Premiéra spoločného projektu ŠD Košice a SND Bratislava sa blíži


Balet Štátneho divadla v Košiciach a Balet Slovenského národného divadla v Bratislave v týchto dňoch finišujú na prípravách historicky prvého koprodukčného projektu oboch súborov a divadiel, baletu ONEGIN v réžii a choreografii Vasilija Medvedeva. V Novej budove SND si budú môcť diváci predstavenie v premiére pozrieť 18. a 19. februára. Košická premiéra je naplánovaná na koniec apríla.

Predstavenie režijne a choreograficky s umelcami oboch divadiel pripravoval zaslúžilý umelec Estónskej republiky Andrej Medvedev. „Myslím, že v živote každého tvorivého človeka prichádza moment, keď sa rozhodne pre návrat k literárnej klasike, známej z detstva, a pokúsi sa ju „prečítať“ po svojom. Onegin je jeden z mojich milovaných baletov. Práca na ňom ma vždy napĺňa uspokojením a som veľmi rád, že mám opäť príležitosť v spolupráci s nádhernými umelcami a celým kolektívom oboch divadiel uviesť toto dielo v Bratislave a neskôr v Košiciach,“ hovorí o Oneginovi Medvedev.

„Som veľmi rád, že po dlhom čase sa Balet SND a Balet ŠD Košice mali možnosť stretnúť pri spoločnej koprodukcii – na príprave a realizácii baletnej inscenácie Vasilija Medvedeva Onegin. Táto spolupráca nám po rokoch individuálneho formovania priniesla vzájomnú inšpiráciu, podporu, porovnanie, ovplyvnenie i obohatenie pri spoločnej práci. Len tak možno podporiť a rozvíjať kvalitných umelcov, pre ktorých produkcia s umelcami iných celkov prináša nový profesionálny rast a motiváciu. Pevne verím, že spoločné baletné predstavenie Onegin naznačí novú éru v spolupráci a profesijnom vývoji našich dvoch baletných súborov,“ hodnotí spoločný projekt šéf košického baletu Andrej Suchanov.
Medvedevov balet Onegin má zvláštnu históriu. Svetovú premiéru mal v Prahe v roku 1999 napriek tomu, že ho tvorca najskôr ponúkol v Bratislave. „Do SND a Košíc sa akoby vracia po úspešných uvedeniach na niekoľkých svetových scénach. Zaujímavosťou príbehu Onegina, Tatiany, Lenského a Oľgy v tanečnom spracovaní Medvedeva je, že nesiahol po Čajkovského opernej hudbe na túto tému, ale vybral zo skladateľových známych symfonických diel, aby mohol v dramatickom oblúku zvýrazniť charaktery a individualitu hlavných aktérov,“ dodáva riaditeľ Baletu SND v Bratislave Vlastimil Harapes.

Spoločný projekt vznikol aj s podporou International Pushkin Charity Fund, ktorý je patrónom predstavenia. „Sledovali sme, ako si predstavenie postupne získalo zaslúžený obdiv na celom svete a v každom meste, a spolu s kritikmi musím súhlasiť, že choreografia výnimočného spracovania Onegina od Vasilija Medvedeva je naozaj skvelá a inovatívna – prináša na scénu sviežosť a vitalitu, pričom si zachováva čistú klasickú esenciu. Vo svojej adaptácii vrcholného Puškinovho diela vytvoril Vasilij Medvedev niečo zvláštne a krásne, niečo, čo bude svet navždy milovať,“ hovorí Kenneth Pushkin, prezident charitagtívneho fondu, ktorý nad spoločným projektom košického a bratislavského baletu prevzal záštitu.
V predstavení sa v hlavných úlohách predstavia sólisti oboch baletných súborov. Postavu Tatiany stvárňujú S. Najdená, E. Sklyarová, V. Mariner a R. Kolodziej, Onegina A. Szabo, A. Sukhanov, O. Jahelka a S. Yegorov, Oľgu Y. Chemitova, R. Kolodziej, B. Kubátová a K. Bittererová, v postave Lenského diváci uvidia V. Sevastyanov, M. Sklyar, P. Dedinský a A. Ducin. V predstavení spoluúčinkujú aj zbory oboch baletných súborov a Orchester Opery a baletu SND pod taktovkou Petra Feranca. Premiéry v Košiciach sú naplánované na 28. a 29. apríla 2011.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice