Pohoda 2011: Portishead – Legenda triphopu


Na letnom hudobnom festivale Bažant Pohoda 2011 vystúpi aj anglické trio Portishead, jedna zo zásadných skupín triphopu a alternatívy.

Bristolský producent a multiinštrumentalista Geoff Barrow, speváčka Beth Gibbons a gitarista Adrian Utley založili Portishead v roku 1991 a o tri roky vydali svoj debutový album Dummy, ktorý bol ocenený nielen prestížnou Mercury Prize, ale bol často radený aj do rôznych rebríčkov najlepších albumov všetkých čias. Portishead sa hneď stali jedným z najdôležitejších predstaviteľov triphopu, bristolského štýlu so špecifickým temným zvukom. Ich magická, tajomná hudba, zasnené melódie a jemnosť, ktorú do skladieb vkladá svojim prejavom Beth Gibbons, si získali nielen fanúšikov, ale aj kritikov.
Pozitívne bol prijatý aj druhý, eponymný album z roku 1997, o rok vychádza živá nahrávka Roseland NYC Live z koncertu s orchestrom Newyorskej filharmónie, ktorý mnohí označili za jedno z najlepších spojení alternatívnej kapely a telesa vážnej hudby vôbec.

Po tomto albume si dala skupina prestávku, ktorá sa natiahla až na šesť rokov. Ich tretí štúdiový album Third sa však stal jednou z hudobných udalostí roku 2008. Kapela prišla s ešte prepracovanejším a gitarovejším zvukom, množstvom nových nápadov a v roku vydania sa objavila na popredných miestach všetkých dôležitých rebríčkov.

Už vlani avizovali členovia skupiny vo viacerých rozhovoroch, že pracujú na novom albume, no ich typický perfekcionalizmus vydanie štvrtej štúdiovej nahrávky odkladá. Zatiaľ posledným kúskom je singel Chase the Tear z vlaňajšieho decembra, ktorý vydali pri príležitosti Svetového dňa ľudských práv a jeho predajom pomáhajú vyzbierať peniaze pre Amnesty International.

„Hudba Portishead je očarujúca a vie vytvoriť úplne výnimočnú atmosféru. Nezabudnuteľné sú pre mňa
brieždenia u môjho priateľa Mária Gešvantnera, ku ktorým nám soundtrack robila platňa Dummy. Presne ten pocit pohody sa premietol aj do prvého televízneho spotu festivalu, kde spolu účinkujeme, sediac na kreslách pri stole z jeho prenajatého bytu,“ hovorí riaditeľ festivalu Michal Kaščák a dodáva: „Tento citát dostal Mário ako dnešný PR manager Pohody príkazom a jeho neuvedenie do tlačovej správy by bolo hrubým porušením pracovnej disciplíny.“

Aktuálne informácie z príprav festivalu nájdete na http://www.pohodafestival.sk.

via pohodafestival.sk