Premiéry a nové zážitky na 7. ročníku festivalu KioSK


Päť predstavení v slovenskej alebo svetovej premiére, prierez aktuálnym dianím na súčasnej nezávislej divadelnej a tanečnej scéne a bohatý sprievodný program – to je v skratke ponuka 7. ročníka festivalu nového slovenského divadla a tanca KioSK. Uskutoční sa v dňoch 24. – 27. júla v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie a žilinskej Novej synagóge.

„KioSK opäť rozpúšťa hranice divadla, skúma, či má v súčasnosti zmysel hovoriť o divadle, hercovi, divákovi. Ponúka rôzne zážitky, ktoré do divadla zámerne miešajú iné médiá a druhy a lámu ho smerom k filmu, či výtvarnému umeniu. Niektoré dokonca ukrajujú z normálneho života, práce, každodennosti a ponúkajú ich ako určitú formu divadla. KioSK s témou sebareflexia je nielen o zážitkoch, ale aj o tom, že divadlo má načase pozrieť sa na seba samé a zamyslieť sa,“ vyslovil Martin Krištof, jeden z dramaturgov festivalu.

Festival otvorí premiéra tanečnej performance BAKKHEIA – dancing on the edge, ktorá je slovensko-česko-maďarskou spoluprácou trojice tanečníkov v réžii a choreografii Petra Šavela a pohybuje sa na tenkej hranici medzi tým, čo vnímame ako šialenstvo a ako genialitu.K programovým vrcholom bude určite patriť slovenská premiéra druhej časti trilógie The Painted Bird: Amidst (Part II) v New Yorku usadeného slovenského choreografa Pavla Zuštiaka. V priestoroch rekonštruovanej Novej synagógy zas svoje aktuálne práce predstaví v Grécku pôsobiaci choreograf a tanečník Jozef Fruček so súborom RootlessRoot Company.

Na odvážnych detských divákov čaká nočné dobrodružstvo v podobe tieňového divadla Tri rozprávky na dobrú noc Cirkusu Paciento so začiatkom v neskorých večerných hodinách. Dobrodružstvom pre dospelých divákov bude titul ∞ Divadla D’Epog, súboru, ktorý na minulom ročníku vyvolal najvášnivejšiu diskusiu a nemecko-slovenský projekt KEUNERLANDbeta – workshop s performatívnym nádychom, kedy „diváci“ pripravujú s „tvorcami“ predstavenie Keunerland na podklade Brechtových textov.

KioSK každoročne ponúka bohatý sprievodný program – počnúc tvorivými dielňami, cez ranné diskusné fóra, performancie, filmové projekcie, až po večerné párty alebo udeľovanie ocenenia Počin [Poučn] za svetelný dizajn. Ani tento rok nebude chýbať originálny formát Inhabiting the Space – krátke vstupy bezprostredne po skončení vybraných predstavení v podobe talkshow a javiskovej improvizácie.

Detailný program prehliadky a ďalšie potrebné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu http://www.kioskfestival.sk. Podujatie je zaradené do programu Žilinského kultúrneho leta.