Pomáhá Penta Babišovi zdiskreditovat nepohodlný film?


Reakcia tvorcov dokumentu SEDLIACKY ROZUM Zuzany Piussi a Víta Janečka na dnešnú recenziu v denníku SME

V největším slovenském deníku SME, vlastněném skupinou PENTA, která je v Čechách považována za blízkého spojence Andreje Babiše, vyšla hned po uvedení našeho filmu Sedliacky rozum / Selský rozum do slovenské kinodistrbiuce a on-line distribuce dehonestační recenze s názvem „Česká televízia robí dobre, ak neodvysiela film Zuzany Piussi. Takto sa slušný film nerobí“ a to s podtitulem „Selský rozum je útokem ultra-levice na Babiše.“

Kudelová ve svém textu od nadpisu až po závěr moralizuje a školí nás, co je slušné a co neslušné a jak pracovat s informacemi. Její pozice tedy nutně předpokládá slušný novinářský a intelektuální výkon. Cítíme potřebu doložit, že její text je pravým opem něčeho takového. Recenzentka má přitom v redakci SME vedoucí pozici a její text je i editorsky zvýrazněn v celku vydání. Sotva se lze vyhnout úvaze, že nejde o přátelskou službu vydavatele novin Babišovi, aby byl nepohodlný film zdiskreditován. V českých mediích se to nepodařilo, třeba se to podaří oklikou přes Slovensko.
Text si dal editorsky záležet na názvu a podtitulu, které si přečte každý, kdo o něj zavadí a který sugeruje, že ČT film odmítla vysílat, protože jde o propagandu levicových extremistů. ČT přitom vysílání filmu nikdy nezpochybnila, v Čechách vznikla pouze vzrušená debata o tom, zdali je dobře, že se ČT rozhodla film nepustit ani 2, 3 či 4 měsíce před volbami, klidně i s následnou televizní debatou, jak jsme navrhovali. O tom, že ČT film uvede po volbách nikdy nebylo pochyb.

Když už tato „slušná novinářka“ nálepkuje, měla by si otevřít alespoň Wikipedii a prostudovat si pojem „ultralevice“, který použila jako charakteristiku našeho filmu. Ultravlevice je extrémní okraj antisystémových hnutí usilujících o zrušení soukromého vlastnictví a veškerých společenských hierarchií. Je směšné se snažit nálepkovat takto film, ve kterém jsou dvěma protagonisty mj. dva úspěšní soukromníci a na jeho distribuci jsme se dohodli s jedním z největších on-line obchodů. Je směšné to lepit i na Deník Referdum (http://www.denikreferendum.cz), který reprezentuje intelektuální platformu levo-zeleného myšlení a podílí se na formování kritického sociálně-demokratického diskurzu v Čechách. Kudelová vysloveně lže, když tvrdí, že jeho šéfredaktor Jakub Patočka, který též ve filmu vystupuje, nyní kandiduje ve volbách za Zelené. Jakub Patočka byl členem Zelených před 10 lety a nyní nikam nekandiduje.

V českém polistopadovém zemědělství má Babišovo podnikání zásadní vliv, jeho korporace ovládá věšinu chemických vstupů do prvovýroby (hnojiva, pestcicidy), skladování komodit a velký segment zpracovatelského průmyslu (maso a řepka zejména). Vlastní také velkou část českých medií (tištěná, radia a má zásadní vliv i na dvě soukromé televize) a snaží se majoritně ovládnout český stát, který určuje pravidla hry a kontroluje jejich dodržování. Střet zájmů je tak gigantický, že jeho hranice snad ani nelze dohlédnout. „Slušný filmař“, který to zjistí, se snaží tyto věci syntetizovat a ukázat v jednom celku.

Kudelová naopak sugeruje, že ubohý, bezbranný chudák Babiš nedostal prostor v tomuto filmu vytoupit, stejně jako nebohý a bezbranný Agrofert. Babiš si opakovaně veřejně pochvaloval své rozhodnutí s námi na kameru nemluvit – přitom kdyby tak učinil, film by vypadal dozajista zase jinak, s každým faktickým vstupem se v kompozici filmu musíme nějak vyrovnávat. Agofert dostal okruhy témat, kterými jsme se zabývali a bez dalšího pokusu zjistit víc účast na natáčení odmítnul. Fakta uváděná ve filmu nikdo relevantně nezpochybnil, naopak se potvrzují dalšími a dalšími svědectvími.
Kudelová zpochybňuje metodu skryté kamery, používané v investigativním dokumentu po celém světě a za jasných pravidel, takže netuší, jaké šikaně mohou čelit svědkové, kteří promluví. Ve filmu též slouží k ilustraci strachu lidí, se kterým jsme se setkávali při tomto natáčení na každém kroku.
Nikdy jsme nepolemizovali se sebekritičtějšími texty, které naše filmy s libovolnou argumentací kritizovali či odmítli. Kudelové text psaný neuvěřitelným způsobem, z vedoucí pozice a v mediu vlastněném oligarchou, které zasahuje velké množství lidí, však považujeme spíše za ilustraci problému, na který se i film snaží ukázat.

Zájemci, kteří si názor na film chtějí utvořit sami, tak mohou učinit on-line zde:
https://www.alza.sk/media/selsky-rozum-d5126112.htm

Vít Janeček a Zuzna Piussi, D1film – autoři a koproducenti filmu
http://www.selskyrozum.online