Premiéry 9. ročníka divadelného festivalu Kiosk


Deviaty ročník festivalu nového slovenského divadla a tanca Kiosk sa uskutoční v kultúrnom centre Stanica a ďalších žilinských priestoroch v termíne 28. – 31. júla 2016. Okrem uvádzania pozvaných produkcií sa festival tento rok zameral na podporu autorskej tvorby a inicioval vznik nových projektov. Program prehliadky tak ponúkne viacero predstavení vo svetovej, resp. slovenskej premiére.

Zuzana Kakalíková žije už niekoľko rokov vo Švajčiarsku, kde založila tanečnú spoločnosť TDU. Jej tvorba prepája medzinárodnú komunitu experimentálnych umelcov a slovenských tanečníkov. Predstavenie La Chute du Paradis (Vyhnanie z raja), ktoré otvára festival, ponúka pohľad na muža a ženu. „Duet o paradoxe súčasných morálnych pravidiel a ich uplatňovaní je voľne inšpirovaný mýtom Adama a Evy a z časti vznikol aj počas Zuzaninej rezidencie na Stanici,“ uviedol Martin Krištof, jeden z organizátorov prehliadky.

Očakávanou udalosťou je predstavenie, ktoré vzniká priamo na Stanici na workshope prepájajúcom pohyb a svetlo. So skupinou 23 tanečníkov a svetelných dizajnérov na ňom pracujú dvaja významní belgickí tvorcovia – choreografka Karine Ponties a svetelný dizajnér Guillaume T. Fromentin.

Premiéru na festivale bude mať aj detsko-dospelácky kolektív, ktorého časť sa pred dvoma rokmi podieľala na vzniku súčasnej opery 2´16´´ a pol: Vesmírna odysea. „Tentokrát sa deti zo Žiliny a okolia, pod vedením hudobníkov Jiřího Suchánka, Mira Tótha a antropologičky Ivany Rumanovej, pustili do témy jazyka. Využívajú pritom nové technológie, vlastnoručne vyrobené hudobné nástroje a hluk tam, kde jazyk zlyháva,“ vyslovila Barbora Uríková z organizačného tímu. Výsledný tvar na rozhraní koncertu, hudobnej performnace a počítačovej hry dostal tajomný názov DTBZ.

Popri produkciách iniciovaných festivalom sa v programe predstaví viacero projektov, ktoré budú mať diváci možnosť vidieť na Slovensku po prvýkrát. Sólo Martiny Hajdyly Lacovej L / One of the Seven o hriechu a žiadostivosti je silnou osobnou výpoveďou autorky, zakladateľky súboru ME-SA a držiteľky ocenenia Tanečnica roka 2015 v ČR. Choreografom sóla je Andrej Petrovič, ktorý takmer desať rokov pôsobil v zahraničí, predovšetkým ako tanečník a asistent choreografa v slávnej Akram Khan Company.

Medzi vrcholy programu sa určite zaradí slovenská premiéra predstavenia Side Effects (Vedľajšie účinky) zoskupenia Anton Lachky Company. Surreálne a trochu komické predstavenie odohrávajúce sa v mysli blúzniacej ženy, je výsledkom práce tímu umelcov z celej Európy, ktorí sa stretli v Belgicku pod vedením slovenského rodáka Antona Lachkého.

Okrem predstavení v hlavnom programe čakajú na festivalových návštevníkov diskusné fóra, workshopy, výlet do Zrakovej pyramídy v Súľove, projekcie, prednášky, či happeningy vo verejnom priestore. Podrobné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu http://www.kioskfestival.sk.

Partnermi festivalu sú Fond na podporu umenia, SK PRES 2016 / Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Mesto Žilina.