Please The Trees – Inlakesh


Absent Hour Records, 2010

Tracklist:

* 1. Veil Of Echo ( 6:34 )
* 2. In The New Light ( 5:46 )
* 3. Ear Heart ( 3:46 )
* 4. Easy Ride ( 6:06 )
* 5. Only Way ( 5:46 )
* 6. I’ll Share With Everyone Not Lucky Like Me ( 3:01 )
* 7. Next Song ( 8:14 )
* 8. Be Still ( 2:01 )

Celkový čas nahrávky: 41:42 min

Please The Trees:

* Zdeněk ‚ZOK‘ Kadlec – kytara
* Miroslav Syrný – basa
* Václav Havelka – zpěv, kytara
* David Koukal – bicí

In
V prastarém mayském pozdravu inlak‘ech (v překladu něco jako Ty jsi mé druhé já…) se stírá různost tváří. Na albu Inlakesh nalézá táborsko-pražská skupina Please The Trees v nových písních sepětí se svobodou poznání, že jsme různými podobami téhož. Inlakesh překrývá rozdílnosti povrchu věcí a ukazuje kapelu v průzračnějším světle. Rozestupuje se opar, v němž na debutu Lion Prayer (2007 Absent Hour Records) načrtli své pole působnosti. Please The Trees se na Inlakesh už svébytně vymezují zacílenějším postojem v písních i ve výsledném zvuku.

Na tomto svém druhém studiovém dlouhohrajícím opusu Please The Trees rozvíjejí témata, která je obestírají od prvních koncertů. Inlakesh pak uzavírá smír rozpolcených duší. A v tomto nalezeném smíru se otevírají nové možnosti. Prastaré téma duality vzájemných vztahů lidí, člověka s přírodou nebo věcmi, to je pro Please The Trees stále planoucí inspirace. Inlakesh je podání rukou, prolnutím i vzájemnou konfrontací.

La
Inlakesh je pro Please The Trees po personálních obměnách vyústěním nově nabyté sevřenosti. Po předchozí obměně za bicími (již dva roky David Koukal) a zrušení stálého postu klávesisty (odešel Dan Černý) pak v průběhu nahrávání kapelu jakožto jediný oficiálně školený muzikant obohatil baskytarista Miroslav Syrný (vystřídal Karla Sychru). Pevné jádro Please The Trees, tedy duo zpěvák-frontman, kytarista a textař Václav Havelka a kytarista Zdeněk’Zok’Kadlec zůstává samozřejmě neměnné.

Please The Trees na Inlakesh také ukazují, že už jsou dávno něčím jiným než na samém začátku účelovým spojením táborských postrockerů Some Other Place a Havelkova sólového one-man projektu selFbrush. Album Inlakesh zachycuje skupinu jako celistvou jednotku se zřejmým poselstvím a inspiračním zdrojem přetaveným do osobité formy. Zvonivě vzdušné kytary přemosťují vášeň pro ležérní alternativní rock mající kořeny na divokém západě a pro melancholické folkové písničkářství.

„Nové písně začaly vznikat bezprostředně po nahrání debutu Lion Prayer pod vlivem energie z rychle a intuitivně zrozené skladby Red Sky,“ poodhaluje frontman PTT Václav Havelka a doplňuje: „Celou desku Inlakesh jsme pak natočili během dvou týdenních sessions v domovském prostředí iprovizovaného studia ve zkušebně v Táboře, tedy v Base Campu / Základním táboře v táborském domě našeho kytaristy Zoka..“

Kesh
Album obohatilo také několik hostů. Tak např. Havelkův duet Only Way se zpěvačkou Veronikou Buriánkovou z táborské kapely Veena je stejně přirozeným vyústěním spolupráce jako trumpetový part Martina Kosana, pedal-steel kytara Davida Babky nebo houslový doprovod Bethany Lacktorin. S Please The Trees spříznění hudebníci lemují cestu, na které se tvořil výsledný zvuk nejen desky Inlakesh, ale celých Please The Trees.

Inlakesh dostalo výsledný tvar opět v producentské spolupráci s Michalem ‚Amákem‘ Šťastným. Nahrávka zachycuje duši živého hraní a komunikaci nástrojů na pódiu, kde se Please The Trees cítí nejlépe. Závěrečná píseň Be Still nahraná v koupelně Amákova vinohradského bytu zase uzavírá kruh a podává si ruku s Havelkovou polohou jeho sólového projektu selFbrush.

Inlakesh
Naznačenou intimitu odhalíme i v grafickém ztvárnění Inlakesh. Fotografie a design přebalu alba vytvořený ve spolupráci s fotografkou Karin Zadrick mimojiné nabízí vhled do Havelkova staletého rodinného archívu. Sevření témat a přiznání kořenů jsou pro Please The Trees v Inlakesh spojením s podstatou jejich hudby. Hrají jeden pro druhého. Album si opět pro začátek vydávají sami u Havelkova samizdatového vydavatelství Absent Hour Records. Please The Trees nabízejí Inlakesh komukoliv, kdo chce poslouchat kapelu, jež si novým albem vytvořila defenitivně vlastní prostor, přesahující domácí hranice i omezení hudebních škatulek.
Please The Trees se nedávno vrátili z úspěšného turné po Spojených státech amerických, kde mimojiné absolvovali také vystoupení na prestižním mezinárodním festivalu South By Southwest (SXSW) v texaském Austinu, aby svou nepřetržitou koncertní aktivitu a vydání nového alba oslavili 29. dubna v po letech znovuotevřené zrekonstruované Malostranské Besedě v Praze.
Inlakesh Inlakesh

Inlakesh

Album Inlakesh vychází zatím v limitované edici 400 ks CD v exkluzívním digipaku 29. 4. 2010 na značce Absent Hour Records.

Kredity:

Hosté:

* Karel Sychra – basa v I’ll Share With Everyone Not Lucky Like Me
* Veronika Burianková – zpěv v Only Way a sborech
* David Babka – pedal steel
* Martin Kosán – trumpeta
* Bethany Lacktorin – smyčce, sbory
* Lenka Krobotová – sbory
* Petra Nesvačilová – sbory

Všechny písně napsal Václav Havelka a Please The Trees mimo skladbu I’ll Share With Everyone Not Lucky Like Me, hudba Please The Trees.
Nahráno v ‚Základním táboře‘, ve zkušebně PTT, v domě Zdeňka’ZOKa’Kadlece v Táboře 10. – 14.4.2009 a 25.8. – 4.9.2009 Michalem’Amákem’Šťastným, s pomocí Kokyho (Veena). Mimo ‚Be Still‘, která byla nahrána v koupelně Amákova starého bytu v Praze.

Produkce: Please The Trees a Michal ‚Amák‘ Šťastný
Nahrál: Michal ‚Amák‘ Šťastný
Mix: Michal ‚Amák‘ Šťastný v Golden Digital Studiu, Londýn
Master: Paul Gold v Salt Mastering, New York

Texty: Václav Havelka
Fotografie: Josef Němota
Design: Václav Havelka a Karin Zadrick
Art: Václav Havelka
Grafika: Marek Meduna

Na této nahrávce nebyly použity žádné elektronické nástroje.

Děkujeme všem!

via pleasethetrees.com