PechaKucha Night Bratislava Vo. 31: O hraniciach okolo, aj v nás


Bratislavská PechaKucha Night predstaví v stredu 28. októbra tvorbu inšpiratívnych hostí, ktorých práca sa dotýka aktuálnej témy Hranica. Prvýkrát sa dramaturgia PKN Bratislava zamerala na špecifickú tému – ako reakciu na aktuálnu situáciu a spoločenskú diskusiu. O hraniciach fyzických, geografických, žánrových, ale aj osobných a psychických budú hovoriť umelci, architekti, dizajnéri, filmári či predstavitelia alternatívnych priestorov. Vďaka podpore Vyšehradského fondu ako hostia vystúpia aj umelci z Čiech, Poľska a Maďarska. Nové perspektívy návštevníkom predstavia v klasicky svižnom formáte PechaKucha – 20 obrázkami po 20 sekúnd.

HOSTIA:
Absynt /PL/
BKU – Bratislava Metropolis
Tomáš Beňadik
Petra Fornayová – Nu Dance Fest
Oto Hudec
Liga za ľudské práva
Justyna Misiuk /PL/
ORA /CZ/
Ivan Ostrochovský
Paralelní Polis /CZ/
Samčo, brat dážďoviek
Atilla Stark /HU/
Szimpla Kert /HU/
Nina Šošková – Vytvorené na Slovensku

Vydavateľstvo Absynt Prináša na slovenský knižný trh svetovú reportážnu literatúru a fotografiu. Teda knihy autorov, ktorí získali ocenenia za svoju tvorbu alebo boli ocenení významnými organizáciami za boj o ľudské práva.
Bratislava Metropolis Kniha zostavená pod koncepčným vedením francúzskeho ateliéru Dominique Perrault Architecture a slovenského ateliéru Bogár Králik Urban sa venuje Bratislave a širšiemu regiónu, ktorý  presahuje cez hranice do susedného Rakúska, Maďarska a Českej republiky.
Tomáš Beňadik Mladý konceptuálny umelec, ktorý resuscitáciou starých vtipov a anticipáciou nových paradoxov oťukáva možnosti podmienok, priorít a kompromisov. Zaoberá sa aj témami národnej identity, histórie, socializmu.
Petra Fornayová Choreografka, tanečnica a projektová manažérka sa venuje najmä autorskej tvorbe, vytvorila viaceré divadelno-tanečné predstavenia, spoluzakladala A4, založila festival súčasného tanca Nu Dance Fest, je členkou redakcie časopisu Vlna.
Oto Hudec Vo svojej tvorbe sa orientuje najmä na sociálne a enviromentálne témy, prevažne príbehy imigrantov v USA a v Portugalsku a Rómov na Slovensku, ale aj včelárov či tradičných remeselníkov.
Liga za ľudské práva Prácu združenia príde predstaviť právnička Katarína Fajnorová, ktorá sa už takmer 10 rokov špecializuje na poskytovanie právnej pomoci utečencom a zraniteľným skupinám cudzincov.
Justyna Misiuk Skúma vieru, zvyky, rituály, divočinu a slobodu ako hlboko zakorenené javy v človeku, ktoré sú zároveň potláčané spoločnosťou. Často pri práci využíva svoje telo, tvorí najmä fotografie a videá.
ORA České architektonické štúdio ORA sa zaoberá originálnou regionálnou architektúrou, skúma a reflektuje tradičné typológie.
Ivan Ostrochovský Producent a režisér, ktorého celovečerný hraný debut Koza bol vo svetovej premiére uvedený na 65. Berlinale a bol Európskou filmovou akadémiou zaradený do výberu 50 najlepších filmov roku 2015.
Paralelní Polis Pražský priestor prepájajúci vedu, umenie a nové technológie. Je miestom prvej bitcoinovej kaviarne na svete, coworkingu, laboratória 3D tlače a iných experimentov s decentralizáciou, open source technológiami a sebestačnosťou.
Samčo, brat dážďoviek Tvorca hudby alebo jej nepodobných zvukov, občas aj videa, textov, obrázkov a iných foriem bytia. Venuje sa tematike unimobuniek, mačacieho popu, panelákov, zasadených do idylickej horskej prírody a občas aj mravenísk.
Attila Stark Maďarský umelec sa venuje najmä tvorbe plagátov, kníh, ilustrácií, obálok, ale aj maľbe, umeleckej grafike a nástennej maľbe. Využíva autentické, zabudnuté a nájdené predmety, ktoré si prepožičiava či napodobňuje so záujmom o náhodnosť, škaredosť či odpad.
Szimpla Kert Vlajková loď legendárnych budapeštianskych “ruin pubs”, Szimpla Kert je alternatívne kultúrne centrum, bar a kino. Od roku 2002 prináša alternatívnu kultúru do opustenej továrne uprostred bývalej židovskej štvrte Budapešti.
Nina Šošková Patrí k súčasnej generácii mladých slovenských sochárok a organizátoriek umeleckých projektov, predovšetkým s presahom do verejného priestoru. Spoluzaložila projekt Vytvorené na Slovensku, v ktorom aktualizuje slovenské ľudové tradície, námety a remeslá.

PechaKucha Night Bratislava Vol. 31
Streda 28. 10. 2015, 20:20, a4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2
Lístky: 5,- EUR predpredaj v TUTO (Stará Tržnica), a4 – priestor súčasnej kultúry (Karpatská 2), ARCHBooks (Námestie slobody 19, STU) / 7,- EUR na mieste
FB event: http://www.facebook.com/events/1649713835300582
FB page: http://www.facebook.com/PechaKuchaBA
Web: http://www.pechakucha.sk

Čím je PechaKucha Night výnimočná? Každý účinkujúci má na svoju prezentáciu k dispozícii presný čas 6 minút a 40 sekúnd. Je to čas, keď komentuje 20 obrázkov – svojich projektov, pričom každý z nich zostáva na projekčnom plátne presne 20 sekúnd, a ani o sekundu viac! Vďaka tomu prezentujúci aktér rozpráva v tempe, pútavo a vecne.
Formát PechaKucha Night vznikol v roku 2003 v Tokiu a odvtedy pôsobí ako pozitívny vírus pre zvyšok sveta – sieť PechaKucha Night pokrýva už vyše 600 miest! V Bratislave ju od roku 2008 organizuje občianske združenie PUNKT, aktuálne s finančnou podporou MK SR a Vyšehradského fondu.