Prešovské kapely podporili Marakaňu benefičným koncertom


Prešovské kapely sa spojili, aby pomohli pri odstránení následkov nedávnych povodní v prírodnom areáli Marakaňa. Sabaka, PDP, Strecha, Heľenine oči, Chiki-liki-tu-a a Atlantida odohrali koncerty v rámci Marakaňa Potopa Festu bez nároku na honorár s cieľom zdôrazniť, že známa oddychová zóna pri Prešove je opäť prevádzkyschopná. Počasie sa o slovo prihlásilo symbolicky aj počas večera, no prítomnosť dažďa zabávajúca sa spoločnosť ignorovala. „Keďže akcia má názov Marakaňa Potopa Fest, trošku vody asi zhora muselo prísť. Vychádzajúc z predpovedí sme však prehánky očakávali, ale situáciu sme predýchali bez akýchkoľvek problémov. Hoci pršalo a Marakaňa je od Prešova „kúsok“, prišlo dosť ľudí, s ktorými sme si nakoniec užili výbornú zábavu,“ zdôraznil spoluorganizátor festu frontmen Heľeniných očí Lynch.

Marakaňa je časom overená oddychová a relaxačná lokalita zasadená v prírode, kde vedie turistický a cyklistický chodník. Jej jediným nepriateľom je počasie, ktoré robí paseku predovšetkým od roku 2002, čo je zdokumentované napr. na múre pri bufete. Lynch je však presvedčený, že Marakaňa pošle do zabudnutia aj poslednú povodňovú udalosť, pričom k naplneniu tejto vízie by mali napomôcť k službám pripravené grill centrum, detský kútik, či možnosť organizovať rôzne spoločensko-športové aktivity. „Po posledných povodniach museli naši priatelia odstraňovať z areálu jeden a pol metrové nánosy bahna. Preto sme sa rozhodli, že pozveme domáce prešovské kapely a bez nároku na honorár priložíme ruku k dielu. V prvom rade sme chceli ukázať, že Marakaňa je opäť pripravená a vyzbierané vstupné zároveň venujeme pre ďalšie opravy areálu,“ vysvetľoval Lynch.

Koncert pre Marakaňu uvítali aj Chiki-liki-tu-a, pretože ako poznamenal spevák a basgitarista Martin Višňovský, pred niekoľkým rokmi osobne participoval na podobných hudobných aktivitách v tomto priestore a zo školských čias vytiahol spomienky na branné cvičenia. Účasť na piatkovej akcii preto považoval za logickú reakciu. „V minulosti sme mali viacero pokusov urobiť z tohto objektu miesto na neutrálnu zábavu ľudí bez toho, aby sa niekto mohol sťažovať na hluk. Marakaňa má výhodu v tom, že je situovaná mimo obytnej zóny a preto nikto nikoho neobmedzuje. Bonusom je pre mňa to, že turistický chodník poznáme zo školských branných cvičení a navyše odvtedy pribudol aj cyklistický chodník. Verím, že tento areál, ktorý Prešovčania dôverne poznajú, chytí nový dych a opäť sa tu budeme stretávať, napr. aj pri podobných spontánnych akciách,“ uviedol M. Višňovský.

via Imrich Makó