PechaKucha Night Bratislava Vol. 32: Kto tu robí kultúru?


Ľudia, ktorých mená nepoznáte, ale s ich prácou sa stretávate na každom kroku – kultúrni organizátori, iniciátori, aktivisti, propagátori či manažéri. Práve na nich sa zameria decembrová PechaKucha Night Bratislava. 32. vydanie predstaví osobnosti, ktoré budujú kultúrne centrá, upozorňujú na unikátne hodnoty, či hravou formou približujú umenie verejnosti. Pokračovanie série Visegrad Edition bude patriť tvorivým ľuďom, ktorých práca spočíva predovšetkým vo vytváraní podmienok a priestoru pre ďalších tvorivých. V svižnom formáte 20 slajdov po 20 sekúnd si ukážeme, ako kultúra prispieva ku geniu loci i rozvoju miest, či už v spolupráci s vedením mesta, alebo napriek nemu. Na PechaKucha Night s témou Doers tak spoznáte inšpiratívne kultúrne iniciatívy z domácej scény, ale aj výnimočné projekty našich susedov v Čechách, Poľsku a Maďarsku.

Podujatie sa koná v rámci konferencie Kultúra a mesto: Sila príťažlivosti a je otvorené aj pre verejnosť. Vstupenky v predpredaji možno zakúpiť za 5 eur, spolu so vstupom na konferenciu za zvýhodnených 21 eur. Na mieste konania budú k dispozícii lístky za 7 eur.

HOSTIA:
A38 – Artemovsk story /HU
BAM – Brněnský architektonický manuál /CZ
Július Barczi – Múzeum Betliar
Čierne diery
Peter Lényi – Design handbook for cultural centers
Divadelné ocenenia sezóny DOSKY
easterndaze
Kino Úsmev
KU.BA
Jiří Honzírek – Okružní jízda /CZ
Marcin Poprawski /PL
WRO Art Center /PL

A38 – Artemovsk story /HU Nezávislé kultúrne centrum sídliace priamo na Dunaji – v bývalej nákladnej lodi.
BAM – Brněnský architektonický manuál /CZ Interaktívny sprievodca architektúrou mesta z rokov 1918 – 1945.
Július Barczi – Múzeum Betliar Pod vedením historika a teoretika umenia Júliusa Barcziho múzeum po desaťročiach pasívnej existencie vystupuje z tieňa fádnych múzejných stereotypov.
Čierne diery Nadšenci pre priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta mapujú spustnuté pamiatky a objekty Slovenska.
Peter Lényi – Design handbook for cultural centers Architekt Peter Lényi navštívil 25 európskych kultúrnych centier a 123 dizajnových príbehov a nápadov zachytil vo výslednej publikácii.
Divadelné ocenenia sezóny DOSKY Najdrevenejšia divadelná cena, ktorá sa už 20 rokov odovzdáva divadelníkom a divadlám za najlepšie výkony a inscenácie sezóny.
easterndaze Portál mapujúci nezávislú hudobnú a umeleckú tvorbu Východnej Európy.
Kino Úsmev OZ Cinefil premieňa bývalé kino Úsmev v Košiciach na prvé slovenské centrum audiovizuálnej kultúry.
KU.BA Platforma KU.BA, spája zdola vznikajúce bratislavské kultúrne subjekty s cieľom zlepšenia podmienok pre rozvoj kultúry v hlavnom meste.
Jiří Honzírek – Okružní jízda /CZ Jiří založil divadlo Feste, ktoré sa zameriava na spoločenské a politické témy. Často ich prenáša do verejného priestoru, ako v inscenácii Okružní jízda na Hlavním nádraží v Brne.
WRO Art Center /PL Centrum prepája súčasné umenie a nové, rozvíjajúce sa technológie. Od roku 1989 aj počas bienále, ktoré ako prvé prinieslo do Poľska interaktívne inštalácie, či využitie QR kódov na prezentáciu programu.
Marcin Poprawski /PL Viceprezident ENCATC, európskej siete pre riadenie v oblasti kultúry, kultúrnych politík a vedeckých inštitúcií. Okrem iného skúma kultúrne politiky, vedenie v oblasti kultúry a súkromného podnikania, rozvoj miest postavený na kultúre.

PechaKucha Night Bratislava Vol. 32
Utorok 8. 12. 2015, 20:20, a4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2
Lístky: 5 EUR predpredaj v TUTO (Stará Tržnica), Archbooks (Námestie slobody 19), a a4 –priestor súčasnej kultúry (Karpatská 2) / 7 EUR na mieste/ Spolu s konferenciou Kultúra a mesto: Sila príťažlivosti 21 EUR
FB event: http://www.facebook.com/events/1204960136186091
FB page: http://www.facebook.com/PechaKuchaBA
Web: http://www.pechakucha.sk
Web konferencie: http://www.kulturaamesto.sk

Čím je PechaKucha Night výnimočná? Každý účinkujúci má na svoju prezentáciu k dispozícii presný čas 6 minút a 40 sekúnd. Je to čas, počas ktorého komentuje 20 obrázkov – svojich projektov, pričom každý z nich zostáva na projekčnom plátne presne 20 sekúnd, a ani o sekundu viac! Vďaka tomu prezentujúci aktér rozpráva v tempe, pútavo a vecne.