Pred tridsiatimi rokmi sa otvorili brány Malej scény ŠD


V týchto dňoch si Štátne divadlo v Košiciach pripomína jedno významné výročie. Pred tridsiatimi rokmi sa prvýkrát dvihla pomyselná opona na Malej scéne ŠD Košice, ktorej otvorenie znamenalo najmä pre činoherný súbor začiatok novej éry a nových možností.

„Pred tridsiatimi rokmi vznikla akási prirodzená potreba hrať inscenácie aj inde ako v historickej budove. Vtedy skúšobné aj hracie priestory boli len v nej a pre tri súbory to bolo veľmi náročné spolužitie,“ spomína séf Činohry ŠD Jozef Úradník. Vtedy sa podarilo bývalé kino Partizán prerobiť na divadelný priestor. „Riešenie malo byť len provizórne, urobili sa niektoré úpravy pre techniku, vzniklo stupňovité javisko v dnešnej podobe. Na ďalšiu rekonštrukciu sa však neskôr peniaze aj kvôli rekonštrukcii Historickej budovy nenašli a tak dodnes sa hrá v tých podmienkach, aké tam sú,“ dodáva Úradník.

Na Malej scéne ŠD (v začiatkoch predtým divadelné Štúdio Smer) sa za tie roky odohrali desiatky premiér a stovky predstavení. „Napriek tomu, že to bolo provizórium zrodili sa tam veľmi zaujímavé inscenácie. Experimentovalo sa, hľadali sa iné divadelné postupy, pre nás hercov aj realizačné tímy sa Malá scéna stala akousi dielničkou. Vznikli predstavenia na veľmi vysokej úrovni. Napokon aj jediné Dosky, ktoré za inscenáciu naše divadlo dostalo, boli za inscenáciu Bližšie od teba,“ hovorí Úradník. Podľa neho, vznik Malej scény bol veľkým prínosom nielen z inscenačného pohľadu, ale aj preto, že táto scéna si našla svojho diváka, ktorý tam chodieva dodnes na ťažšie veci, veci filozofické, antické a iné. Výhodou vzniku Malej scény bolo aj to, že na nej vznikali predstavenia komornejšieho rázu, ktoré sa ľahšie uvádzajú na zájazdových produkciách divadla.
Prvou premiérou mala byť pred tridsiatimi rokmi inscenácia Muž a žena v réžii Romana Poláka. „Táto hra nemohla byť uvedená ako prvá na novej scéne a tak sa najprv uviedla hra Ladislava Balleka a Muž a žena bola až druhou premiérou,“ spomína Úradník na zložitosti tej doby.

Novú éru by mala Malá scéna ŠD prežívať už v najbližších rokoch. Zámer divadla rekonštruovať budovu na akýsi Stredoeurópsky divadelný dom je známy. „Verím, že už prišiel ten čas a v budúcom roku sa začne s prestavbou, ktorá vytvorí nový moderný divadelný priestor,“ verí Úradník. Ako s úsmevom dodáva, po rekonštrukcii sa na Malú scénu budú chcieť vrátiť zrejme aj opera a balet, ktoré na nej v minulosti odohrali niekoľko úspešných predstavení. „ Neviem, či ich pustíme,“ usmial sa šéf košickej činohry.

Výročie Malej scény ŠD si divadlo pripomenie v nedeľu 14. novembra o 18.00 hodine slávnostným stretnutím v jej priestoroch.

via Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice