stretnutím všetkých, ktorí radi chodia do A4, ale aj večerom plným šťavnatých prekvapení a chrumkavých hudobných projektov. Na úvod premiéra nového predstavenia mladej skupiny PPPF, ktorá spája v kolektívnej improvizácii rôzne hudobné štýly s projekciou a tentoraz aj s tancom. Jesus Stickers sú čerstvým projektom na bratislavskej hudobnej scéne. Spajajú v sebe dve individuality, ktore vzišli z pohubia kolektívu Noize Konspiracy (Casi Cada Minuto & Ormoš) a zároveň dva rozdielne hudobné smery – experimentálny improvizovaný ambient a elektronickú hudbu založenú na beatoch. Strhujúci záver obstarajú bláznivé rytmy z postrihaných samplov od francúzskeho elektronika menom Tep, ktorý má za sebou množstvo vydaných nahrávok, najmä na kultovej značke Bedroom Research. A samozrejme bonus: vianočné trhy študentov propagačného výtvarníctva ŠUV, ktorí predstavia limitovanú edíciu svojich aktuálnych dizajnérskych produktov.

18 Sobota
20.00 DATABASES / koncert / 4 € / študenti 3 €
Decembrové depresie prerástli do vrcholného štádia v podobe nezávislej a neznámej, pre bežného človeka nezmyselnej kompilácie noisu, ambientu, dubstepu. Všetko trendy zahrnuté, na zveľadenie lukratívnosti tohto mesta. Vychutnajte si rozmanitosť multižánrovosti na jednovečernom festivale v A4.

19 Nedeľa
20.00 KREPSKO: TANGO GRANDE / divadlo / 4 € / študenti / 3 €
Krepsko, réžia L. Happonen, účinkujú L. Happonen, B. Látalová, V. Švábová, J. Zeman Sönmez, hudba M. Alpert a chór špiritistov Jorge, svetelný dizajn M. Špetlík, vizuálna spolupráca A. Szakal
Hypnoticko-katastrofická paratangológia pre troch a pre ňu – špiritizmus vysokého napätia, nepredvídateľné výlety k étheru a duchovia z rozličných dimenzií.
KREPSKO sa ponára do frekvencií poľského tanga a ešte ďalej. Projekt vznikol v spolupráci s Roxy NOD a bol podporený MK ČR.

20 Pondelok
20.00 VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ O FILME A BÁLI STE SA OPÝTAŤ – BEST OF PETER KONEČNÝ / kino inak / 2 € / študenti 1,5 €
Šéfredaktor portálu kinema.sk pripravil vianočné prekvapenie. Ak ste totiž nestihli niektorú z jeho prednášok v rokoch 2009-2010, máte skvelú príležitosť. Koniec roka 2010 bude totiž v znamení Best of všetkých filmových večerov. Čo vás čaká? Výber zo slávnych filmov internetu, pohľad na výnimočné filmové trailery, shortlist tých najkreatívnejších filmových a televíznych reklám, prehliadka najlepších a najhorších filmov dejín kinematografie, nezabudnuteľné filmové chyby, prísne zakázané filmy, geniálne filmové scény, podarené/nepodarené remaky a nebudú chýbať ani mimoriadne hudobné videoklipy. To všetko v príjemnej atmosfére s otvorenou diskusiou.

***********************************
Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava, http://www.a4.sk
Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC
Podpora: MKCR SR, International Visegrad Fund, Poľský inštitút, BSK, DNA, České centrum, Goetheho inštitút, Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda, Program Kultúra EU
Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag, Rádio_Devín, I-lemon.sk, Festivaly.sk, Citylife

A4 je členom: Trans Europe Halles, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru

Info: http://www.a4.sk, info@a4.sk
Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením
Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

A4 NÁJDETE AJ NA:
https://twitter.com/A4nultypriestor
http://www.facebook.com/pages/a4-nulty-priestor/46047258125
http://www.flickr.com/search/?q=nulty+priestor

HĽADÁME ĽUDÍ!!!
Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na ceruzka@a4.sk.

VOLANIE PO PROJEKTOCH
Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk

via a4.sk