Pavol Petrik – Skúšky z lásky za 1, komisia Gravis


Skupina Gravis sa v 80. rokoch minulého storočia katapultovala medzi hviezdy na slovenskom rockovom nebi predovšetkým vďaka skladbe Skúšky z lásky, ktorú zložil kapelník a gitarista Štefan Hegedüš. Text z pera Daniela Mikletiča sa ukázal ako  nadčasový pre viaceré generácie, o čom svedčí aj najnovšia cover verzia legendárneho hitu v podaní Pavol Petrik & Band.

Hoci sa Štefan Hegedüš s úsmevom priznal, že s odstupom rokov si presné detaily spojené s tvorivým procesom Skúšok z lásky nepamätá, predsa len nás pustil do histórie spomienkou viažucou sa k jej komponovaniu pri klavíri. „Vždy som skladal pri gitare alebo klavíri a pamätám si, že práve túto skladbu som zložil pri klavíri. S niektorými piesňami som ako skladateľ bojoval dlhšie, ale v tomto prípade išlo všetko až prekvapujúco hladko. Sadol som si ku klavíru a melódia zo mňa len tak vypadla,“ zaspomínal si Štefan Hegedüš, s ktorým sa Pavol Petrik stretol osobne, aby prerokovali autorské práva k skladbe.

Textár Daniel Mikletič sa k skupine Gravis dostal cez spoluprácu s Gabom Dušíkom a Štefanom Hegedüšom, ktorí ho v polovici 80. rokov pozvali do skúšobne kapely v amfiteátri na Búdkovej. Obidve strany mali v tom čase za sebou spoluprácu s Banketom Richarda Müllera, Vidiekom, Ventilom RG resp. Marikou Gombitovou. D. Mikletiča zaujala na Gravise typológia speváka Kornela Kadlubiaka a zároveň ocenil fakt, že partia rockerov pracovala s trendovými požiadavkami doby. Výsledkom prvých rozhovorov boli texty Nezvestný a Skúšky z lásky. „Textár nosí v sebe nejaký refrén, slogan aj niekoľko rokov. Pri písaní Skúšok z lásky som si spomenul na časy, keď som sám chodil na vysokú školu a odvtedy som mal túto myšlienku v hlave. Celý text zo mňa vyšiel spontánne. Veril som, že by mohol osloviť generáciu mladých ľudí, ktorí si prešli skúškovým obdobím, kedy sa v ich príbehoch miešajú emócie, lásky a všetko ostatné, čo k študentskému životu patrí. Nikdy som nebol frontmen rockovej kapely a preto som eufóriu okolo tejto skladby nezažíval v prvej línii ako napr. Kornel, no teší ma, že aj po rokoch majú Skúšky z lásky dobré odozvy. Ak sa pri nejakej príležitosti neubránim a priznám sa, že text som napísal ja, vidím aj v očiach mladšej generácie prekvapenie a záujem,“ pridal sa so spomienkami D. Mikletič.

Obidvaja spoluautori Skúšok z lásky sa zhodli v tom, že hudba a text v nich dozreli prirodzeným spôsobom bez trecích plôch. Skladba podporená charizmou speváka Kornela Kadlubiaka si našla cestu medzi fanúšikov expresne rýchlo a nič na svojom odkaze nestratila ani po rokoch. „Textár pri písaní textu vždy myslí na hudbu, ktorá by sa k tomu hodila a preto som občas pripísal pripomienku, že by to mohlo znieť tak či tak, no v Gravise si so Skúškami z lásky poradili s absolútnou ľahkosťou. Okrem toho vnútorné rýmy v texte už predpisujú autorovi hudby ako by mala pieseň vyzerať. Keďže hit sa nedá naprogramovať matematickým vzorcom, uvedomujem si, že nás v tomto prípade stretla šťastná konštelácia. Keď tú pieseň počujem s odstupom času, prekvapuje ma, že aranžmány sú aktuálne ešte aj po viac ako 20 rokoch od jej nahrania. Dodnes by som v texte nemenil ani slovo a rovnako stojím za aranžmánmi, či Kornelovou interpretáciou. Inak, Bohvie, čo by sa stalo s Paľom Haberom, ak by Kornel prijal pozvanie do vtedy sa rodiacej kapely Team. Skúšky z lásky si vážim o to viac, že podobná zhoda sa autorom podarí raz za desať rokov,“ zdôraznil D. Mikletič.

Hoci Š. Hegedüš mal vnútorný pocit, že Skúšky z lásky by sa mohli stať hitom, ekrazit, ktorým si razili svoj príbeh ho však prekvapil. Životopis jednej z vlajkových lodí Gravisu získal status s prívlastkom nekonečný, pretože ani dnes sa žiadna študentská party alebo študentské vyznanie, rovnako ako pred 20 rokmi, nezaobíde bez neuhasiteľnej vášne veršov D. Mikletiča. „Sú skladby, pri ktorých človek jednoducho cíti, že budú mať ťah. Pri tejto piesni sme síce verili, že sa ľuďom zapáči, ale nikto z nás si vtedy ani nepomyslel, že sa bude hrať aj po 20 rokoch alebo sa niekto rozhodne pre jej cover verziu. V každom prípade je to úžasný pocit, keď zložíte skladbu a podarí sa vám ňou v dobrom slova zmysle vyvolať na koncerte šialenstvo. Až neskôr som sa dozvedel od jednej našej fanúšičky, s ktorou som sa zoznámil po pár rokoch, ako vystrájali na internáte na vysokej škole v Nitre. Keď hrali v internátnom rádiu Skúšky z lásky, študenti vyšli na chodbu, kde sa s hrncami, resp. kadečím iným bláznili ako diví,“ lovil v pamäti s úsmevom Š. Hegedüš.

via GRAND STUDIO, s.r.o.