Post-psychedelické soirée v A4


V spolupráci s pražským vydavateľstvom KLaNGundKRaCH pripravil A4 – nultý priestor na utorok 5. októbra o 20.00 podivuhodný hudobný trojvečierok. V rámci neho sa predstavia tri projekty, pohybujúce sa medzi freak-folkom, pesničkovým popom, ale aj experimentálnymi polohami noisu a drone-ambientu s jemnými psychedelickými ozvenami.

L’Ocelle Mare je sólový projekt francúzskeho experimentujúceho gitaristu Thomasa Bonvaleta, člena legendárneho dua Cheval de Frise. Okrem gitary a banja využíva ústnu harmoniku, metronóm, drobné perkusívne nástroje a často aj svoje vlastné telo. Bonvaletova hudba je veľmi osobná, hovorí k nám v náznakoch a útržkoch – je plná páuz a odmĺk a pritom jej prejavy zahŕňajú veľmi širokú škálu výrazových polôh. Prvý koncert L’ocelle mare sa odohral v roku 2005, debutový rovnomený album vyšiel o tri roky neskôr na americkej značke Sickroom Records. Okrem vinylovej verzie nasledovali ešte dve trojpalcové CD vydané francúzskym vydavateľstvom Souterrains-Refuges.

Za názvom Core of the Coalman se zase skrýva americký hudobník a skladateľ Jorge Boehringer, ktorý sa narodil v New Yorku a momentálne žije v Prahe. Jorge vyštudoval hudbu na Mills College u Freda Fritha, Pauline Oliveros a Alvina Currana a vo výpočte jeho spolupracovníkov nechýbajú Deerhoof, Ikue Mori, Liz Albee, Grouper, Skullflower, 16 Bitch Pile-up, Yellow Swans alrbo Lucky Dragons. Používa predovšetkým violu a elektroniku, v súčasnej dobe tiež gitaru (v skupine Power Triangle). Nebojí hluku, ale ohmatáva ho z jeho priateľskejšej – psychedelickejšej strany. Nový album s názvom You’ll Need a Katapult práve vyšlo na českej značke KlaNGundKRaCH.

V prevažne improvizovanej hudbe českého dua NoPavarotti, ktoré tvorí k!amm (Kaspar von Urbach, RUiNU) a Rouilleux, sa tiež objavujú vplyvy psychedélie. Tento raz je to však v spoločnom záprahu s drone-ambientom, noisom a popom. Skupina vznikla vlani na jeseň a za krátku dobu stihla vydať singel Fat Pink Mouse in Graceland na 3“cd-r a LP No Pavarotti (oba v domovskom vydavateľstve KLaNGundKRaCH) a odohrať niekoľko koncertov v spoločnosti domácich i zahraničných experimentálnych projektov (napr. amerických Zs, britských Gnod, talianskeho elektronika Fabia Orsiho, kanadských projektov Broken Sleep, Milf Wolf a Merlyn nebo spriaznených Head In Body a Core Of The Coalman). Sami protagonisti svoju tvorbu označujú ako „hudbu pre umierajúcich surferov“ a dodávajú: „Hlavné je, aby to išlo ľahko a bolo to pekné!“ Nový album Too Late To Care by mal vyjsť v týchto dňoch.

via a4.sk