Přijedou Prodigy, španělské ska i Does It Offend You, Yeah?


Rock for People 2010 bude opravdu pestrý.

Od britské hype kytarovky, přes progresivní elektro punk až po legendu cross-overu. Další várka zahraničních kapel, které letos vystoupí na festivalu Rock for People, potvrzuje jeho multižánrový charakter. Nejzvučnějším přírůstkem letošního programu jsou nesporně PRODIGY – tato trojice se do České republiky vrátí po necelém roce, aby rozvášnila publikum nejen skladbami z posledního alba Invaders Must Die, ale aby dala rovněž vzpomenout na své starší hity jako Breathe, Firestarter nebo Smack My Bitch Up.

Z podobné líhně jako zřejmě největší loňské překvapení Rock for People, kvartet Bloc Party, nebo Hadouken! pocházejí i „hypeři“ DOES IT OFFEND YOU, YEAH? Pětice muzikantů z britského Readingu původně začínala s remixy kapel jako Muse nebo The Raconteurs. O vlastních tvůrčích schopnostech záhy přesvědčili náročné ostrovní publikum již debutovou nahrávkou You Have No Idea What You’re Getting Yourself Into z roku 2008 a výbornými živými koncerty. Vysokooktanové nasazení lze čekat i při vystoupení legend cross-overu, SUICIDAL TENDENCIES. Tito kalifornští hardcore-punkeři v čele s frontmanem Mikem Muirem brázdí světem s kratšími přestávkami téměř tři desítky let a pyšní se rekordně divokými „valnými hromadami“ v publiku.

„Seznam zahraničních kapel zdaleka nekončí. Můžeme potvrdit účast španělských ´skáčkařů´ TRASHTUCADA, herečky a hodně divoké rockerky JULIETTE LEWIS, jejíž novou desku produkoval člen kapely Mars Volta, anglickou kytarovku REKONER připomínající loňské Arctic Monkeys, nebo německé iLLBiLLY HiTEC nabízející jadrný dub a ragga,“ doplňuje výčet Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production, podle kterého jsou v jednání další velká jména.

V letošním roce se Rock for People uskuteční od 3. do 6. července. Další informace na http://www.ticketsforpeople.cz nebo http://www.rockforpeople.cz. Generálními partnery jsou Česká spořitelna a T-Mobile prostřednictvím značky t-music. Profily kapel, včetně hudebních ukázek, na http://www.t-music.cz.

THE PRODIGY
Jak známo, pachatel se vrací na místo činu. Poté, co v listopadu loňského do poslední kapky vyždímali naplněnou Tesla Arénu, se legendární britští The Prodigy objeví zpět v České republice. Tentokrát si ovšem kapela, která je proslulá svými divokými show a schopností přivést do varu stotisícové davy na největších světových festivalech, brousí zuby na návštěvníky letního Rock for People. Londýnský elektronický trojlístek ve složení Liam Howlett (skladatel/klávesy), Keith Flint (tanečník/zpěvák) a Maxim Reality (MC/zpěvák) se na hudební scéně objevil na počátku 90. let, tehdy ještě v pětičlenné sestavě. Ačkoliv bývají někdy označování za „elektronický punk“, v jejich hudbě se mísí různorodé styly od rave, hardcore techno, přes alternativní rock až po punk. Za dvacet let své existence vydali pět řadových alb a prodat přes sedmnáct milionů desek, přičemž alba Music for Jilted Generation (1994) nebo The Fat of the Land (1999) se řadí k nejúspěšnějším albům desetiletí. Očekávat můžeme jak kousky z loňské desky Invaders must die, tak i notoricky známé hitovky jako Breathe, Firestarter či Smack My Bitch Up.

