Pecha Kucha Night Žilina – Volume 10 (pre Haiti)


V sobotu 20. februára 2010 o 20.20 h sa v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie uskutoční ďalšie vydanie populárnej Pecha Kucha Night. Prvé tohtoročné a celkovo desiate žilinské pokračovanie má v názve veľavravný prívlastok „pre Haiti“. Pecha Kucha si na celom svete dala za cieľ vyzbierať milión dolárov pre zbierku organizácie Architecture for Humanity na pomoc zemetrasením zdecimovanému Haiti. Vo februári sa podujatie uskutoční v 200 mestách, kde sa Pecha Kucha Night organizuje a Stanica sa pripája. Celý výťažok zo vstupného bude venovaný práve na túto zbierku.

A kto konkrétne sa v sobotu 20. 2. predstaví vo formáte 20 obrázkov x 20 sekúnd? Aktuálne na Stanici vystavujúce výtvarníčky z Brna Petra Herotová a Daniela Baráčková, z Popradu, Prahy i New Yorku výtvarník Tomáš Džadoň, z Bratislavy divadelníci Ján Luterán a Mariana Ďurčeková, z nezávislých kultúrnych priestorov na Slovensku nové centrum Tabačka Kulturfabrik z Košíc. Z rovnakého mesta bude aj architekt Juraj Koban (Kopa) a ďalším ateliérom, ktorý sa odprezentuje, bude N/A z Bratislavy. Zo Žiliny sa predstavia výtvarníci Jana Huljaková a Jozef Malý, filmár a fantasy nadšenec Peter Pikna, streeartový umelec Maroš Obšivan a dj-i zo zoskupenia Stereodisco, ktorí okrem prezentácie aj zahrajú.

Formát Pecha Kucha Night vymysleli a v roku 2003 prvýkrát vypustili na verejnosť architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelia architektonického štúdia Klein Dytham Architecture. Stalo sa tak presne pred siedmimi rokmi v tokijskom klube SuperDeluxe. Každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, z ktorých každý zostáva na projekčnom plátne dvadsať sekúnd. Na jedného autora teda pripadá presne 6 minút a 40 sekúnd. Toto pravidlo udržuje večer dynamický, precízny, výstižný a stručný.

Pred samotnou Pecha Kucha Night sa o 19.00 h v galérii Stanice uskutoční otvorenie spoločnej výstavy dvoch mladých českých intermediálnych umelkýň Daniely Baráčkovej a Petry Herotovej. Obe sa poznajú zo štúdií na pražskej VŠUP z ateliéru Jiřího Davida a spája ich aj obec Černá Hora, kde Daniela vyrástla a Petra rok žila. Baráčková pracuje s krátkymi, intuitívne manipulovanými záznamami všedných situácií, či už vo videách alebo obrazoch, ktoré často zostavuje do súvisiacich priestorových inštalácií. Herotová sa vyjadruje predovšetkým jednoduchou lineárnou kresbou, pomocou ktorej zaznamenáva poznámky osobného charakteru, postrehy zo svojho okolia, schématizuje rôzne činnosti a procesy, to všetko veľmi často s humorom a nadsádzkou.

Žilinskú výstavu tvoria diela, ktoré spája motív záznamu jednoduchého hesla či výroku ako najjednoduchšej a najčistejšej výpovede určitého životného názoru alebo postoja. Jedná sa o diela staršie i novšie, ktoré spoločne s vecami vytvorenými pre túto výstavu tvoria hravú mozaiku.

Pecha Kucha Night organizuje na Slovensku v Bratislave a v Žiline kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie v spolupráci s OZ Punkt. a OZ Kachuna.

Web: http://www.pechakucha.sk, http://www.pecha-kucha.org, architectureforhumanity.org

via stanica.sk