DOES IT OFFEND YOU, YEAH?
Pětičlenná electro-rocková parta z Readingu si za pouhé čtyři roky stihla vydobýt přízeň kritiky i získat úctyhodný zástup nadšených fanoušků. Kromě pestré muziky umně propojující elektroniku s živými nástroji jejich popularitu přiživují i vynikající burácivá živá vystoupení, která nezřídka končí zdemolovanými instrumenty a skoky střemhlav do davu. Začínali remixy, kdy si do práce brali skladby takových skupiny, jako jsou Muse, Bloc Party, The White Stripes nebo The Raconteurs. Netrvalo dlouho a sami se řadí po bok úspěšných kapel typu Klaxons nebo Hadouken! Debutové a zatím poslední album You Have No Idea What You’re Getting Yourself Into vydali v roce 2008, ale na letošní rok chystají nové album Don’t Say We Didn’t Warn You. Návštěvníci Rock for People se tak kromě osvědčených hitovek jako jsou We Are Rockstars nebo Dawn of The Dead můžou těšit i na zbrusu nové skladby. Ti z vás, kdo v pojmenování skupiny hledají nějaký hlubší význam, vězte, že název kapely inspirovala hláška jednoho z protagonistů kultovního britcomu Kancl.

JULIETTE LEWIS
Komu se při vyřčení jména Juliette Lewis vybaví kultovní film Takoví normální zabijáci, je na správně stopě. Nicméně tahle dáma není jen úspěšnou herečkou (pyšnící se například nominací na Zlatý Glóbus či Oscara), ale taky skvělou rockovou muzikantkou a zpěvačkou. Dlouhou dobu hrála s kapelou The Licks, se kterou se loni rozešla a založila novou skupinu The New Romantiques. Loni vydala v produkci Omara A. Rodriguez-Lopeze z The Mars Volta úspěšné album Terra Incognita. O tom, že Juliette Lewis není jen další rádobyzpívající znuděná herečka, svědčí mimo jiné i fakt, že se objevila například ve třech skladbách alba Always Outnumbered, Never Outgunne jiných hvězd letošního Rock for People, The Prodigy.

TRASHTUCADA
Dobrá zpráva pro příznivce temperamentního španělského ska. Po obrovském úspěchu ska punkerů Ska-p, Locos a No Relax, představí letos Rock for People v Hradci další živelnou španělskou formaci – Trashtucada. Smísíte-li čistokrevné jižanské ska se špetkou středomořské samby a rumby, okořeníte trochou rocku, rapu a elektroniky a ve finále dodáte mužský a ženský vokál, máte Trashtucadu. Tenhle energický mix stylů a rytmů důrazem na druhou dobu je vyhledávaným „hnojivem“ jiskřivé festivalové atmosféry.

REKONER
Dříve Tantrum,teď Rekoner. Mladá talentovaná kapela z Manchesteru si sice změnila jméno, ale znějí pořád stejně dobře. Nepatří mezi typické britské kytarovky a její tři členové dokážou svým hutným zvukem s prvky blues a hard rocku zahanbit i mnohem početnější kapely.

iLLBiLLY HiTEC
Další formace do Hradce Králové nepoputuje odnikud ze zámoří, nýbrž ze sousedního Berlína. Pro tyto apoštoly elektroniky a dubu je typický unikátní mix digitálního soundu, vířících basů a hravých bicích a hlavně rytmu ragga. Ostatně není se čemu divit, vždyť jak frontman a vokalista Longfingah, tak bubeník Alex, hráli deset let se Ska-T, populární ska a ragga skupinou z poloviny devadesátých let.

SUICIDAL TENDENCIES
Kalifornští rychlíci shodně výraznými kytarovým linkami od roku 1981 pravidelně (a legálně) překračují hranici mezi crossoverem, thrashem a hardcore punkem. Jediným členem přeživším všechny personální turbulence je zpěvák Mike Muir, v jehož potetovaném, „udělaném“ těle se skrývá lyricky něžný tenor…

Dosud potvrzené zahraniční kapely: NOFX (USA), Skunk Anansie (GBR), Dreadzone (GBR), Blasted Mechanism (POR), Evergreen Terrace (USA), Coheed And Cambria (USA), Wisdom In Chains (USA)

Ceny vstupenek na Letní Rock for People v předprodeji
(na http://www.ticktsforpeople.cz bez poplatku!)
březen – 1360,- Kč
duben – 1430,- Kč
květen – 1500,- Kč
červen-červenec – 1570,- Kč

via rockforpeople.cz